Možno si práve ty jej verným užívateľom. Nedokážeš si bez nej predstaviť svoj spôsob zábavy, a už vonkoncom by si ju nedokázal vylúčiť zo svojho života. Hovorím o irónii.

Kladiem si ale otázku: je irónia formou zábavy a jej samotným prejavom? Nie je skôr táto podoba zábavy akýmsi ubližovaním? Či skôr mylné chápanie humoru? Predstieranie? Potupovanie? Výsmech?

Nech to už nazveme akokoľvek, jedno je isté: iróniou častokrát iných raníme a ubližujeme. Je len veľmi tenká čiara medzi tým, čo máme pocit, že nás baví a tým, čo spôsobuje bolesť. O tom presne irónia je!

Bariér narúšajúcich pochopenie úmyslu pri irónií je mnoho. Je dôležité pamätať, že nie každý našim žartom musí rozumieť. Koniec koncov, mnohokrát ani o humor ako taký vôbec nejde. Skôr je naším nepriamym cieľom druhého tak trochu vysmiať, zhodiť, podpichnúť. Hovoríš si: nie, vôbec to tak nie je! Hovoríš si: áno, možno mám trošku uštipačné poznámky, ale to ešte neznamená, že iným ubližujem. Prepáč, ale musím ti povedať, že často krát, ubližuješ. Hádam si to ani len neuvedomuješ, ale je ozaj len málo pravdepodobné, aby sa každý dokázal s tvojou iróniou aj stotožniť. Položme si skôr otázku: načo irónia vôbec slúži? Čo irónia vôbec sama o sebe predstavuje? Ak sa odvolávam len na humor, je to tak trošku zbabelé. Humor má tisíce podôb a irónia je z nich snáď najbolestnejšia.

Nemusíš sa bytostne odvolávať na to, že tvojím úmyslom je len zabávať či zaujať. Pravda je v tomto prípade ozaj trpká. Najskôr so mnou teraz absolútne nesúhlasíš a v tomto momente už ani nepokračuješ v čítaní. Nič to. Som rada, že si sa dostal aspoň sem – a to nie som ironická

Zbožňujem humor. Vskutku, život bez smiechu a každodenného úsmevu by som si nedokázala vari ani predstaviť. Vždy si ale vravím: zlata stredná cesta. Nepochybne, i pri humore. Občas je dôležité si radšej zahryznúť do jazyka.

Spomenula som si na jednu trefnú myšlienku, ktorú vyslovil Buddha: „Nehovor, pokiaľ tvoje slová nie sú lepšie, než ticho.“ Nech nás humor nikdy neopúšťa, ale nezabúdajme, že všetko je potrebné robiť s mierou – aj žartovať. Predtým, než čokoľvek vyslovíme, položme si otázku: neublížim jej/jemu tým? Stačí málo. Skús to.

Povzbudzujem ťa. Určite, nikdy nestrácaj na humore a zábave. Úsmev je v dnešnom svete veľmi žiadúci prvok, ale nezamieňajme si smiech s výsmechom a humor s iróniou.

__________________

Zuzana Wagnerová