16. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Boh ako hosť

Pred prvým čítaním (Gen 18, 1-10):

Tak tu ho máme, Abraháma, sediaceho uprostred horúceho dňa pod stromom pri svojom stane. Akosi nevdojak nám pripomína obraz starých ľudí na dedinách z dávnych čias, ktorí počas leta posedávali na priedomiach a pozorovali, čo sa deje naokolo. A prihovárali sa známym i neznámym rovnakým spôsobom: „Horko, čo!?“ Abrahám vyzeral presne takto, spokojný starec, ktorý mal všetko: veľké stádo dobytka, ženu, ktorá to s ním ťahá už takmer jedno storočie, a mnoho iných vecí, ktoré by si človek jeho sveta želal mať. Okrem jedného: potomka.
A vtom čo nevidí: približujú sa traja cudzinci. Abrahám sa chystá otvoriť ústa, aby sa im prihovoril tak ako každému: „Horko, čo!?“, no slová mu zamrznú na jazyku. Uvedomí si totiž, že títo traja sú niečo iné, než náhodní cudzinci. Je to Boh, ktorý ho neustále sprevádza odkedy opustil svoje rodnú zem. Ako Abrahám vedel, že je to Boh? Myšlienka Boha ako Trojice v tom čase ešte známa nebola.
Abrahám však vie, že títo traja sú Boh a tiež vie, ako sa zachovať, keď Boh prichádza so svojim pozvaním. Okamžite sa zmobilizuje, aby ho prijal ako hosťa: pripraví to najlepšie jedlo a Pána obsluhuje. Sme i my rovnako pohotoví, keď treba rozpoznať a reagovať, a rovnako veľkodušní v našej odpovedi, keď k nám Boh prichádza so svojim povolaním?

Pred druhým čítaním (Kol 1, 24-28):

Myšlienka, že Boh by mohol byť Abrahámovým hosťom nemusí byť problémom pre našu vieru, no pre mnohým súčasníkov apoštola Pavla určite bolo problémom to, že by sa Boh rozhodol prebývať medzi pohanmi. Pohania, ľudia nemravní, sexuálne zvrátení, nepoznajúci Boží zákon a nepriatelia ľudu Božieho Izraela! Prečo by sa mal Boh takýmito ľuďmi vôbec obťažovať?
Ďalším tajomstvom je, prečo sa nimi obťažuje Pavol. Prečo začal Pavol nazývať seba samého apoštolom pohanov, a  svoju kariéru hľadal v ohlasovaní evanjelia práve im? Prečo šiel kvôli nim do väzenia, odkiaľ im píše listy, aby tak napomohol spáse bande hriešnikov? Odpoveď poznáme: pre ten istý dôvod, pre ktorý šiel na kríž Ježiš. Hriešnici sú, koniec-koncov, jediní, ktorí potrebujú spásu. A každý jeden z nás určite v pokore vie, ako taký hriešnik vyzerá.
Každý človek potrebuje, aby ho Kristus dokončil. To je dôvod, prečo Pavol rozširuje jeho učenie bez zábran na všetkých miestach, kde cestuje či peši alebo loďou. Zápal, ktorý motivoval Pavla, z neho často urobil vyvrheľa, no to iba preto, aby sa tak Kristus mohol stať hosťom všade na svete.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 10, 38-42):

V Martynom dome som bol už veľa ráz hosťom. Napríklad navštívil som známu, ktorú som strašne túžil vidieť. Zachádzala som mnou ako s kráľom, venovala pozornosť každej jednej mojej potrebe. Ten najlepší porcelán, to najchutnejšie jedlo, nikdy som neuvidel dno šálky, lebo mi kávu neustále dolievala. Lenže hoci som veci, ktoré mi ponúkala, naplno vychutnával, kdesi v jadre svojej bytosti som túžil sadnúť si s ňou kdesi v kľude a z hĺbky srdca sa porozprávať. Konečne, veď na tom som prišiel. Nestalo sa. Nebol na to priestor.
Bol som veľa ráz hosťom aj v dome Márie. Keď som prišiel, zvýskla od radosti, schmatla ma pod pazuchu a zaviedla do svojej obývačky. Tam sme si sadli a rozprávali sa a rozprávali, smiali a bolo nám dobre. Hodiny leteli a ja som začal cítiť i hlad, no hlavne mučivý smäd. V izbe sa ochladilo a tak veľmi sa žiadalo buď zatvoriť okno alebo zakúriť, alebo oboje. V dome Máriinom som si trocha vytrpela pre jej nie celkom vyvinutú pozornosť, no aj tak nám bolo dobre.
Kde by ste radšej šli. Samozrejme najlepšie by bolo, keby ste si nemuseli vyberať. Martyná pohostinnosť v evanjeliu padla vhodne a bola príjemná. Mária mohla trocha viac myslieť i na svoju sestru, a podeliť sa s ňou jednak o práce v kuchyni a tiež o prítomnosť Ježišovu. No ak by som si mal vybrať, myslím, že prednosť by som dal prítomnosti, t.j. rozprávaniu. Bez koláčikov vzťah udržať môžete, no nie je ho možné udržať bez srdca, ktoré sa prihovára srdcu.

• Ako spoznáš, že nejaká osoba alebo udalosť pochádzajú od Boha?
  • Nachádza Kristus prístrešie v tvojom dome?
  • Podobáš sa viacej Marte alebo Márii? Ako sa delíš o svoju prítomnosť s tými, ktorí sú ti drahí. Ako prejavuješ svoju pozornosť voči nim?

Buď počas tohto týždňa dobrým hostiteľom. Všímaj si Boha na ulici alebo v neznámych ľuďoch. Nezabudni tiež, že Ježiš k nám často prichádza v priateľovi, ktorý ti zazvoní pri dverách. Privítaj Boha nech príde v akejkoľvek podobe.