Posledného koordinátora osemnástej generácie nemusíme predstavovať. Jozef sa nám počas uplynulého roka predstavil ako milovník literatúry a hudby. V UPeCe nás tiež bavil svojou talkshow Ani si nesadajte!.
Aké sú jeho plány teraz sa dozviete v poslednej časti série NASPAK v tomto roku.

Ubiehajú posledné hodiny tvojej koordinátorskej služby, tak nám prezraď ako sa máš? Čím teraz žiješ?

Pozdravujem všetkých čitateľov.

Mám sa nádherne a lepšie ako si zaslúžim. Posledné týždne som strávil zariaďovaním bytu, takže som opustil brány UPeCe a presťahoval sa, v Bratislave však ostávam. Teším sa, že bude viac času na nové knihy. Úspešne som ukončil štúdium práva, ale plánujem pokračovať a pripraviť sa na rigoróznu skúšku resp. doktorát.

Mal si nejaké mylné predstavy o službe koordinátora/fungovaní UPeCe, ktoré sa výrazne líšili od reality?

Univerzitná pastorácia by mala mať iný priestor, ako ho mala doteraz a to sa dotýkam aj iných miest. Kebyže máte v logu kríž a v názve „pastoračné“ a snažíte sa pracovať s mládežou niekde v Sýrii, tak si môžete povedať, že no, to sú tvrdí chlapci, zvádzajú ťažký boj. Keď to robíte na Slovensku, v jednej z najkresťanskejších krajín Európy a nedokážete osloviť aspoň väčšiu časť z jadra študentov vychovávaných vo viere, tak niekde je chyba. Skúsim vám z môjho pohľadu priblížiť tri kategórie. Ekonomickú, personálnu a hodnotovú.

Už toho bolo veľa povedané o financiách a financovaní a som rád, že nový správca, o. Stanko, sa o tom nebojí otvorene rozprávať. A teraz. Otec Stanko povie na omši ako sme na tom finančne zle. Reakcie študentov: o tom nemá hovoriť, toto preháňa, doteraz to fungovalo, bude aj naďalej, peňazí musí mať UPeCe dosť…

No lenže nemá. A nikdy by nemalo, kebyže nie sú ľudia, ktorí toto dielo podporia. Denne máte možnosť využívať nový bar, buduje sa miestnosť na detské katechézy, robí sa na ďalších veciach. Tie výdaje jednostaj odchádzajú a keď do toho príde niekoľko tisícová faktúra za energie, rázom pocítite odkázanosť centra na dary ľudí. Je pravda, že nám každý akademický rok prispieva na chod Univerzita Komenského, lenže to sú len peniaze, ktoré obratom putujú na úhradu faktúry za nájom priestorov, v ktorých UPeCe funguje. Nakoniec, skutočnosť, že UPeCe by nebolo schopné bez nezištnej finančnej pomoci ľudí fungovať, potvrdil aj bývalý správca o. Janko Štefanec, ktorý kormidloval UPeCe celú dekádu. Tak uverte aspoň jemu, ak súčasnému správcovi nedokážete.

Pri personálnej si pomôžem rozprávaním, ktoré som si nedávno vypočul. Pred troma rokmi sa na jednej vysokej škole uskutočnila prezentácia UPeCe pre prvákov. V lavici v tom čase sedel aj koordinátor, ktorý zdedí moju úlohu a pomyslel si, že na základe tej prezentácie, si UPeCe predstavuje ako nejaký pingpongovo-kalčetový krúžok, kde príde pár ľudí dva krát do týždňa. Na čo si následne povedal, že sem nikdy nepríde.

Nakoniec po čase prišiel, ale je to veľmi dobrý príklad toho, že UPeCe sa či chce, či nie, musí zaujímať o svoju tvár aj v očiach študentov, ktorí ho nepoznajú a možno by aj radi prišli, alebo by naozaj to spoločenstvo potrebovali, lenže keď si UPeCe samo robí zlú značku, tak sa nemôžeme čudovať.

Rozumne sa treba postaviť k ľuďom, ktorí sa nedokážu odtrhnúť od UPeCe zóny či kamarátov, napriek tomu, že neštudujú. Nikoho sa nechcem dotknúť, veď často krát tí ľudia robia záslužnú prácu, ale asi budeme naivní, ak si budeme tvrdiť, že by bez nich nebola nejaká športová akcia, alebo by nemal kto poliať kvety, či spievať na omšiach. Opäť, to nehovorím ja, ale kňazi.

Počul som, že je v UPeCe tak málo ľudí, lebo sa mení generácia; že tri či štyri roky po škole je fajn aktívne sa angažovať; že káva a všetko v bare by malo byť pre študentov zdarma a že si mladí občas radi hrknú v libresse, lebo sa cítia sami.

Ale čo ja viem? Počul som aj dvanásťkrát za minútu „proste“; že ľudia nebývajú falošní a že aj bez prázdneho životopisu viete rázom spraviť slušnú kariéru.

Takže aby som odpovedal na otázku priamo, áno, mal som niekoľko mylných predstáv.

Je správne merať si sily a schopnosti, nie však dať druhému pocítiť, že sme niečo viac. Je dobré otvorene komunikovať s iným človekom, zlé, ak svoj vlastný pohľad naňho, prezentujete ako neškodné ohováranie pre ďalšími. Ja na mieste chcieť spoznať človeka miesto toho, aby sme si zakladali na pocitoch a predstavách o ňom a aj tými sa pokúšali niekoho naočkovať. Je v poriadku konštruktívne kritizovať, no netreba zabudnúť pochváliť. Je ospravedlniteľné zlé správanie pod vplyvom emócie, nie však vôbec sa neospravedlniť. Je fajn o niečom teoretizovať a kecať, ale ešte lepšie je konať.

Viete, všetko je to o ľuďoch. V UPeCe, ak chce napredovať správnym smerom, k tomu musíte pridať poctivé hodnoty. Stretol som sa však aj s vecami, za ktoré by som sa mal v prvom rade ja, ako súčasť centra, hanbiť, že sa stali na jeho pôde. Na pôde, ktorá má mladému človeku pomôcť rásť, napredovať, viesť k poznaniu. V žiadnom prípade opačne. Žiaľ, veci sa dejú. Raz správne, raz menej. Aj keď som sa snažil veci pomenúvať pravým menom, na moralizovanie a kázanie dospelým ľuďom sa necítim.

Mám doma väčšinu básnických zbierok Kamila Peteraja a takmer všetky diela Rudolfa Slobodu. Teraz mám spáliť všetky zbierky, lebo pán Peteraj napísal hymnu Vivat Slovakia pre HZDS, s politikou ktorého nikdy nebudem súhlasiť a za éry, ktorá bola tak desivá, až som mal ťažko pri srdci, keď som nedávno stretol Ivana Lexu popíjať s úsmevom vínko? Alebo sa mám zbaviť všetkých románov Rudolfa Slobodu, pretože jeho život skončil ako skončil?

Nikoho neodsudzujem, nemám odpor. Ja som v mnohých smeroch horším a slabším človekom, ale som zbavený dvoch emócií; závisti a nenávisti.

„Treba otvorene povedať, že nebyť telefonátu s Johnym, v UPeCe by som nebol už na jar.“

Čo tímy, v ktorých si sa predtým angažoval? Chýbalo ti to?

Julo Slovák údajne adresoval na čínu, ktorú som navaril počas môjho pôsobenia v gastro tíme, že je to najlepšie, čo kedy na vystúpeniach jedli. Takže svoj tieň už v tomto smere neprekročím. To je ako by ste od One Republic čakali lepší album ako Native. Gastro tím funguje skvelo, sú to veľmi, veľmi šikovní a obetaví ľudia od ktorých sa je čo priučiť, nie len čo sa týka kuchyne.

Žiaľ, starostlivosť o tímy som zanedbával. Snáď mi to odustia.

Jediné, čo mi počas roka chýbalo, je stráviť viac času doma.

Ktorá časť tvojej služby ti robila najväčšiu radosť?

Stretnutie s eucharistickým Ježišom. To sú tie najkrajšie a najsilnejšie chvíle. Možnosť, že by som niekedy rozdával sv. prijímanie už zrejme v živote znova nepríde a práve za to som najviac vďačný.

Spomínam si na jednu sv. omšu v prázdnej kaplnke. Len ja a kňaz. Krátko pred začatím zhasla jedna z dvoch sviečok. Chcel som to napraviť, ale zastavil ma s otázkou, ukazujúc na moje srdce: „Horí?“ Odpovedal som, že áno a omša sa začala. A vlastne o tom to je.

Môžete sa pokúšať akokoľvek zmeniť. Vaše názory, hodnoty, postoje, môžete sa riadiť najlepšími knihami na beh, zdravý životný štýl či chudnutie, môžete žiť podľa hygge, usporiadať si nábytok, prečítať si príručky ako byť úspešným či dobrým lídrom. Ak však ako kresťan, zabudnete na svoju identitu, a nestane sa pre vás najbližšou „príručkou“ sväté písmo, čo potom? Moja babka mi raz povedala, že sa za mňa modlí tri ružence denne. Ja sa modlím jeden. Toto je moje tajomstvo úspechu. Nenapíšem o tom knihu a možno si to tu prečíta len desať ľudí, ale priblíži nás modlitba a hodnoty, ktoré sa snažíme zrkadliť cez skutky, bližšie k večnému životu alebo nás oddiali?

Ľudia sa snažia byť čo najefektívnejší v práci, podať dobrý výkon, zaujať, zvládnuť všetky povinnosti. Kdesi medzi touto snahou sa to pomaly začne rúcať, niečo nefunguje, niekto ich nepochopí. Dostal som na to pred nedávnom jedinú správnu odpoveď. „A aká bola ranná modlitba? O aké požehnanie do dňa sme prosili?“

Je niečo, čo si mal v pláne, ale zrazu prišiel jún a ty si to už nestihol? 

Rád by som pokračoval s nahrávaním piesní, ale zatiaľ sa mi tá šiestacká energia (koľko dáš, toľko sa ti vráti) nevracia, takže zrejme je to doslova hudba budúcnosti. Viem si to však predstaviť, čiže určite to pôjde zrealizovať.

Taktiež som chcel urobiť viac častí talkshow Ani si nesadajte!, ale Bohu vďaka aj za tie čo boli. Môžem však zodpovedne povedať, že som sa naozaj snažil, lenže zdá sa, že už nie sme ako centrum také veľké lákadlo, ako kedysi. Len sa prejdite po schodiskách a všimnite si fotky známych tvári, ktoré v minulosti u nás boli. Dnes už nebohý pán Ladislav Chudík, Janka Kirschner, Ján Figeľ, súčasný prezident Andrej Kiska, Oliver Andrásy, p. Milan Bubák, Jarek Nohavica. Nohavica dnes už na UPeCe mail ani neodpíše. (Skúšal som). A takých prípadov je oveľa viac. Za Sajfom som musel ísť osobne, ale aj tak neprišiel. Je to škoda. Snáď sa formát zachová. Verím, že to tým študentom patrí a bol by som rád, ak by mali aj naďalej možnosť vidieť zblízka veľkých ľudí a pozhovárať sa s nimi. Je to veľmi inšpirujúce. Keď som sa zhováral s Kamilom Peterajom, povedal mi, že som skromný. Daniel Hevier, že som vtipný. Ešte nech sa niekedy dám do reči s Borisom Filanom a Vladom Krauszom a môžem ísť do očistca :)


A teraz pár bonusových otázok leta 2017:

Popíš piatimi slovami začínajúcimi na prvé písmeno tvojho priezviska tvoj rok v UPeCe.

Mária ma mala v mimoriadnej milosti.

Keby si šiel na casting do Superstar, akú pesničku by si spieval a prečo?

Veľmi nerád reagujem na hypotézy, ale povedzme že by to bola pieseň „Šednem sebe na lavočku“  v nádeji, že jeden frajer z našej dediny už v hviezdnej rote bol, takže by som pre nich nebol taký zaujímavý. „U našiiim paaaaaaarku“ cssssssf … ale nie, v Koškovciach nie je žiaden park.

/pripájam link/ https://www.youtube.com/watch?v=IrWTCUB_7jI

Keby si bol pastelka, aká farba by si bol? Vysvetli.

„I came along I wrote a song for you
And all the things you do And it was called Yellow“

 Myslím, že v detstve som bez žltej nedokázal nakresliť nič. Každý výkres na výtvarnej výchove som začínal slniečkom v ľavom hornom rohu a keď som mal náladu, tak som sa pohral aj s lúčmi. To je jedno či som mal namaľovať portrét, alebo niečo vážnejšie. Vždy som tam praskol slnko. Celkovo ma to však veľmi nebavilo. Navyše som nie vždy mal výkres, lebo za tých päť až desať korún od rodičov sa cestou do školy dalo kúpiť vždy niečo chutnejšie ako výkres, začo som inkasoval poznámku alebo dokonca päťku, čo sa tiež nepodpísalo pod môj záujem o výtvarné umenie.

A nakoniec si vyber jednu z možností:

ranná desiatka vs. večerná desiatka

Ranná osmička. Tie omše mali pre mňa špecifický význam. Škoda, že bývajú tiché, ale možno aj to má svoje opodstatnenie. Chcel by som však povzbudiť hudobníkov, aby skúsili z času na čas obohatiť svojim talentom aj tieto sv. omše. Tá časť, ktorá na nej ešte drieme, to iste ocení.

poobedná služba vs. večerná služba

Rozhodne poobedná. Mal som ich aj najviac. Večerným som sa nevyhýbal, ale pre mňa platilo, že sa o polnoci zatvára. Niekto si to ospravedlnil, že to je ako ich domov a že buduje spoločenstvo, tak viete… Dúfam, že si to užili a budú mať na bohémske UPeCe časy pekné spomienky. Nechce sa mi k tomu viac vyjadrovať. Sú dve nekonečná – Boh a hlúposť.

Hroznovka vs. Kofola

čistá voda

Eat vs. Venza

Coney alebo EdoKin

čaj vs. káva

V posledných mesiacoch som kávu úplne vylúčil, ale aj tak káva. Najlepšie z Jamajky.

kábel vs. Wifi

offline a ideálne doma

hokej vs. Futbal

Ja len z pozície fanúšika. V hokeji St. Louis Blues a vo futbale Juventus Turín. Žiadne versus nie je. Pre mňa je to športová DNA.

KFC vs. Mekáč

Zdravšie jedlo. Pred dvoma mesiacmi som už ani neviem na koľký pokus skončil s fastfoodmi a verím, že tentokrát definitívne.

opera vs. Folklór

Mám ďaleko k obom. V našej kultúre sa skláňam pred ľuďmi ako Kamil Peteraj, Ivan Štrpka, Robo Roth a nebohí Marián Varga a Rudolf Sloboda.


Na záver chcem popriať Andymu, Andrejovi, Di Stefanovi, Gipsymu a Paťovi veľa síl, trpezlivosti, pokory a vytrvalosti v ich službe centru a mladým.

Veľká vďaka patrí našim kňazom za to kvantum sviatostí, ktoré sprostredkovali, za dávku času a pozornosti, ktorej sa od nich dostalo a dostáva. Je šťastím, že UPeCe malo a stále má kňazov, ktorých zdobí ich ochota, láskavosť a slovo.

Jozef, ďakujeme za rozhovor a do budúcna ti prajeme veľa Božích milostí.

__
REDAKCIA PROMO UPECE