17. nedeľa cez rok (A) – komentáre k čítaniam

Ísť za správnymi vecami

Pred prvým čítaním (1 Kr 3, 5-6a, 7-12):

Jestvujú náznaky, že keď Šalamún prosil o múdrosť, už bol v skutočnosti na ceste k nej. Veď ako inak by sa dalo vysvetliť to, čo mu pripomenul Boh?!: že totiž mohol prosiť napríklad o dlhý život, alebo o bohatstvo, či o smrť pre svojich nepriateľov. No on sa rozhodol prosiť o to, čo naozaj potreboval: aby mal ako mladý a ešte neskúsený mladík schopnosť viesť a spravovať to nespočítateľné množstvo ľudu, ktoré mu bolo zverené. Toto je znak nielen múdrosti, ale aj zmyslu pre povolanie.
Ak by sme i my správne chápali svoje povolanie, potom jediné o čo by sme i my Boha v modlitbe prosili by bolo aby nám dal tie správne duchovné dary v súvislosti s našim povolaním. Naša modlitba sa však namiesto toho stáva rozhovorom o veciach, ktoré sú v skutočnosti nepodstatné, alebo hysterickým útokom na Boha za to, že veci nefungujú tak, ako by mali. Žiadna z takýchto modlitieb nemôže viesť k našej spokojnosti. Ak však vstupujeme do modlitby so zmyslom pre rozpoznávanie toho, čo je naozaj správne a potrebné pre nás život, potom si buďme istí, že dostaneme jasnú odpoveď.

Pred druhým čítaním (Rim 8, 28-30):

Dnešné druhé čítanie považujú niektorí fundamentalisti za dôkaz ich náuky o predurčení, t.j. toho, že niektorí sme už vopred predurčení pre spásu a iní pre zatratenie. Pavol však toto nehovorí. Skorej nám pripomína, že každý z nás je zapojený do procesu, ktorým si ho Boh k sebe postupne priťahuje. Každý z nás, ešte skôr než začal existovať svet, bol pripodobený obrazu Kristovmu a to je dôvod, ako je možné v každom človeku, dokonca i v tom najodpornejšom, vidieť Krista. A Boh si nás potom postupne k sebe priťahuje a volá: aby sme prišli a prevzali si svoje dedičstvo.
„Kedysi dávno,“ hovorí jedna žena, „som sa vždy chvela od hrôzy, keď som si predstavila, že niektorí ľudia skončia v pekle. „Niet nejakého spôsobu, ako by sa dalo týmto ľuďom pomôcť a dostať ich z pekla von?“ pýtala som sa rehoľnej sestry, ktorá nás učila. „Boh je väčší ako všetko ostatné, nechajme to na neho, Janka“, povedala mi. Odvtedy nad tým premýšľam. Je pravda, Boh pozýva k sebe každého, no čo ak sú takí, ktorí neprídu?

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 13, 44-52):

Ježiš hovorí o kráľovstve v Matúšovom evanjeliu viac ako päťdesiat krát. A závery sú rôzne, napríklad raz ľudí nabáda, aby sa kajali, inokedy chudobným prisľubuje jeho radosť, alebo hovorí v súvislosti s ním o vyhradených miestach, alebo o tom, ako niektorí nebudú môcť do neho vojsť. Inokedy sa zasa modlí sa, aby kráľovstvo Božie prišlo, ohlasuje ho ako radostnú zvesť, zveruje od neho kľúče… Kráľovstvo božie jedna z hlavných tém v Matúšovom evanjeliu a je veľmi užitočné cez prizmu Božieho kráľovstva čítať všetkých jeho 28 kapitol.
Ak si si už vypočul alebo prečítal všetko, čo Matúš hovorí o Božom kráľovstve, skús si namaľovať jeho obraz, aspoň v mysli. Ukrytý poklad. Vzácna perla. Sieť plná odpadu, ale i darov mora. Miesto, kde chudobní sú požehnaní a šťastní! Miesto, bez zákonníkov a farizejov, no plné neviestok a vyberačov daní. Pole plné pšenice ale i kúkoľa, kvas a zrná, anjeli a diabli, oheň a žatva, svadby a oslavy, ovce a kozly!
Je to divoké miesto, no jedno je isté: niektorí z nás to tam budú milovať, avšak mnohí z nás ho budú určite nenávidieť.* No ono prichádza. A preto by sme najlepšie urobili, keby sme sa kajali.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Pouvažuj nad okolnosťami a situáciami, do ktorých si vo svojom živote volaný: nad vzťahmi, prácou, rôznymi typmi zodpovedností. V súvislosti s týmito vecami: o čo by si mal Boha v modlitbe prosiť?
  • Sme volaní k obrazu Krista. Ktoré časti tvojej osobnosti sa podobajú Kristovi? Ktoré sa nepodobajú?
  • Ktoré je tvoj obľúbený obraz Božieho kráľovstva z Ježišových podobenstiev? Čomu ťa tento tvoj obraz učí v súvislosti s Príchodom kráľovstva, ktorý očakávame?

Činná odozva

Ježiš hovorí, že Kráľovstvo Božie nie je jednoducho miesto, ku ktorému sa uberáme, ale že je nám už na dosah. Je veľa spôsobov, ako sprítomniť Božie kráľovstvo pre iných, napríklad hovoriť pravdu, konať spravodlivo, ohlasovať radostnú zvesť „chudobným“, žiť v pokoji. Stráv tento týždeň tak, že si budeš uvedomovať, že si občanom tohto kráľovstva.
Pripravil: MB@svd


* Nezľakni sa tejto vety. Ježiš naozaj zopárkrát hovorí: „Nebeské kráľovstvo sa podobá…“ a uvádza veci pozitívne ale i negatívne. Na konci však príde k triedeniu, dobré bude oddelené od zlého. No i to triedenie je už súčasťou Božieho kráľovstva. Ako to presne prebehne, nechávam na tvoju imagináciu… A možno je to i dobrá téma na rozhovor alebo štúdium podobenstiev o Kráľovstve v Matúšovom evanjeliu v skupinke.