V tomto období máme trochu viac času ako zvyčajne. Hoci pomáhame s chystaním silvestrovského stola a jedením koláčov, učenie na skúšky ešte odkladáme. A čo je lepší spôsob prokrastinácie ako počúvanie hudby? Autor tohto článku vám v ňom odporúča to najlepšie, čo sa na hudobnej scéne tohto roku objavilo. Rezervujte si dve hodiny oddychu :-)

 

 1. Jaromír Nohavica ft. Peter Cmorík – Kříž Svůj Neseme

Pilotná pieseň k hudobnému filmu Muzzikanti sa objavuje aj na autorskom CD, ktoré ich obsahuje 21. Hudba päťnásobného slovenského slávika, doplnená textom ostravského barda Jaromíra Nohavicu, otvára rebríček výberu najlepších piesní roka 2016.

Jaromír Nohavica ft. Peter Cmorík – Kříž Svůj Neseme

 

 1. Coasts – A Rush of Blood

Malá britská skupina sa začiatkom roka dočkala svojho debutového CD a táto skladba z neho zarezonovala v zahraničnom éteri najviac. Energické a pozitívne noty však znejú rovnako dobre aj z ich ostatných skladieb.

Coasts – A Rush of Blood

 

 1. Lenny – Standing At The Corner Of Your Heart

Len ťažko by ste tejto slečne tipovali české občianstvo. Jej cit pre hudbu spolu s vynikajúcou angličtinou len potvrdzuje, že štúdium songwritingu v Británii padlo na úrodnú pôdu. Niežeby ju dcéra Lenky Filipovej nemala v génoch. Na svoju prvú štúdiovku však taktiež čakala až do tohto roka.

Lenny – Standing At The Corner Of Your Heart

 Lenny_12390948_931382293616104_7372715660243904656_n-660x439

 

 

 1. Francis and the Lights ft. Bon Iver – Friends

Vizuál k piesni možno pokladať za jedinečný, pretože ostal bez zásahu grafických strihačov a vo videu je možné zhliadnuť Kanyeho Westa bez retiazky. Text si vzal na starosť bývalý člen Vampire Weekend a hudbu dotvorilo duo DJ Burton a Aaron Lammer. A že ide o vydarenú spoluprácu, svedčí aj hosťovačka muzikantov telom a dušou, skupiny Bon Iver.

Francis and the Lights ft. Bon Iver – Friends

 

 1. Nebe – Zkus na chvíli mi lhát

Rok 2016 ostane nezabudnuteľný aj pre skupinu Nebe, ktorá tento rok, okrem iného, doprevádzala na slovenskom turné Kryštof. Po dvoch albumoch je tak na mieste očakávať aj tretí a vesmírnym klipom len potvrdzujú svoju kvalitu.

Nebe – Zkus na chvíli mi lhát

 

 1. Sia – The Greatest

Speváčka so zahalenou tvárou tento rok vydala mimoriadne úspešný album a viacero skladieb nás v rádiách doprevádzalo po celý rok. Zdá sa, že stávka na štrnásťročnú tanečníčku Maddie Ziegler Siu neomrzí a tak aj tentokrát prináša jedinečnú choreografiu v ďalšom videoklipe.

Sia – The Greatest

maxresdefault

 

 

 1. Rag’n’Bone Man – Human

Potetovaný Brit bude na svoj prvý album čakať až do februára budúceho roka. V skladbe Human  sa v refréne rozhodol zopakovať slová z rovnomennej piesne Christini Perri a urobil dobre. Zdá sa, že pripomínať si, že sme len ľudia, nemusel len Marcus Aurelius.

Rag’n’Bone Man – Human

 

 1. Miro Žbirka – Aká si príťažlivá

Nie každý dostane možnosť nahrávať na mieste, kde tvorili legendárni The Beatles. Túto možnosť v Abbey Road celkom zaslúžene dostal Miroslav Žbirka a pretavil ju v dvojjazyčný album. Pod text sa podpísal Kamil Peteraj a za kamerou stál Žbirkov syn David.

Miro Žbirka – Aká si príťažlivá

 

 1. Jack Garratt – Surprise Yourself

Debut v tomto roku má za sebou aj Jack Garratt. Vydarenú pieseň prepožičal tvorcom filmu Predtým, ako som Ťa poznala, ktorého ďalšie dve skladby budú v rebríčku ešte vyššie. O nespochybniteľnom cítení hudby a talente vás musí presvedčiť aj jeho živé vystúpenie, ktoré je dôkazom, ako ďaleko hudobná produkcia dnes je.

Jack Garratt – Surprise Yourself

jack-garratt

 

 

 1. Janais ft. Peter Bažík – Blízko

Marcoví hostia talkshow Ani si Nesadajte spojili svoje sily, aby krásnou piesňou doprevádzali kampaň 40 dní za život. Obaja majú za sebou veľmi úspešný a tvorivý rok a budeme radi, keď nám už čoskoro o svojej spolupráci, ale aj singlových úspechoch porozprávajú sami.

Janais ft. Peter Bažík – Blízko

 

 1. James Arthur – Say You Won’t Let Go

Tri roky trvalo hviezde X Factoru ponúknuť fanúšikom ďalší album. Jemná a rytmická skladba ho úspešne otvorila a tak si z dosky Back from the Edge môžtete vypočuť aj ďalšie Jamesove počiny s jeho nezameniteľným hlasom.

James Arthur – Say You Won’t Let Go

 

 1. Hodiny – Stmívaní

Ďalšia z radu mladých českých skupín môže tento rok pokladať za úspešný. Za ich úspechom stojí taktiež doprovod partie okolo Richarda Krajča. Ich prvá štúdiovka ešte nedozrela, no vonku sú už dve ich skladby spolu s klipmi.

Hodiny – Stmívaní

 

 1. Katarzia – Milovať S Hudbou

Úkaz, ktorý by ste na našej scéne hľadali veľmi ťažko tento rok vydal von druhý album. Textárka, speváčka a skladateľka, za pomoci nášho najlepšieho bubeníka Martina Valihoru, ponúkla poslucháčom nie len kvalitný album, ale aj spoločné vystúpenia. V tejto skladbe sa spovedá z ľahostajnosti voči dnešným stereotypom bánk, mailov či sociálnych sietí, ktoré sú dnes súčasťou každého moderného človeka.

Katarzia – Milovať S Hudbou

 dsc_8338a

 

 

 1. Shawn Mendes – Mercy

Málokto vie, že za celou produkciou tejto hviezdy svetového popu stojí dvojica, ktorá sa podpísala aj za celú produkciu posledných dvoch albumov už spomínanej skupiny Kryštof. Sedemsto miliónov videní  jedného klipu však zrejme nemá ani celá česká súčasná scéna dokopy a tak ostáva dúfať, že sa aj u nás niekto odhodlá k tak kvalitnej nahrávke.

Shawn Mendes – Mercy

 

 1. Tom Odell – Concrete

Muž, ktorý má hudbu v tvári už stihol navštíviť aj Bratislavu, no to ešte nemal na konte druhý album. Ten vyšiel tento rok a kritikov necháva mlčať. V skladbe ukazuje od ľahkého falzetu celú škáru svojej muzikálnosti a či spieva o pravde si môžete skúsiť na vlastnej koži. Zaplaťte si najdrahší hotel v meste a pochopíte.

Tom Odell – Concrete

 

 1. Mária Čírová – Unikát

Už je to päť rokov od jej posledného albumu, no pomaly sa o slovo hlási výrazným spôsobom, a to aj chytľavou skladbou, Unikát. Mária má za sebou sériu vianočných koncertov, v tomto roku zaznamenala úspech v podobe vydania skladby Chýbaš v talianskom jazyku a ostáva len veriť, že sa dočkáme jej tretieho CD už budúci rok.

Mária Čírová – Unikát

 

 1. Justin Timberlake – Can’t Stop The Feeling!

Ak hovoríme o chytľavosti, jej synonymom sa tento rok stáva práve táto pieseň. V roku 2013 tento primát získal Pharrell Williams a jeho Happy si rovnako aj túto skladbu dáva na vrub rozprávka. Zdá sa, že JT tento rok už nič iné urobiť ani nemusel.

Justin Timberlake – Can’t Stop The Feeling!

 maxresdefault (1)

 

     13. Rachel Platten – Stand By You

Po ikonickej skladbe Fight Song sa obrovským hitom stal aj jej ďalší singel z albumu, ktorého vydanie otvorilo kalendárny rok spolu s prvým prianím nového roka na Manhattene. Rachel dlho čakala na celosvetový úspech, ktorý sa jej vlani podaril a pre mnohých umelcov je inšpiráciou, pretože to dokázala aj napriek vyššiemu veku.

Rachel Platten – Stand By You

 

 1. Mirai – Divadlo

Posledný český zástupca je skupina Mirai a po úspešnej skladbe Cesta z města, ktorá tento rok rezonovala aj v slovenských rádiách, sa v apríli dostala na svet jedna z lyricky najvydarenejších českých piesní vôbec. Tú podčiarkli zaujímavým klipom a sériou úspešných koncertov.

Mirai – Divadlo

 

 1. Calum Scott – Dancing On My Own

Rok 2010 patril speváčke Robyn a tanečnému hitu Dancing On My Own. O 5 rokov neskôr, v šou Britain´s Got Talent, charizmatický súťažiaci Calum Scott predstavil svoju verziu tejto piesne, za čo si rovno vyslúžil Golden Buzzer, čiže postup priamo do semifinále. Tento rok vydal baladickú verziu Dancing On Own ako singel a dostal sa na najvyššie priečky britských hitparád.

Calum Scott – Dancing On My Own

 CALUM-SCOTT-521083

 

 1. Kelly Clarkson – Piece by Piece

Talentová súťaž pomohla za cestou k úspechu aj Kelly Clarkson. Tá má na konte už mnoho vzostupov a pádov. O jednej z najťažších situácií v živote spieva práve v tejto piesni z nového albumu a zrejme málokto, kto rozumie anglicky, nezačne plakať po zhliadnutí jej živého vystúpenia.

Kelly Clarkson – Piece by Piece

 

 1. Zuzana Smatanová – Horou

Zuzana skladbu zložila, napísala k nej text a dokonca ju aj produkovala. Nahrala ju s orchestrom a mužským speváckym zborom. Touto piesňou vyjadruje lásku k slovenským horám, ktoré sú pre ňu miestom úniku pred chaosom mesta. Na nahrávke piesne, ktorá vznikala osem mesiacov, spolupracovalo viac ako 30 ľudí.

Zuzana Smatanová – Horou

 

 1. Imagine Dragons – Not Today

Not Today je prvá skladba od Imagine Dragons, ktorú vypustili v roku 2016. Nachádza sa aj na soundtracku k spomínanému filmu Me Before You, ktorý prišiel do kín v lete tohto roku.

Skupina po dvoch albumoch pracuje na ďalšom, či sa ho však dočkáme v budúcom roku, nevedno.

Imagine Dragons – Not Today

 maxresdefault (2)

 

 

 1. Lukas Graham – 7 Years

Ešte pred pár mesiacmi kvarteto mladých hudobníkov, kombinujúcich pop rock s folkom, soulom a hip-hopovými beatmi mimo ich rodnej krajiny poznal málokto, no dnes ich možno pokojne označiť za zatiaľ najväčší hudobný objav roka 2016. Na hudobnej scéne pôsobia od roku 2011 a už pred vydaním debutu sa stali senzáciou na dánskej scéne. Z hľadiska medzinárodného úspechu je však prelomovým až tento singel.

Lukas Graham – 7 Years

 

 1. Adam Ďurica – Pod pianom

Autor hitov Neľutujem a Mandolína a dvojnásobný víťaz prestížnej ankety OTO v kategórii Spevák roka vydal po roku a pol od platinového albumu Mandolína novú dosku. Tá sa volá Spolu a nachádza sa na nej 12 nových skladieb vrátane tejto. Na youtube ju zatiaľ nenájdete avšak k dispozícii je na streamovacích službách ako Spotify, či Apple Music.

bob

Ak nájdeš päť rozdielov, tak túto lacnú rifľovku nájdeš na wwwkoordinatorskybytteckacezed.

 

 1. OneRepublic – Let’s Hurt Tonight

Ich ostatná štúdiovka Native vyšla pred viac než tromi rokmi a tešila sa enormnému úspechu, čoho dôkazom bolo aj následné vydanie reedície. Začiatkom októbra skupina do svojej diskografie pridala už štvrtý album, ktorý dostal názov Oh My My a práve z neho je aj táto skladba, ktorá sa stala soundtrackom k filmu Collateral Beauty, ktorý práve beží v našich kinách.

OneRepublic – Let’s Hurt Tonight

 

 1. I.M.T. Smile – Príbeh príbehov

Prešovská skupina oslávila tento rok 20 rokov na hudobnej scéne. Vydala výberový album, ktorého súčasťou sú aj štyri nové piesne. Ku všetkým novým skladbám natočili aj videoklipy, ktoré spoločne tvoria jeden krátky film Príbeh príbehov. Rovnomenná pieseň z tohto albumu sa stala jednou z najromantickejších piesní za posledné obdobie u nás.

I.M.T. Smile – Príbeh príbehov

 4-031f1af506e0e1745ae1d87c262e258330732075-1132x670

 

 

 1. Sima Martausová ft. Richard Muller – Svätojánske mušky

Ono spojenie takých hudobníkov akými Sima a Richard sú, ani inak dopadnúť nemohlo. Snáď najkrajšia slovenská pieseň tohto roka vzišla z nového albumu Smej sa duša moja, ktorý však zďaleka nie je len o jednej krásnej piesni.

Sima Martausová ft. Richard Muller – Svätojánske mušky

 

 1. X Ambassadors – Unsteady (Erich Lee Gravity Remix)

Ak by sa mala hudba definovať piesňou, zrejme by to postačilo aj touto jedinou. Spojenie orchestra a súčasnej tvorby v piesni, ktorá dokáže chytiť za srdce, necháva ľudí po jej vypočutí v úžase a nie náhodou po nej siahli aj autori filmu Me Before You.

X Ambassadors – Unsteady (Erich Lee Gravity Remix)

 

 1. Coldplay – Everglow

obrázok