O tom, že Facebook je v modernej dobe najväčším požieračom času asi netreba hovoriť. Štatistiky sú zbytočné, vidíme to sami. Mladí ľudia držia mobil v ruke pri cestovaní do školy, počas obeda, keď čakajú na križovatke na zelenú. Nie je nezvyčajné, že si niekedy píšu aj osoby, ktoré sa nachádzajú v jednej miestnosti alebo dokonca opačne, že sa partia vyberie na kofolu a venujú sa radšej jednému z pol tisíca virtuálnych priateľov.
O negatívach sa popísalo všetko možné. Vedel si však, že pomocou Facebooku môžeš odhaliť a lepšie spoznať aj svoje vlastnosti?

Scrolluješ stále nástenku?
Zaujímajú ťa všetky nové statusy, komentáre, lajky, fotografie, …? Posúvaš sa dookola nižšie, aby si objavoval detaily zo života tvojich kamarátov, osobností, spoločností? Asi ťa neprekvapí, ak ti povieme, že patríš do skupiny prokrastinátorov – alibistické osobnosti, ktoré neustále posúvajú svoje deadline pre „dôležitejšie veci“, hľadajú výhovorky a plnenie povinností odkladajú na poslednú možnú chvíľu.

Ak si toto leto ešte nič nezažil, skús nahradiť Facebook stránkou www.messenger.com, ktorá funguje rovnako ako mobilná aplikácia. Zostaň v kontakte s priateľmi, posielaj im smajlíky, ale nestrácaj čas sledovaním pribúdajúcich príspevkov. Zrazu začneš stíhať omnoho viac vecí.

5468733576_0101a4988e_b
Zdieľaš stále svoje selfíčka?
Uznávame, je to skvelý spôsob ako sa pochváliť novým účesom, opálením, bieliacou zubnou pastou, rastúcim bicepsom. Je pekné, že nechceš, aby ex-spolužiaci zabudli ako vyzeráš a spolužiak, ktorý bol stredom tvojho stredoškolského sveta videl, že ti vysoká ešte dopomohla ku kráse. Alebo aby si sa pochválil výsledkom dlhého makania v posilke a jedenia tyčiniek, ktoré si si kúpil v automate na chodbe intráku.

Dôvodom tvojej prehnanej fotografickej aktivity nie je láska k tomuto umeniu, ale nízke sebavedomie. Áno, toto je jedna z tých právd, ktoré bolia. Ale priznaj si, ak stojíš dennodenne o uznanie vyjadrované lajkami a komentármi typu „riadny samec, super kočka“, znamená to, že si veľmi neveríš.

Vypni foťák na mobile či notebooku a začni robiť veci hodné naozajstného uznania, ktoré trvá dlhšie ako čas, kým pridáš ďalšiu selfie.

7058136273_ef528bc802_b
Sleduješ stále nástenky ostatných?
Facebook je najjednoduchším spôsobom, ako sa dozvedieť o živote človeka čo najviac. O úplne neznámej osobe vieš zistiť, kedy sa narodila, kde žije, pracuje, študuje, s kým chodí. Dokonca aj to, či nie je ich vzťah náhodou komplikovaný. Ak máš potrebu toto všetko zisťovať, stojí za tým tvoja túžba po porovnávaní a vyhrávaní.

Ťažko však povedať, že by si bol líder, ktorý túži po úspechu. Sledovanie profilov neznámych je skôr prejavom súťaživosti, ktorá je, žiaľ,  postavená na zlých hodnotách. Stalkovanie platonických lások jasne hovorí o nevyrovnanom človeku, ktorý sa bojí riskovať, kým sliedenie po nástenke tvojich ex-partnerov naznačuje, že žiješ v minulosti.

Pohni sa dopredu. Ako bolo povedané v Monkovi: „Skoč a sieť sa objaví.“

6601464619_e137ea5038_b
Checkuješ stále upozornenia a „domov“?
Ak máš nutkania každú minútu obnovovať upozornenia, pretože si nahováraš, že Facebook zamrzol, trpezlivosť nie je cnosť, ktorou by si práve disponoval. Rozumieme, je to adrenalín vidieť červené okienko, ktoré naznačuje, že budeš mať najbližších 7 sekúnd čo robiť, ale táto radosť je len krátka. Presne – 7 sekúnd. Zhruba toľko ti zaberie, kým si pozrieš novú fotku či status a pridáš lajk.

Existuje však toľko rôznych spôsobov, ako byť šťastný. A určite lepších. Preto ti odporúčame pozrieť bod číslo 1.

Zdieľaš stále fotky z tvojho života?
Mení sa tvoja nástenka na reality show? Poznajú všetci podrobnosti tvojho života? Ak sa delíš o informácie, kedy si vstal, čo si jedol, pozeral v telke, jedol, s kým si bol vonku, čo si počúval a jedol, a ešte k tomu pridávaš „cítim sa ako“, niečo nie je v poriadku.

Osamelosť. S najväčšou pravdepodobnosťou je to hnací motor tvojho virtuálneho správania sa. Je smutné, ak sa nemáš s kým rozprávať o tvojich pocitoch a zážitkoch, ale nemal by to byť dôvod na to, aby si každému spamoval jeho priestor. Napíš jednému z tvojich priateľov, zavolaj von niekoho, koho si dlho nevidel, nechaj ich tvoriť tvoje spomienky. Nech sú ich súčasťou, nie sledovateľmi.

7169497236_02e48c7284_k

Ak ti dali predošlé body chrobáka do hlavy, sme radi. Leto je totiž obdobím, kedy chce každý relaxovať. Treba si však uvedomiť, že Facebook nie je najlepším miestom, kde by sa mal náš oddych realizovať.
Zamysli sa nad tým, ako sa na sociálnej sieti správaš a venuj tento čas aj pracovaním na sebe. Aby si si mohol v septembri pri každom bode odpovedať jasné nie.

Martina Pavlíková