1. nedeľa pôstna (C) – komentáre k čítaniam

Z púšte

Pred prvým čítaním (Deut 26,4-10):

Krédo potulného Sýrčana nás niečo učí o svätej moci pamäte. Ľudia, ktorí odriekali modlitbu v dnešnom čítaní neboli doslova deťmi potulného Sýrčana. Mnohí z nich boli generáciami veľmi vzdialenými od udalostí, o ktorých svedčia. Ani my nemáme vôbec žiaden pokrvný vzťah s ľuďom Biblie. No čo je dôležité je duchovný vzťah, ktorý máme k všetkým tým udalostiam. Keď vyznávame svoje krédo hľadíme sa na dejiny spásy a prijímame ich za svoje. Vzdialené udalosti pozývame do našej prítomnej chvíle a oni stávajú sa pre nás živými vo všetkej ich pôvodnej moci. Takýto prístup k dávnemu príbehu, kedy sa ľudia do neho osobne nanovo vyberú, v nich vyvoláva dve možné odpovede: jedna je, že sa budú s inými deliť o hojnosť darov svojho života. Druhá, že budú sláviť. Ak by sme my, každý jeden z nás cítili ten istý blízky vzťah k pôvodnému príbehu spásy, ako to robili postavy Písma, boli by sme aj my rozpálení ohňom, a aj my by sme  tancovali s tou istou radosťou.

Pred druhým čítaním (Rim 10,8-13):

Predstav si Pavla, ako píše knihu, kde má zozbierané všetky svoje listy, okrem listu Rimanom. Robí si poznámky a píše si ich na okraj. Potom ich vydá. Tieto poznámky z okraja, to je List Rimanom. Pavol v ňom zvýrazňuje všetky dôležité veci, na ktoré prišiel na základe svojho celoživotného uvažovania o význame Ježiša pre ľudské dejiny. List Rimanom, to je Pavol na vrchole svojej teologickej zrelosti. Ak sa predtým zaoberal tým, že dusil malé ohníky bludov, ktoré sa tu i tam objavovali na rôznych miestach na jeho misijnom poli, teraz produkuje to, čo sa neskôr stane zdrojom pravovernosti pre Cirkev počas storočí, ktoré mali prísť. Pavol sa však stane zároveň i najprekrútenejšou postavou v Písme. Jeho tvrdenie, že „vyznanie ústami“, že „Ježiš je Pán“ ti stačí k spáse, je pre niektorých dôvodom na ich osobné krédo, ktoré tvrdí „Si tým, čo hovoríš!“ No Pavol tu nehovorí, že nám netreba živú a činorodú vieru. Pavol trvá na tom, že ani zákon, ani obriezka ani žiaden iný vonkajší skutok, spásu neprodukujú. Spása prichádza od Boha, a učeník vie, že iba ak Ježiša prijme za svojho Pána, to ho spasí. No samozrejme, nestačí si to len povedať. Slová sú len úvodom, potom nasleduje život.

Pred evanjeliom (pred veršom pred evanjeliom) (Lk 4,1-13):

Príbeh pokúšania je súkromným momentom v inak veľmi verejnom živote Ježišovom. Ďaleko od davov, bez opory svojich priateľov, vybral sa Ježiš na púšť, aby tam prežil jeden z najväčším duchovných zápasov svojho života. Za svoju misiu už nebude musieť nikdy viac zápasiť podobným spôsobom, až do svojej poslednej hodiny, ktorá nastane v Getsemany. Na oboch okrajoch svojej služby (začiatku i konci) sa musí vzdať svojej vlastnej vôle a prijať vôľu Otcovu. A to nebolo ani pre Ježiša ľahké. Púšť je tým najvhodnejším miestom stretu s diablom. Nedostatok vody, strach pred divými zvermi, nemilosrdné pálenie slnka, toto všetko sú veci, ktoré robia púšť pre človeka jedným zúfalým miestom: život tu znamená smrť. A to je dôvod, prečo je aj pre nás púšť silným pôstnym symbolom, zameraným na tajomstvo smrti, ktorá sa stretá so životom na kríži a v zmŕtvychvstaní. Tak, ako Ježiš zápasil, aby si ujasnil svoju misiu a vzdal sa svojej vôle, aj my musíme využiť toto obdobie, aby sme premohli svoje ego a preverili si nanovo svoju oddanosť misii cirkvi. Chceme naozaj byť ľudom Božím, alebo je naša lojalita rozbitá na všetky strany, podľa toho, odkiaľ fúka priaznivejší vietor?


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Pohýna ťa tvoja viera k tomu, aby si oslavoval? Čo ťa k takejto túžbe provokuje, a čo zasa naopak odrádza?
  • Uveď aspoň tri veci zo svojho života, ktoré sú dôkazom, že Ježiš je tvoj Pán.
  • S ktorými konkrétnymi problémami zápasíš práve teraz, ako tak vstupuješ do tohoročného pôstu? Ako ti tvoje pôstne aktivity (budeš mať nejaké?) pomôžu vyrovnať sa s tým, s čím zápasíš?

Činná odozva

Urob evanjelium pre seba osobnou vecou. Popremýšľaj (alebo podeľ sa s inými v skupine o to), čo Ježiš znamená pre teba osobne. Napíš si to a umiestni na miesto, kde to budeš mať počas tohto Pôstu pred očami.

Pripravil: MB@svd