10. nedeľa cez rok (A) – komentáre k čítaniam

Zberať žatvu

Pred prvým čítaním (Oz 6, 3-6):

Čo je ľahšie: odpočítavať alebo pripočítavať? Určite sa zhodneme na tom, že je pre nás ľahšie peniaze míňať, ako ich zarábať. Je ľahšie počas pôstu vzdať sa jedla, ako konať spravodlivo. Je ľahšie z nášho života niekoho vymazať, ako mu povedať: „Mrzí ma to!“, alebo mu ponúknuť odpustenie. Radšej by sme odrátavali, ako prirátavali!
Toto je stará pravda. Pradávni ľudia mali takmer do puntíka rozpracovaný systém obetí. Rituálne pálenia a zabíjania udržiavali v medziach ročné obdobia a bohov. Systém odčiňovania za hriechy sveta u Židov bránil Bohu, aby sa príliš rozčúlil; aspoň tak si to mysleli. Pre nich bolo ďaleko jednoduchšie obetovať snop obilia alebo baránka, ako prestať hrešiť.
Boh zatína svoje božské päste od frustrácie cez proroka Ozeáša: „Čo mám s tebou robiť, ľud môj?“ Odčinením je láska, nie ničenie. Prirátavanie a nie odrátavanie! Lebo tomu, kto veľa miluje, bude veľa odpustené. Toto je lekcia, ktorej sa učíme, zo Starého zákona no hlavne z Nového, Ježišovho.

Pred druhým čítaním (Rim 4, 18-25):

Máme ľudí milovať, ako Abrahám a Sára. Sú to starí ľudia bez zeme či dieťaťa, ktoré by mohli nazývať svojim vlastným. No Bohu, keď im sľubuje, že z nich bude pochádzať krajina a národ, veria. Božie prísľuby sa však neplnia cez noc, ani nie za deväť mesiacov. Treba roky, veľa rokov, aby človek uzrel čosi, čo vyšlo z úžasných slov. No oni nezabúdajú, ani sa neznechucu­jú.
Takáto viera prináša odmenu, a Pavol nám pripomína, že to isté bude platiť aj o nás. Viera v Krista maže všetky naše neprávosti a omyly. Viera napráva náš rehot, ktorým sa – podobne ako kedysi Sára schovaná za stanom – vysmievame neuveriteľným božím prísľubom týkajúcim sa nášho života. Alebo maže naše lži, ku ktorým sa občas uchyľujeme, aby sme nestratili svoju tvár, ako kedysi Abrahám. Nezabúdajme, viera nás je schopná priviesť do zeme prísľubov, no iba za predpokladu, že k nej priľneme viac než k čomu­koľvek inému.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 9, 9-13):

Kto v Ježišovej dobre zapadal do kategórie „hriešnikov“? Celkom určite mýtnici, ktorí kolaborovali s Rimanmi. Ďalej prostitútky a cudzoložníci. Ľudia, ktorí sa neukazovali v chráme a neplatili tam svoje príspevky. Ľudia, ktorí odmietali zachovávať zákon a iba jedli, pili a zarábali peniaze.
Choď do ktoréhokoľvek pajzlu v našom meste, daj sa do reči sa s tými, ktorí nechodia do kostola, alebo s priateľom, ktorý žije už vo svojom treťom manželstve a si v obraze. „Hriešnikmi“ v tomto zmysle môžu byť členovia tvojej rodiny, tvoji priatelia, no – nemýľ sa -, i ty sám. Faktom je, že hriešnici sme všetci, no nie všetkých by nás za takých naše okolie označilo.
Ježiš si do okruhu svojich blízkych priateľov vyberal práve takýchto ľudí. Stoloval v ich domoch a smial sa ich žartom. Myslíme si, že Ježiš bol ponad takéto veci. Nebol. Ľudia vtedajšej doby nemali s Ježišom o nič menšie problémy, ako máme my, keď sa pozrieme na jeho sadrové sochy a predstavíme si ho, ako sedí s ľuďmi v bare niekde na Michalskej alebo v Alibabe*. No Ježiš vedel, že miestom, kde sa získavajú duše môže byť aj bar, nie iba kostol. Získať je možné iba tých, ktorí potrebujú byť k čomusi alebo komusi prirátaní a nie tých, ktorí sa už cítia byť doma.

• Poznáš zo svojho života prípad, kedy si silne zakúsil, že láska (kohosi) odčinila všetky tvoje hriechy, previnenia, alebo krivdy, ktorých si sa voči tomuto človeku dopustil?
  • Spomínaš si na chvíle, kedy bola tvoja viera silne skúšaná? Čo ti pomohlo vytrvať?
  • Koľko svojho času tráviš s ľuďmi, ktorí sú ti podobní? Koľko času by si bol ochotný stráviť s ľuďmi, ktorí sú od teba v mnohých ohľadoch odlišní a ktorí by ťa mohli potrebovať?

V našom veľmi preplnenom živote je ťažko pomyslieť, že by sme do neho malo čosi ešte pridať. Pridaj do neho preto čosi veľmi jednoduché: pomodli sa keď cestuješ, požehnaj v mysli deti, keď budeš prechádzať okolo školského dvora, urob čas, ktorý s niekým tak či tak budeš tráviť trocha kvalitnejším. Nech tvojou odpoveďou na všetko je viac lásky.

* Ak sa text číta ako komentár pred čítaniami v kostole je nutné zvoliť si mená (vykričaných) krčiem, ktoré sú známe poslucháčom.