12. máj bol pre Univerzitné pastoračné centrum sv. Jozefa Freinademetza v Bratislave slávnostným dňom. Sviatosť birmovania a prvého svätého prijímania prijali desiati dospelí študenti, prípadne už pracujúci mladí ľudia, a sviatosť krstu jeden.

Katechézy spojené s prípravou na prijatie týchto sviatostí prebiehali intenzívne od septembra minulého roka. Napokon sa títo mladí ľudia rozhodli pre prijatie sviatostí, ktoré im vyslúžil otec biskup Jozef Haľko. Počas sv. omše boli všetci kandidáti predstavení a biskup potom v homílii reagoval na vyjadrenia kandidátov o tom, čo je príčinou ich rozhodnutia prijať sviatosti.

Z vyjadrení vyberáme niektoré:

• „Kresťanstvo vnímam ako posolstvo, ktoré nás učí pustiť Boha do svojho srdca a života,” vyjadrila študentka Právnickej fakulty UK v Bratislave.
  • Ďalšia kandidátka sa vyjadrila, že by „rada s pomocou Ducha Svätého, ktorého chce prijať ako svojho tešiteľa a radcu, pomáhala skrze jeho ovocie a plnosť jeho darov iným a svojím životom svedčila o veľkej Božej láske”. „Chcem sa priblížiť Bohu a chcem o ňom a o viere zistiť viac,” uviedla ďalšia.
  • Mladá matka sa vyjadrila, že chce ísť príkladom svojmu synovi nielen životnými postojmi, ale aj vo viere. „Prijatie sviatostí vnímam ako viditeľné znaky neviditeľných Božích milostí, ako úprimné obrátenie sa a ako šancu na zmenu môjho doterajšieho života.“
  • Študent Lekárskej fakulty UK vyjadril, že birmovanie sa rozhodol prijať, pretože chce budovať a pracovať na svojom vzťahu s Bohom, a týmto ho posunúť na ďalšiu úroveň. Ďalší 22-ročný mladík uviedol, že sviatosti sa rozhodol prijať preto, že pociťuje vo svojom vnútri vieru, ktorá je silnejšia každým dňom, a preto by chcel posunúť svoj duchovný život na vyšší level.
  • Mladá vedecky pracujúca žena sa vyjadrila, že chce prijať dary Ducha Svätého, aby sa stala dospelým kresťanom a lepším človekom.
  • IT pracovník sa rozhodol prijať sviatosti, pretože chce, aby sa kresťanstvo stalo súčasťou jeho bežného života. „Sviatosti beriem ako úvod do kresťanstva, šancu na nový život,“ uviedol.
  • Ďalší kandidát vyštudovaný na Fakulte elektroniky a informatiky sa vyjadril, že príprava na sviatosť birmovania mu pomohla nájsť cestu, ako by sa mohol stať lepším človekom a ukázala mu spôsob, ako začať pracovať na vzťahu s Bohom

Biskup Jozef Haľko ich po predstavení v homílii povzbudil, aby čerpali silu z viery v dnešnom svete a boli opravdivými kresťanmi na tých miestach, kde ich Boh chce mať.