pohľad muža: Ladislav Hollý

Friendzone. Nepopierateľný dôkaz, že to nie je len mýtus je, že tento fenomén má vlastnú stránku na Wikipedii. Všeobecne to môžeme charakterizovať ako stav, keď vo vzťahu dvoch ľudí opačného pohlavia jeden chce niečo viac ako priateľstvo a druhému to, naopak, úplne vyhovuje. Čo má chlapec robiť, aby sa tam nedostal? Alebo má to vôbec chcieť? Tu je môj názor.

8121994299_3def81a27d_h

Keď som čítal jeden článok o pohľade ženy na túto tému, povedal som si: „Súhlasím, ale…“ V skratke priblížim. Autorka si o friendzone myslí, že je to pojem vymyslený mužmi, keď ženy odsúvajú mužov, s ktorými teraz nechcú partnerský vzťah. Avšak, dá sa z toho doňho prebojovať. No, určite je podľa „Miluj blížneho svojho ako seba samého“ viac, ak s niekým, kto je do teba nešťastne zamilovaný, budeš udržovať kamarátsky vzťah, ako by si ho mal ignorovať či kruto odmietnuť. Ale myslím, že existuje určitý spôsob správania mužov, ktorý ak aj priamo nesmeruje do friendzone, otvára dvere do tejto nežiadanej miestnosti a kričí na dotyčnú: „Daj ma tam, daj ma tam!“

Napríklad: Keď si zamilovaný až po uši a chceš splniť dievčaťu čokoľvek, čo jej vidíš na očiach. Alebo čo sa jej na očiach odráža, len sa tam mihlo, poprípade čo vidíš na očiach jej mačky. Keď sa vykašleš na polročné stretnutie so spolužiakmi, lebo ona sa možno bude chcieť ísť vtedy najesť. Keď budeš všade, kde je ona a vždy len s ňou, ako keby bola ona tvoj študijný odbor, nie to, čo máš napísané v indexe. Keď nevyjadríš svoj názor len a len preto, že by s ním ona nemusela súhlasiť. Týmto sa, podľa mňa, vchádza do friendzone.

Jedno dievča mi na otázku, akého by chcela mať partnera odpovedala: „Takého dobrodružného hejtera. Čo by sa nebál mi povedať, keď s nejakým mojím rozhodnutím nesúhlasí.“ Ženy chcú partnera, nie psíka. Božieho muža, čo má svoj názor a stojí si za ním. Ak niekoho miluje, ukáže tomu dievčaťu, že je pre neho jedinečná. Ale ak by to ona tak necítila, pokojne ostane vo friendzone (alebo, lepšie povedané, bude s ňou len kamarát), lebo láska je slobodná. A keby bol Boží plán, že má ostať sám do konca života, tak je s tým v pohode, lebo Boh za neho zomrel na kríži a to pre úžasný život úplne stačí.

4459032599_abdb7b3604_b

pohľad ženy: Zuzana Wagnerová

Dievča, žena, Božia dcéra. Áno, prihováram sa práve Tebe. Možno sa aj ty nachádzaš momentálne v situácii, ktorú nazývaš Friendzone. Alebo to môžeme pomenovať aj ako priateľstvo na život a na smrť? Či skôr čierna diera? Alebo slepá ulička? Nech to už je čokoľvek, prosím Ťa, skús sa na chvíľku zastaviť a zamyslieť nad sebou, nad ním, nad vami.

Možno si sa zamilovala do muža, ktorý o Tvoju lásku vôbec nestojí. Do muža, pre ktorého si  bútľavou vŕbou. Do muža, ktorému si napriek neopätovanej láske všetkým. Ale napriek tomu, že nejde o lásku, ktorá by bola povýšená na vzťah, nedokáže si predstaviť život bez Teba. A úprimne, priznaj si, že ani ty bez neho. Hoci ste spolu každú jednu voľnú chvíľu a zdieľate všetky svoje zážitky, radosti i starosti, stále máš pocit, že si stratená. Stratená kvôli množstvu nezodpovedaných otázok. Niekedy si možno až príliš v oblakoch z pocitu, že si tak dokonale rozumiete.

Pýtaš sa sama seba, akoto, že netvoríte vzťah, keď všetko funguje tak, ako má? Ale počkať, ako to vlastne je? Dá sa vôbec povedať, kedy už sú dvaja ľudia vo vzťahu? Stokrát omieľané citáty o láske nedokážeš nijako pretaviť do reálnej situácie vás samých? A ešte stále nevieš pochopiť, prečo sa nespráva k Tebe tak, ako to už v typických romantických filmoch býva?

7410499904_ea9cde26cd_h

Hups! Musím Ťa sklamať, ale láska to nie je len odpoveď za do dobré skutky. A dokonca, nie je obdarovaním niekoho za tvoje správanie. Ak by bola takto dosiahnuteľná, nenazývala by sa láskou. Je slobodná. Preto sa ju nesnaž vynútiť a skutočne, nič nesíl.

A ak ozaj vo vašom priateľstve očakávaš viac ako len priateľstvo samo a nedostáva sa Ti to, po čom tak tvoja duša baží, skús sa viac modliť. Pýtaš sa, za čo? Za múdrosť, aby si vedela rozpoznať pravé od nepravého. Za pravdu, aby si dokázala triezvo vnímať vaše priateľstvo. Za pokojnú myseľ, aby si na neho netlačila a nevynucovala si jeho lásku. Za slobodu, aby si mu dokázala, že Ti na ňom skutočne záleží a necháš ho rozhodnúť sa. Za dôveru v Božie plány, aby si nemala zbytočné obavy, ale verila Mu.

maky

Zbytočne sa neľutuj, že robíš pre neho všetko a nedostávaš nič naspäť. Ver tomu, že práve On nie je hodný Tvojej lásky. Že Boh Ťa možno aj skrz neho pripravuje na niečo, čo bude dávať zmysel. A možno Ťa má toto vaše priateľstvo posunúť o krok bližšie k poznaniu, že máš vyššiu cenu. Možno Ťa má vyviesť z prehnaných ilúzií o vzťahu ako takom.

Ak sa cítiš nemilovane, opustene a ľútostivo, skús viac vnímať lásku toho, ktorý Ťa miluje bezpodmienečne a bezhranične.

Božia žena, ver mi, že On Ti dá istotne pocítiť, ako Ťa miluje a záleží mu na Tebe. A nechce, aby si bola ranená a sklamaná. Nech pominú všetky Tvoje obavy. Vykroč s Ním na cestu lásky. Lásky, ktorá nielen všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, ale najmä , všetko VYDRŽÍ.

fotografie: www.flickr.com