Raz som sa rozprávala so staršou pani, ktorá mi povedala veľkú múdrosť: ,,Nikdy v sebe nepotláčaj emócie. Môžeš prísť o veľa. A ešte viac môžeš stratiť.“

Žiadne stretnutie v našom živote nie je náhodné ani zbytočné. A práve toto ma utvrdilo v tom, že ak je tvoja osobnosť raz založená na emocionálnej stránke, poctivo ju pestuj, ale nezabudni ju pravidelne polievať. Reč je o precitlivenosti. Zamyslenie nielen pre citlivých.

V dnešnom svete plnom pretvárok je niekedy ťažké rozpoznať, čo je pravé a úprimné. Si človekom, ktorý mnohokrát prežíva situácie intenzívne a citlivo. Dokáže sa ťa dotknúť zvýšený tón hlasu, hlúpa narážka či zlý úmysel, ktorý vnímaš možno len ty sám.

Viac ako iní si všímaš neprávosť, ktorá sa v tvojom okolí deje. Zarmucuje ťa nespravodlivosť.

Zožiera ťa pocit úzkosti pri pohľade na faloš dnešného sveta. Len ťažko zvládaš nápor okolia konzumnej spoločnosti. Snažíš sa vytvoriť si odstup od márností, ktoré na teba (ne)chcene vplývajú. Zdanlivo jednoduché. Pre teba nie.

Berieš si veci k srdcu. Trápiš sa. Snažíš sa veci zmeniť a napraviť.

Milá žena, milý muž, nemeň sa. Áno, hoci je pravdou, že niekedy je potrebné dať emócie bokom, nerob to nikdy natrvalo. Určite, v živote sú okamihy a situácie, keď musíme konať racionálne, vynímajúc racionálne aspekty. Prajem ti, nech sa nikdy nepodvolíš nátlaku dnešného sveta plného trendov, ktoré sa ti snažia ukázať, kým je správne a dobré byť. Vždy pamätaj na to, kým si vo svojej pravej podstate a váž si seba samého.

Cesta citlivého človeka je viac než tŕnistá. Kráčať po nej ľahké nie je.  Ale vedz, že práve teba dnešný svet potrebuje. Nikdy neprestávaj vnímať ľudí, vecí a situácie, ktoré v tebe vzbudzujú akúkoľvek emóciu. Hovor o týchto veciach. I keď ťa trápia. Rozvíjaj svoje pocity a pretavuj ich do reálneho života.

Prajem ti vieru rozhodnúť sa vždy správne. Nebuď ustarostený o veci márne. Želám ti, nech svoju emocionalitu dokážeš využívať v prospech dobra a lásky ako takej. Možno nezachrániš všetkých, ale možno zachrániš aspoň niektorých…

_______

Zuzana Wagnerová