Hoci Trojdňovú adoráciu máme už dávno za sebou, jej zmysel a posolstvo zostáva v človeku omnoho dlhšie.
23. 3DA čka sa konala 13.– 15. 11. tohto roku, s podtitulom: Boh a ja. Nielen o samotnej akcii, ale aj o 3DA a tíme a jeho členoch som sa rozprávala so staro-novými vedúcimi. Novým vedúcim tímu je Marek Frištyk a šedou eminenciou je Júlia Žilincová.

DSC05822

1. Priblíž trošku myšlienku 3DA-čky. (odpovede sú synkretickou syntézou oboch odpovedajúcich)

3DAčka má svojou podstatou prinášať účastníkom a aj organizátorom samotného Boha. Prinášať Boha je síce celkom srandovné spojenie, ale áno. Mala by ľuďom pomáhať nájsť si naňho čas. Čas, ktorý v bežnom živote venujeme niečomu inému. A na 3DAčke je jedinečná príležitosť na stíšenie sa a nachádzanie odpovedí na svoje otázky. Lebo Boh koná síce stále, ale my to zbadáme iba vtedy, keď budú naše srdcia ochotné vnímať, predovšetkým sa tak deje v tichu.

2. Pravidelne raz za semester sa v UPeCe koná 3DA-čka, kto ju pripravuje? Kto tvorí 3DA tím?

3DA tím tvoria zaujímaví mladí ľudia, ktorí okrem toho, že dokážu zmeniť zlý deň na lepší, tvoria spolu “rodinu 3DA”. Rozhodli sa žiť život v plnosti a ponúkajú svoje dary a talenty druhým, nemajú ich odložené niekde v kúte intrákovej izby. Možno to znie ako klišé, ale 3DA tím sa snaží prijímať všetkých členov, vytvárať vzťahy, ktoré neexistujú len cez 3DA-čku, ale stále. Myslíš si že nie? Veríme, že áno… Príď!

4d834f55-d093-4898-8c5e-91fc6742ce5e

3. Ako sa 3DA-čka pripravuje? Čitatelia nášho webu túžia po pikoškách z 3DA kuchyne. Na čo všetko treba pri organizácii myslieť?

Počas celého roka na pravidelných pondelkových stretkách postupne pripravujeme celú akciu. Začína to hosťom, čo je gro celej 3DA-čky, a následne sa od neho odvíjajú iné veci, ako téma, program, aktivity. No a keď sa po dosť náročnom procese precízneho hľadania nájde hosť, tak vtedy sa len začnú diať veci. Pripravujeme plagát, aktivity, vytvárame sieť UPeCe tímov, ktorí nám ochotne pomôžu so všetkými zložkami 3DA-čky. Geniálny gastro tím sa postará o fyzickú stravu pre účastníkov, animátori vyzbrojení Duchom Svätým rozmnožujú v skupinkách hojnosť milostí, hudobníci podporujú nielen liturgiu, ale aj sprievodný program. Nesmieme zabudnúť ani na technikov, ktorí naťahajú množstvo káblov, aby všetko pekne fungovalo, ďalej koordinátori všetko koordinujúc a fotografi, ktorí zaručia, že ak spomienky po čase zmiznú, tak fotky nie (iba žeby áno :D) – promo tím veľmi ďakuje za spomenutie :D

3695d0b6-a66a-4a02-9345-f367d166f915

4. 3DA-čka v poslednom období značne inovovala svoj koncept, ktoré novinky sa osvedčili a ktoré nie? (vekové obmedzenie, registrácia, skupinky, platenie poplatku…)

Myslíme si, že sa osvedčilo takmer všetko nové, čo sme zaviedli. Ale my to vidíme stále len z toho organizátorského hľadiska, nevidíme to, žiaľ z pohľadu samotných účastníkov, ale snažíme sa reagovať na podnety zo spätnej väzby. Všetky zmeny sa zavádzajú s najlepším úmyslom, ale až čas a ovocie týchto zmien ukážu, či sú naozaj dobré. Lebo analogicky s citátom zo Svätého písma, že všetko smieme, len nie všetko nám osoží.

5. Vyššie ste spomínali, že dôležitým prvkom v príprave 3DA-čky je výber hosťa, prečo teda bola posledná 3DA-čka bez hlavného hosťa?

Omyl, neboli sme bez hlavného hosť, mali sme ho… Bol ním BOH! Na ňom je krásne to, že vždy prijme naše pozvanie.

0da7f0c2-7696-42a8-9c7a-be383ba2ced9

6. Aby som však doplnila predchádzajúcu otázku, napriek tomu, že bol ústredným hosťom Boh, tak som zazrela aj iných ľudí, ktorých možno považovať za hostí. Kto to bol?

Tohtoročná 3DA-čka bola výnimočná tým, že sme trošku vymenili štruktúru programu. Na miesto jedného hosťa, na ktorého boli ľudia zvyknutí, sme mali hostí až štyroch, ktorí sa s nami podelili o svoje skúsenosti. Prvým a v podstate človekom, ktorý nám bol na blízku počas celej 3DA-čky, bol o. Michal Žiaran, správca CUPka (Centra Univerzitnej Pastorácie v Martine). Michal je človek s obrovským srdcom, stále usmievavý, plný energie a mám pocit, že je aj človekom s nevyčerpateľnými nápadmi a kreativitou.

DSC05581

Michal so sebou priviedol aj nášho druhého hosťa Šaniho (Shaheen), budúceho pána doktora, momentálne na Erazme v Martine. Pochádza z Iránu, a dokonca z typicky moslimskej rodiny a aj on bol moslimom. Až kým mu Boh nezasiahol do života a nespoznal mladých ľudí, ktorí mu ukázali svetlo viery. Počas 3DA povedal Šani jednu krásnu vetu: “Videl som svetlo v očiach mojich priateľov. Pocítil som vo svojom srdci úžas. A tak skrze nich Boh konal v mojom živote a dal mi šancu, aby som ho tiež mohol uvidieť.”

DSC05686

Ďalším naším hosťom boli sestričky Matky Terezy, svoje svedectvo hovorila matka predstavená Veronika, ktorá nám priblížila svoj život; to, ako ju k viere viedla babička a už od malička spolu s ňou prežívala svoju vieru. Na sestričkách nás oslovila ich jednoduchosť a úžasná radosť zo života.

DSC05693

No a posledným naším hosťom, teda vlastne dvomi, ale s jedným priezviskom boli Katka a Jaro Gunárovci – manželský pár. Sú manželmi síce ešte len krátko, ale každý deň zažívajú Božiu lásku. Porozprávali nám aj o svojich spoločných modlitbách, ktoré boli základom ich krásneho vzťahu.

DSC05624

Všetky tieto svedectvá nám dali nádej a vieru, že Boh je s nami, že ak sa na chvíľu zastavíme a otvoríme svoje srdcia, tak budeme vidieť a počuť, čo sa deje v našich životoch.

Na záver už len myšlienka sv. Otca Františka: „Pán klope na dvere nášho srdca. Azda sme tam dali nápis NERUŠIŤ?“

V tomto čase začíname pripravovať pôstnu 3DA, príď sa nechať vyrušiť! :)

DSC05670

-Andrea Buba Draganová-

za niektoré fotky ďakujeme Sebastiánovi :)