UPeCe má pre vás denne pripravený skvelý program. Ak by ste však chceli zmeniť prostredie a vybehnúť do mesta, pripravili sme pre vás výber niektorých akcií, o ktorých by ste určite mali vedieť.

8_tyzden_ 1

Pondelok 10.11. o 18:00 – 19:30
Skrz Španielsko k sebe (Cestopis, Dom QuoVadis)

Pozývame Vás na cestovateľský večer, tentokrát so španielskou príchuťou s názvom: Skrz Španielsko k sebe – Ako cestovanie pomáha budovať vzťah so sebou a mať sa rád.

8_tyzden_2

Utorok 11.11. od 17:00
Prvá svetová vojna za múrmi lazaretu (výstava fotografií, Poľský inštitút)

Výstava prezentuje fotografie, ktoré boli vybrané a zhotovené zo série 120 originálnych sklenených negatívov od neznámeho autora. Zábery boli urobené v rokoch 1915-1916. Zobrazujú každodenný život, prácu a voľný čas pacientov a zamestnancov vojenského lazaretu. Liečení tu boli najmä vojaci 1. Landsturm-Infanterie-Bataillon Gleiwitz, umiestnení v pevnosti Modlin. V neďalekej obci Kazuń Niemecki žili nemeckí osadníci. Tamojšie ženy slúžili v nemocnici, šili oblečenie pre pacientov, varili a upratovali. Prítomnosť nemecky hovoriacich obyvateľov vytvárala u rekonvalescentov pohodu, z čoho vyplynuli aj časté spoločné stretnutia a fotografovanie. Výstava potrvá do 10. decembra.

8_tyzden_3

Streda 12.11. o 18:00
Život na Tenerife: Dá sa újsť pred realitou? (prednáška, KC Dunaj)

Rozprávanie o Tenerife, ostrove večnej jari. Pohnutá história, mýty, zaujímavá súčasnosť. Útočisko ľudí z celej Európy utekajúcich pred establishmentom. Dá sa to?

8_tyzden_4

Štvrtok 13.11. o 20:00
IDA, Dráma, Dánsko / Poľsko, 2013, 80 min. (film,DK Dúbravka Saratovská 2, Bratislava)

Osemnásťročná novicka Anna sa onedlho stane mníškou, musí však naposledy navštíviť svoju jedinú žijúcu príbuznú Wandu, o ktorej existencii však doposiaľ netušila. Bývalá zapálená komunistka a sudkyňa v 50. rokoch posielala na smrť kňazov a iných odporcov režimu. Obrovským prínosom divácky mimoriadne úspešného filmu je fakt, že sa k stále živým traumám holokaustu či stalinizmu vracia rozvážne a pokojne, bez honby za lacnou senzáciou, či škandálom. http://www.festivalslobody.sk/filmy.html

8_tyzden_5

Piatok 14.11. o 15:00
Spomienka na pochod študentov zo 16. novembra 1989 (Šafárikovo námestie, Bratislava)

Pri príležitosti 25. výročia študentského pochodu zo 16. novembra 1989 sa stretnú zástupcovia Ústavu pamäti národa, Univerzity Komenského a študentov pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí.

8_tyzden_6

Nedeľa 16.11. o 11:00
Študentský beh (Šport, Mlynská dolina)

Študentský beh je organizovaný pri príležitosti Medzinárodného dňa študentov. Cieľom podujatia je pripomenúť si novembrové udalosti. Hlavnou myšlienkou projektu je podpora športovej aktivity u mladých ľudí, u študentov a všetkých, ktorí si chcú pripomenúť, že v minulosti tiež boli študentmi.

8_tyzden_7

Nedeľa 16.11. o 20:00
Diskusia: „Naša cesta ku slobode“ (Diskusia, KC Dunaj)

Diskusia s osobnosťami, ktoré sa zaslúžili o pád komunizmu vo svojej krajine (Česko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Slovensko).

(zl)