12. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Otázka identity

Pred prvým čítaním (Zach 12, 10-11):

Prorok Zachariáš predvídal nový svetový poriadok, niečo o čom i my dnes často diskutujeme. Svet spravodlivosti a pokoja, svet bez bariér a utrpenia. Keď na ľudí zostúpi nový duch, dostanú nový zrak. A akonáhle začnú vidieť jasne, svoje staré cesty začnú oplakávať.
V Písme dnes vidíme porovnanie medzi oplakávaním v Megide a tým, ktoré ľudia konajú, keď dostanú jasný zrak. Pohania v Megide si ctili svojich bohov nazývaných Hadadrimmon lamentáciami. Zachariáš predpovedá, že aj ľudia v Izraeli budú svojho Boha uctievať tým istým spôsobom: a to keď pod vplyvom jasného zraku spoznajú svoje hriechy. Ján evanjelista spoznáva uskutočnenie tohto proroctva v prebodnutí Ježišovho boku, keď visel na kríži. Svätci a mystici počas stáročí s otvorenými očami svojho srdca plakali pred krížom. Dar sĺz, ako to nazývala sv. Terézia Avilská, majú iba tí, ktorí naozaj vidia.

Pred druhým čítaním (Gal 3, 26-29):

Pavol píše Galaťanom s veľkým rozhorčením. Dozvedel sa, že na jeho autoritu útočia učitelia, ktorí prišli po ňom a že mladé galatské spoločenstvo je v zmätku. Na niekoľkých miestach Pavol týchto učiteľov preklína a galaťanov ako celok nazýva hlúpymi. Pavol veru nešetrí slovami, keď je ohrozené evanjelium.
Pavol však nepíše galaťanom, aby sa na nich vyventiloval. Vo svojom liste im zopakuje základné body jeho učenia včetne nasledujúcich slov: „Každý z vás je dieťaťom Božím!“ Možno hlúpym, no predsa Božím, ktorého Boh miluje a o ktorého sa stará. Trvá na tom, aby sa rozbroje medzi nimi skončili, a pripomína im, že všetci – či židia alebo Gréci – sú si rovní, že medzi nimi niet miesta pre mužov, ktorí by sa cítili nadradenými nad ženami alebo ktorí by otrokov pokladali za menej ako slobodných občanov. Všetci sa podriadili tomu istému Kristovi a preto sú pred Kristom jedno.
Ako cirkev sa máme veľa čo učiť z toho, čo Pavol hovorí. Niekedy niektorí učitelia spomedzi nás nami kývajú tým či oným smerom, inokedy naša prelietavosť za chúťkami prítomného okamihu z nás robí hlupákov v zmysle nášho dlhodobého záväzku voči viere. Takéto správanie je smiešne a preto slová a adresované galaťanom patria i nám.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 9, 18-24):

Skoro každý verí, že Ježiš jestvoval a že vykonal aspoň jednu z vecí, ktoré sa o ňom píšu v Písme. No vec sa zmení, keď začneme pozorovať veriacich ľudí, ako, akým spôsobom, o Ježišovi a o tom, čo konal rozprávajú.
V dnešnom rozhovore medzi Ježišom a jeho učeníkmi sa vynorí množstvo odpovedí na otázku kým je. Pre jedných prevtelenie Jána Krstiteľa, nedávno popraveného za to, že kázal o pokání. Pre iných je návratom Eliáša, ktorý v skutočnosti nikdy nezomrel, ale bol na ohnivom voze z Božej vôle vznesený do neba. Pre ďalších, jedným z dávno mŕtvych prorokov. Božím pomazaným. Synom človeka. Trpiacim učeníkom, o ktorom píše Izaiáš.
No čo je dôležité, nie je to, čo o Ježišovi hovoria davy, ale to, čo o ňom hovoríme my. Je on mojímPánom, alebo iba Pánom môjho náboženstva? Je on mojím spasiteľom, alebo iba spasiteľom na kríži zavesenom na hlavnej stene nášho kostola? Je on mojím učiteľom, alebo iba dávnym učiteľom vzdialených časov? Uzdravuje mňa, alebo uzdravoval iba malomocných v prvom storočí na ktorých sa usmialo šťastie? Môžeme sa hádať o teológii do omrzenia, no jediný Ježiš, ktorý niečo znamená, je Ježiš, v ktorého ja osobne verím.

• Kontempluj nad obrazom Ježiša na kríži. Vyber si zobrazenie, ktoré sa ti zvlášť páči. Čo ťa na ňom zaujalo?
  • Nie sú vo vašej farnosti náznaky predsudkov voči niekomu alebo uprednostňovania niekoho? Ak áno, podľa čoho tak usudzuješ?
  • Ježiš ti kladie otázku: „Za koho ma pokladáš?“ Odpovedz naozaj priamo a jasne, neuchyľuj sa k nábožným výlevom.

Uvažuj počas tohto týždňa nad krížom. Počas každého dňa tohto týždňa si postav pred oči iný obraz Ježiša a pýtaj sa: „Kto je tento Ježiš?“ Svoje odpovede si každý deň zapisuj. Podeľ sa o ne s niekým.