„Potrebujem niečo do CVčka!” Takto zväčša vyzerá moment osvietenia pre vysokoškoláka, ktorý si uvedomil, že po škole chce zaujímavú a dobre platenú prácu. Prvá cesta po takomto osvietení smeruje na pracovný portál, kde sa snaží túto “položku“ získať. Býva to však začarovaný kruh. Ak chce získať lepšiu prácu, musí mať za sebou relevantné skúsenosti. Tie sa však získavajú na relevantnej pracovnej pozícii, ale k tej sa bez skúseností nedostane.

A tak mu ostávajú na pracovnom portali na výber len brigády, v ktorých je relevantná prax veľmi otázna. Na Slovensku je stále málo študentov, ktorí sa namiesto takejto cesty rozhodnú pre stáž alebo dobrovoľníctvo. Tu je 5 dôvodov, prečo by ste sa takto rozhodnúť mali.

1. Väčšia dostupnosť

Dobrovoľnícke pozície sú v prvom rade ľahšie dostupné. Mnohé neziskovky hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by im pomáhali pri rozvoji ich projektov a veľakrát aj na zodpovedných úlohách. Avšak mladí ľudia si neuvedomujú kariérne výhody plynúce z dobrovoľníckej práce, tieto pozície ostávajú neobsadené a je ľahšie sa k ním dostať. Častokrát stačí preukázať dostatočnú motiváciu a zodpovednosť. A ste prijatí.

2. Prejav motivácie

Mnohí študenti vnímajú dobrovoľnícku pozíciu ako podradnú. Dokonca ju z CVčka úplne vynechajú. Personálne oddelenia ju ale vnímajú presne naopak. Všímajú si ju a je pre nich prejavom proaktivity a vnútornej motivácie. Je indikátorom toho, že študent uchádzajúci sa o prácu má v sebe dostatok vnútornej motivácie a nie je motivovaný len peniazmi. Takýto zamestnanci sú v práci aktívnejší a znamenajú veľký prínos pre firmu. A majú preto na pohovoroch prednosť.

3. Ekonomická výhodnosť

Študenti sa vyhýbajú dobrovoľníctvu aj kvôli tomu, že je zadarmo, resp. za veľmi malý plat. Považujú ho za neprofitabilnú aktivitu. To je však pravdou len v prípade, že sa na to pozeráte krátkodobo. Ak si totiž zarábate brigádou ako je sťahovanie, dokladanie tovaru alebo základnými administratívnymi prácami, určite zarobíte viac ako dobrovoľník, ktorý nedostáva nič. No neskôr, keď si budete hľadať prácu, budete mať v životopise zapísanú túto brigádu a on bude mať napísanú zaujímavú pracovnú pozíciu z neziskovky. Môže to znamenať, že si nájde prácu rýchlejšie a s vyšším platom. Už mesiac hľadania navyše vás preto môže výjsť drahšie ako celý zárobok na brigáde. Nehovoriac o pravidelne vyššom plate, ktorý sa mu násobne vráti. Prácu v neziskovke je preto nutné vnímať ako dlhodobejšiu investíciu.

4. Skúsenosť nie len položka

Buďme optimisti a predstavme si, že ste mali šťastie. Dostanete sa k brigáde, ktorú budete pomocou umenia slohovej práce schopný zapísať do životopisu tak, aby znela ako relevantná skúsenosť. Je veľká pravdepodobnosť, že bude len položkou v CVčku, ale na vašich schopnostiach sa nijako neodrazí. Takáto skúsenosť má tendenciu dostať človeka len na pracovný pohovor, pri ktorom skúsenejší personalista odhalí, že z praxe neviete nič. Ak by ste však boli “dobrovoľníčili“ v neziskovke, riešili by ste problémy podobné tým z komerčnej praxe. Bolo by vám ľahšie preukázať, čo všetko ste dokázali. Navyše v neziskovke dajú radi priestor, aby ste rozvíjali vaše nápady. Na druhej strane, brigádnika od kopírky bude len málokto počúvať, ako by mala firma riadiť svoje projekty.

5. Sociálny rozmer

Ak si vyberiete správnu neziskovku, budete si istí, že pomáhate a robíte zmysluplnú činnosť. Rozvíjate seba aj spoločnosť. Je oveľa ľahšie sa motivovať, keď viete, že meníte svet k lepšiemu, ako keď dokladáte tovar do regálov.

6. Raketový štart kariéry

A toto je asi to najdôležitejšie. Ste dobrovoľník, máte prácu, ktorá je síce málo (ak vôbec) platená, je však zmysluplná, ste vysoko motivovaný, baví vás to, viete, že ste dôležitý a môžete niečo zmeniť. To všetko sa odráža vo vašom “drive” v práci. Rýchlejšie pracujete, získavate skúsenosti, učíte sa veľa nového, pretože dostávate zodpovedné úlohy. Po takejto skúsenosti z neziskovky budete mať otvorené dvere do mnohých firiem. Už na pohovore pochopia, že majú pred sebou hodnotného človeka, ktorého si budú chcieť vo firme udržať. A to je úplne iný štart kariéry ako priemerný študent, ktorý si hľadá prácu aby si niečo zarobil.

Na záver je dôležité povedať, že v každej práci, či už platenej alebo neplatenej, prichádza ozajstný úspech len tvrdou prácou.  Prekonávať ťažkosti, odmakať si veci, do ktorých sa vám nechce (čiarka) a venovať tomu okrem svojich rúk aj hlavu a srdce. Dobrovoľnícka práca teda nie je zárukou toho, že bude všetko ideálne, a že rozbehnete raketovú kariéru. Ak však ste ochotní a máte ochotu si svoj úspech odmakať, práca pre nezikovku môže byť tým najlepším odrazovým mostíkom k úspechu.

Lukáš Zachar
Spoluzakladateľ portálu Challengest