15. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam

Proroctvo, ktoré ma núti

Pred prvým čítaním (Am 7, 12-15):

Amos, na rozdiel od  Eliáša, Izaiáša a iných podobných, o ktorých sa zdá, ako keby pred tým než si ich Boh povolal do svojej služby nemali žiaden život, život mal. Možno práve z tohto dôvodu je jeho proroctvo považované za najpochmúrnejšie v celom Písme. Stal sa prorokom nasilu a nie preto, že by to bol chcel. Ide prorokovať z juhu, kde býval, na sever. Svoju úlohu splní a zo severu ho nakoniec vyženú. Predpokladáme, že keď sa vrátil domov, usadil sa znova na svojej farme a pokračoval vo svojom pôvodnom živote.
Amos je vo svojom proroctve tak zúfalo ponurý, že v samotnej Biblii sa na neho nachádza zopár paródií. Napríklad v knihe Jonášovej. Aj tam máme proroka, ktorý podobne ako Amos svoje povolanie nenávidí. No ide a splní, čo sa od neho žiada. Myslím, že mnohí z nás spoznávame v Amosovi svojho brata. I nám sa snáď neraz stalo, že sme cítili naliehavé volanie, ktoré nás aj napriek nechuti premohlo. Mali sme napríklad vydať svedectvo o pravde, aj keď sa nám to nepáčilo, bolo to pre nás zahanbujúce, ba dokonca trápne. Mali sme hovoriť o pokoji, aj keď nás to desilo. No urobili sme to. Niekto to predsa urobiť musel a ty si si povedal, že ten niekto budeš práve Ty.

Pred druhým čítaním (Ef 1, 13-14):

Pavol dnes používa slová ako „vyvolený“ a „predurčený“ toľko ráz, že nám pripadá ako kalvín. Taktiež „božia vôľa“ a „dobrotivosť“ a tiež slovo „rozhodnutie“. O aké rozhodnutie to teda ide? Pavol sa nespráva tajomne: ide o zjednotenie všetkých vecí na nebi i na zemi v Kristovi a cez neho. V chápaní židov i pohanov svet bol usporiadaný inak: podľa kľúča „my a oni“, alebo nebo proti zemi. Teraz však tieto nezmieriteľné protiklady boli navzájom premostené veľkodušnosťou Ježišovou. Prastará nezmieriteľnosť sa pominula a bol nastolený pokoj. A toto bol cieľ Boha pre svet ešte pred jeho stvorením.
Poslucháči Pavlovi boli prví, ktorým bola úloha stať sa účastníkmi na diele Kristovho zmierovania. No my, ktorí sme jeho poslucháčmi o 20 storočí neskôr, nie sme k nej volaní o nič menej. Náš svet je rozbitý na množstvo kusov a potreba zmierenia nebola snáď nikdy naliehavejšia, ako dnes.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mk 6, 7-13):

Predstav si, že si jedným z Dvanástich. S Ježišom už si nejaký ten čas, počúvaš jeho učenie, si svedkom jeho zázrakov. Zrazu ťa pošle do sveta, iba s jedným spoločníkom, takám, ako si ty sám. Dá ti moc nad nečistými duchmi (predstav si: ty, a vyháňač diablov!?). Prikáže ti, aby si nebral žiaden kufor, žiaden sendvič, žiadne peniaze (máš ísť s úplne prázdnymi rukami, dokonca bez svojej „visa“ karty!). Žiadne náhradné oblečenie, žiadne rezervácie ubytovania. Jednoducho, máš s pocitom bázne ísť do neznámeho a byť tam otvorený voči Duchu.
Musí to byť vzrušujúce takúto cestu si predstaviť. No hlavne to musí otázne, že by niečo takéhoto mohlo fungovať. Marek však píše, že mnoho zlých duchov bolo vyhnaných a mnoho chorých uzdravených. Títo novomisionári boli teda úspešní.
Nemyslím si, že dnešné evanjelium nás volá, aby sme zanechali svoju každodennú prácu a šli do sveta vyháňať diablov, hoci každý z nás vie, že tých diablov je vo svete v činnosti nemálo. Čo to ale znamená je to, že drvivá väčšina nášho duchovného potenciálu leží v nás ladom, nepoužitá. Svoju vieru skúšame tak málo, že nemáme ani len potuchy, čo všetko by sa mohlo odohrať, keby sme naozaj vstúpili do prievanu Ducha Svätého.

• Kedy si bol naposledy volaný, aby si vydal svedectvo o pravde? Čomu si sa z tohto povolania „k prorokovaniu“ naučil?
  • Vymenuj rozbité časti svojej rodiny alebo spoločenstva, ktoré potrebujú byť zmierené, aby sa tak stalo Kristus stal všetkým vo všetkom.
  • Spomeň si na najväčšie skúšku, ktorej bola vystavená tvoja viera. Ako si sa v nej zachoval?

I ty si bol vyvolený aby si mal účasť na pláne zjednotiť nebo s zem v Kristovi. Rozhodni sa, ako by si konkrétne, v nejakej jednej oblasti splnil toto svoje poslanie. Urob to svojou misiou.