Stredný Balkán sa pomaly spamätáva z ničivých povodní, ktoré ho zasiahli pred niečo vyše mesiacom. Solidaritu s postihnutými regiónmi prejavilo množstvo európskych krajín, ktoré tam poslali humanitárnu pomoc aj záchranárov. Svojou čiastkou už prispela aj Bratislava. V priestoroch Univerzitného pastoračného centra v Mlynskej doline sa v pondelok 9.6. o 20:00 konal Benefičný koncert pre zaplavený Balkán. Podujatie sa konalo pod záštitou občianskeho združenia Človek v ohrození. Samotný koncert je výsledkom úsilia niekoľkých mladých ľudí.

„Viacerí z nás majú na Srbsko a na Balkán silné väzby, takže tieto udalosti vnímame veľmi citlivo. Touto iniciatívou sa snažíme zviditeľniť následky prírodnej katastrofy a hlavne možnosti, ktorými sa dá ľuďom v postihnutých oblastiach priamo pomôcť.“ , povedal jeden z organizátorov.

Koncert otvoril temperamentnými balkánskymi skladbami akordeonista Nikola Kizić, ktorý tu momentálne študuje na Vysokej škole múzických umení. Nikola pochádza z bosnianskeho mesta Banja Luka priamo zasiahnutého povodňami. Na pódiu ho vystriedala Katka Koščová, ktorá zaspievala aj niekoľko piesní zo svojho pripravovaného albumu. Ďalej vystúpila Anita Rybárová, vojvodinská Slovenka pochádzajúca z Nového Sadu. V jej prevedení zaznela bosnianska balada a temperamentná srbská pieseň. Koncert ukončila známymi skladbami skupina Komajota. Všetci hudobníci vystúpili bez nároku na honorár. Okrem hudobných hostí si diváci mohli vypočuť autentickú výpoveď Edity Bednárovej, pracovníčky o.z. Človek v ohrození, ktorá pred pár týždňami absolvovala monitorovaciu cestu po zničenej Bosne a Hercegovine. Divákom sa prihovoril aj Sani Dermaku, veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku.

„Naša krajina je v ťažkej situácii a potrebuje pomoc… Som veľmi rád, že tu dnes vidím toľko mladých solidárnych ľudí.“

Na koncerte sa zúčastnilo približne 400 divákov, ktorí spolu prispeli sumou takmer 2 000 €. Všetky vyzbierané financie boli priamo prevedené na humanitárny účet o.z. Človek v ohrození. Pomôcť postihnutým oblastiam je ešte stále možné prevodom na spomínaný účet 2666520298/1100 so správou pre adresáta „SOS Balkan“, prípadne pomocou aplikácie Viamo na telefónne číslo 0907 369 399. Zbierky na pomoc Balkánu vypísali aj Slovenská katolícka charita a Veľvyslanectvo republiky Srbsko na Slovensku. Pomoc vo výške niekoľkých desiatok tisíc eur poskytla postihnutým krajinám aj vláda SR.

DSC_8908DSC_8943 DSC_8970 DSC_8995