Veci sa neustále dejú. Niekto príde, niekto zasa odíde.  Možno sa niekedy ocitáš v slepých uličkách, pretože si sa až príliš uprel na jeden bod a nevnímaš príležitosti naokolo. Naozaj, je také dôležité vnímať, čo sa deje okolo teba. Nebáť sa prijímať výzvy, nebyť zbytočne ustráchaný. Je pravdou, že to, či si šťastný alebo nie, závisí len od Teba. Je to dennodenné rozhodnutie.

Rok 2016 sa blíži ku koncu. Možno všetky tie klišéovité frázy o prianí Nového roka ti prídu márne a niekedy tak trošku ošúchané. Avšak, na druhej strane, skúsme sa spoločne zamyslieť a priať si…

hands-night-festival-new-year-s-eve

Prajem nám, nech s príchodom Nového roka dokážeme odpustiť sami sebe. Zmieriť sa so sebou samým, zabudnúť na to, čo bolo. Častokrát ťa toto bremeno sprevádza mesiace, inokedy až roky a nevieš sa stotožniť so skutočnosťou ako takou. Sám najlepšie vieš, ako si stále na mysli predkladáš staré spomienky, či zážitky, ktoré ťa v značnej miere poznačili a bránia ti v osobnom raste.

Naozaj, na čom záleží, je zahodiť to, čo ťa ťaží. Hovoriť o zabudnutí je nezmysel, avšak, môžeš investovať všetku svoju energiu do prítomnosti. Prijať seba samého, tu a teraz, vo svojej pravej identite. Neskrývaj a neboj sa svojich temných stránok. Pretože ako ja, i ty máme v sebe čosi, čo nás niekedy samých prekvapí. Možno neskutočná agresivita, tvrdohlavosť, nečestnosť… Ale i vďaka svojim nedostatkom môžeš na sebe pracovať a zlepšovať sa. Rásť ako osobnostne, tak i duchovne…

light-person-woman-fire

Prajem nám, nech dokážeme odpustiť i tým, ktorí nám akokoľvek ublížili. Nie je to vôbec jednoduché. Človeka to ale v značnej miere ovplyvňuje. Akýkoľvek hnev, ktorý v nás prebýva, nám len pridáva na našom vlastnom nepokoji a negativite. Hoci si to niekedy nedokážeme pripustiť, práve ten hnev nám zabraňuje byť šťastnými. Ale len ak dokôžeme úprimne povedať: ,,Odpúšťam ti.”, len vtedy pocítime skutočný pokoj a úľavu duše.

Hovoríš si, prečo by si mu/jej mal odpustiť, keď ti ublížil, ranil ťa? Máš sto dôvodov, prečo mu odpustiť nedokážeš. Avšak, na ten najhlavnejší zabúdaš. Skús mu/jej odpustiť preto, že sa ti žiť bude ľahšie. Skús mu/jej prejaviť túto kresťanskú lásku, ktorú žiješ. Pokús sa prelomiť ľady, zdvihnúť hlavu, spraviť rázny krok v tvojom živote. Skús mať rád, hoci to je niekedy ťažké…

pexels-photo-112640

Prajem nám, nech dokážeme milovať. Bezvýhradne. Nezištne. Nevypočítavo. Bezpodmienečne. Bez pretvárky. Bez očakávaní. Milovať úprimne, tak, ako miluje i On nás.

Prajem nám, nech si stále vážime tých, ktorých máme. Nech si vážime to, čo máme. Možno sa niekedy zbytočne náhlime a túžime po veciach, na ktorých vlastne vôbec nezáleží. Porovnávame sa. Chceme mať to, čo vidíme tam či tu. Ale načo? To hlavné mnoho ráz máme na dosah ruky, ale my stále chceme viac a viac. Chýba nám skromnosť. Prajem nám ju.

Prajem nám, nech sme ľuďmi plnými viery. Viery v dobro, viery v lásku, viery v človečinu…

pexels-photo-13918

 

Prajem nám požehnaný Nový rok, ktorý budem novým nádychom v našom živote.

 

S úctou,

Zuzana Wagnerová.