10. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Boh navštívil

Pred prvým čítaním ( 1 Kr 17,17-24):

Počas obdobia hladu, ktoré predpovedal prorok Eliáš, trpel celý Izrael. Vdova, ktorá prijala proroka do svojho domu prežila vďaka svojej veľkodušnosti: Boh ju požehnal tým, že z jej nádob múky ani oleja neubúdalo. No toto požehnanie však nezachránilo jej syna pred chorobou a následne pred smrteľným zápasom. Vdova sa cítila zradená, možno i rozmýšľala nad tým, či ju Boh za čosi netrestá. Veď ani nečudo: v jej dome bol prorok a Boh sa asi špeciálne zadíval i na ňu a jej dom a možno si všimol niečo, čo nebolo v poriadku.
Nie je ľahké uprostred hnevu, ktorý je výsledkom bolesti, nepomyslieť i na to, že je to Boh, ktorý nám to všetko trápenie robí. Vždy, keď si kladieme otázku, ktorá sa nám akosi automaticky vynorí v srdci: „Prečo nám toto Boh urobil?“, vždy nám akosi automaticky na um príde to, čomu sme sa naučili počas svojej náboženskej formácie: lebo si hriešny. Nie je možné ťa milovať. Logika je, že Boh na nás za to všetko, čo sme porobili logicky musí zabudnúť, odvrhnúť nás, opustiť.
Boh v dnešnom príbehu syna uzdraví – cez svojho proroka. No naše straty a náš hnev len tak ľahko odstránené nebývajú. Bola by vdova odpustila Bohu i Eliášovi, keby jej syn nebol okamžite ožil? Pre nás, ktorí vo viere čakáme až na budúce vzkriesenie, naplno uveriť prísľubom nie je vždy ľahké.

Pred druhým čítaním (Gal 1,11-19):

Pavol pri svojom obrátení nemusel prechádzať cez obvyklý proces: katechézy, rozhodnutia sa a ďalšieho prehlbovania sa v náuke. Boh si ho schmatol a v okamihu si ho premenil z horlivého pravoverného farizeja na oddaného apoštola. Krista spoznal nie cez evanjelizáciu a štúdium, ale cez priame stretnutie sa s ním, ako Vzkrieseným. A toto je pre neho zdrojom veľkej hodnovernosti.
Nakoľko ale Pavol bol samouk, alebo snáď „Bohouk“, akosi stále sa vymyká pravidlám a je tak trocha nekontrolovateľný. Je ťažké rozkázať mystikovi, čo má robiť, alebo ho volať pred autoritu, aby sa zodpovedal. Spýtaj sa pápežov alebo biskupov, ktorí sa museli zaoberať sv. Františkom z Assisi, Katarínou Sienskou, Terériou Avilskou alebo Matkou Terezou, čo to znamená zapasovať mystika do nejakej šablóny. V nejakom bode musíš uznať, ako to urobil Peter a Jakub, že tento človek, ktorý dostal určenie mystickým procesom, si pri výkone svojej úlohy určite pôjde veľmi individualistickou cestou. A ak ho necháme tak, potom zistíme, že on vlastne rozširuje cestu, aby mohli po nej kráčať potom aj iní.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 7,11-17):

Naim je uprostred ničoho; alebo aby sme boli presní: nachádza sa asi 7 km na juh od Nazareta, čo je ďalšie mesto, ktoré bolo uprostred ničoho, a ktoré sa náhodou stalo Ježišovou domovinou. „Aj ja pochádzam odnikiaľ“, hovorí istá autorka, „z malého baníckeho mestečka, o ktorom nikto ešte nepočul. Nikto okrem neho samého nemá žiaden dôvod starať sa o jeho obyvateľov. O baníkov s pľúcnymi chorobami, o vdovy po zasypaných baníkoch, o deti, ktoré sa hrajú na asfalte, popraskanom koreňmi stromov, o ktoré sa nikto nestará. No verím, že Boh vidí každého jedného obyvateľa nášho mestečka, a že títo ľudia nie sú mu jedno, presne tak, ako Ježišovi nebolo jedno, ako sa cítila neznáma vdova, kráčajúca za rakvou svojho syna v Naime.“
Naim je uprostred ničoho, no pre Boha žiadne miesto nie je uprostred ničoho. Boh počuje každý kašeľ umierajúceho baníka, vidí slzy každej osamelej vdovy, má spočítané všetky trhliny v asfalte, na ktorom sa hrajú deti. Boh navštívil miesta, ako Naim už dávno pred tým, než sme my o nich počuli a každému jednému obyvateľovi prisľúbil raj.

• Čo ti dáva silu čakať v radostnej nádeji na odpoveď na tvoje straty?
  • Koľkých ďalších by si vedel menovať – z minulosti alebo prítomnosti –, ktorí boli podobne ako Pavol obdarení víziou, ktorá ich viedla cestami, ktorým možno iní ani nerozumeli.
  • Kde by si si želal, aby Boh prišiel na návštevu a čo by tam mal podľa tvojho názoru robiť? Čo tak ísť tam ty ako Boží vyslanec?

Poprechádzaj sa po svojej štvrti a všímaj si, čo všetko tam asi vidí Boh. Všímaj si všetko: budovy, stromy, zvieratá, ľudí. Pomodli sa za svoju štvrť, ktorá žije v bohatstve i chudoby, radostiach i bolestiach.