1. nedeľa adventná (A) – komentáre k čítaniam

Svetlo a tma

Pred prvým čítaním (Iz 2, 1-5):

Ak by Boh mohol vstúpiť do sveta a naplno ho urobiť podľa svojich predstáv, ako by tento svet asi vyzeral? Myslím, že každý z nás pozná odpoveď: je to vlastne to, čo sa nachádza v našich snoch: neboli by prírodné katastrofy a nemali by sme žiadne ani úzkosti a starosti ohľadom svojich základných potrieb k životu. No Izaiáš vec predstavuje dnes trocha ináč: deň Pánov nastane vtedy, keď Boží ľud konečne spozná život taký, akým ho Boh preň plánoval. Národy budú hľadať múdrosť a radu, a ich túžbou bude kráčať v pravde. Všade zavládne spravodlivosť a tam, kde bolo násilie príde pokoj.
Všetko to, pochopiteľne, začne uznaním, že ten, kto tomu všetkému velí je Boh. Meče nebudú môcť byť premenené na pluhy dovtedy, kým si mocní neuvedomia, že tu je Niekto, kto je ešte mocnejší ako oni. Pokoj má totiž svoje korene v skutkoch pokory.

Pred druhým čítaním (Rim 13, 11-14):

Naše zvyklosti pri rannom prebúdzaní sa líšia. Jeden človek vyskočí rovno z postele a plný radosti, že je živý, vdychuje zhlboka dych života. Iný otvorí jedno oko, no hneď ho aj zatvorí s tým, že je predsa ešte noc a snaží sa tak získať aspoň pár minúť na spánok. Pavol nám dnes hovorí, že čas je krátky, že nastalo ráno a my by sme mali prestať vylihovať.
Ak si vážime Božie cesty, potom si vážime i jeden druhého, a nebudeme žiť napoly otvorene a napoly skryto, so súkromnou agendou ukrytou v nejasných slovách, nejasných vzťahoch a v nejasných rozhodnutiach, ako to často robíme. Máme odvahu vystúpiť z tieňa, z mentality cynizmu a otrávenosti a žiť vo svetle, bez pretvárky?

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 24, 37-44):

Ak Izaiáš popisuje deň Pánov ako deň slávy a nastolenia spravodlivosti a pravdy, Ježiš tento obraz trocha vyvažuje i o opačnú stránku: bude to i deň tajomný, neočakávaný, a veru i dosť nebezpečný. Keď máme byť úprimní, Izaiášov obraz nám je príťažlivejší. Asi každému z nás je príjemnejší obraz pokoja a spravodlivosti, ktoré nastanú zakrátko, ako obraz zlodeja, ktorý sa snaží vniknúť do nášho domu. Na toto druhé asi sotva kto z nás myslí, keď sa modlí: „Príď kráľovstvo tvoje!“
No tieto obrazy sa vzájomne vyvažujú. Izaiášov deň Pánov nevyhnutne v sebe zahŕňa i varovanie, ktoré nám dnes ponúka Ježiš. Keď sa Boh naplno zjaví a keď nastane spravodlivosť, ako bude táto spravodlivosť vyzerať? Možno si myslíme, že nastanú zlé časy pre lotrov: my dostaneme pokoj a oni spravodlivosť. No pravdou je, že každý jeden z nás má svoje dlhy: všetci sme tak trocha štrajchnutí zneužívaním moci, slávy a množstva iných vecí, ktoré nás ťahajú k zemi ako závažie. A keď príde Ježiš, všetko, čo más svoje korene v tomto svete konečne zmizne.

• Izaiáš popisuje svet bez konfliktov. Ktoré oblasti tvojho života by sa zmenili v takomto svete? (Porozmýšľaj napríklad o osobných veciach, alebo o napätiach na pracovisku či v škole, alebo o inštitúciách, v ktorými si na nožoch…)
  • Pavlov zoznam nepekných vecí, ktoré ľudia majú vo svojom živote zahŕňa na jednej strane extrémy, ako sú napríklad hýrenie, ale na strane druhej i skryté veci, ako napríklad žiarlivosť. Čo by podľa teba obsahoval zoznam, ktorý by sa skladal z pekných vecí?
  • Keby Ježiš vnikol do tvojho domu uprostred noci ako zlodej, o čo by si pravdepodobne prišiel?

Vymenuj oblasti svojho života, ktoré by sa určite zmenili, ak by sa Izaiášovo proroctvo stalo skutočnosťou. Ktoré z týchto vecí máš moc zmeniť už dnes? Aká časť z konfliktov, ktoré vo svojom živote máš má svoj pôvod v tebe? Začni sa uberať smerom ku Kráľovstvu už dnes.

Pripravil: m.b.