17. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Vesmírne vyjednávanie

Pred prvým čítaním (Gen 18, 20-32):

Abrahám nám v dnešnom prvom čítaní ukazuje svoj ohromný vyjednávací talent, ktorý mu počas jeho putovania z mesta do mesta okrem iného pomohol stať sa bohatým. Ja jednej strane pôvabný a plachý, no na strane druhej neodbytný. A chvíľami dokonca až drzý: „Vari ten, čo súdi celú zem, nebude konať spravodlivo?“ Predstav si, že by si toto povedal Bohu.
Samozrejme, Biblia je plná takýchto viet. V jidištine jestvuje slovo, ktoré vyjadrenie stav, kedy človek hodí Bohu rukavicu, čiže vyzve ho konfrontáciu. Je to slovo chutzpah a presne znamená „mať už toho dosť“. Treba naozaj byť hodne na pokraji, aby človek začal Boha konfrontovať ohľadom toho, ako veci vo svete idú a požadovať od neho, aby mu na to všetko dal odpoveď. Robí to Jób, robia to proroci, a žalmy z toho urobili doslova pravidlo. Ježiš vychrlí chutzpah z kríža: „Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?“ Takéto výzvy voči Bohu človek nerobí preto, že by bol stratil vieru, ale naopak, preto, lebo verí, že Boh mu načúva a že bude konať.
Keď sa pozrieme na naše modlitby, mnohé z nich sú žiaľ rozriedené a vágne. Nežiadame veľa a to preto, že veľa ani neočakávame. Slabé modlitby sú však často prejavom slabej viery.

Pred druhým čítaním (Kol 2, 12-14):

Predstav si, že niekomu dlhuješ ohromnú sumu peňazí, väčšiu než si schopný do konca svojho života splatiť, nech by si robil čokoľvek. Človek, ktorému tieto peniaze dlhuješ ťa nemá za nič a preto nie je preto problémom odsúdiť ťa, na výstrahu iným, na smrť.
A vtom sa na scéne, na veľké prekvapenie, objaví tvoj zástanca. Postará sa o tvoj dlh a všetko zaplatí – svojím životom. A postupne sa ti začne dostávať d uší, že to urobil nielen pre teba, ale aj pre mnohých iných, vlastne za všetkých, ktorí kedy dlhovali čosi a neboli to schopní zaplatiť. Preťal tvoju reťaz, aby si mohol vyjsť na slobodu. Čo teraz urobíš so zvyškom života, ktorý ti ešte zostáva?
Takto znie – z Pavlovho pohľadu – základný kresťanský príbeh. A Pavol túži porozprávať všetkým, že jeho i tvoj dlh bol raz a navždy pribitý na ten istý kríž. A že preto aj on chce z vďačnosti ponúknuť svoj život za svojho zástancu. Otázka, ktorá z toho vyplýva pre teba i pre mňa je: čo my urobíme so zvyškom svojho života, ktorý sme dostali k dispozícii?

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 11, 1-13):

Ak existuje nejaké vesmírne vyjednávanie, potom ním určite je Pánova modlitba. Najprv v nej Boha chválime, potom mu predložíme zoznam svoich prosieb: potrebujeme jedlo, Pane. Jéééj, a ešte odpustenie a tiež, prosíme, nech naše pokušenia nie sú silnejšie, než sme schopní uniesť. Amen.
A naoplátku mu my ponúkame naše uistenie, že aj my odpustíme tým, ktorí nám vykonajú niečo zlé a tiež mu povieme, že vieme, že nikto nie je pri nás tak blízko ako Boh. Lenže Ježiš vie, že nikto nie je taký dobrý, ako sú jeho úmysly. Preto pridá krátky príbeh o človeku, ktorý svojmu blížnemu nepomôže z ľudských pohnútok, a nakoniec skončí v zúfalstve. My to robíme občas inak. Ak svojmu blížnemu odpúšťame, potom čisto s praktických dôvodov, lebo je to lepšie pre náš život. Dokonca aj psychológia nám hovorí, že odpustenie je dobrá investícia: je to rozhodnutie sa pre duševné zdravie. Udržovanie nevraživosti vo našom vnútri nás postupne privedie k mentálnym problémom.
No to, čo robí Boha Bohom je to, že on na to, aby nám odpustil nepotrebuje dôvod alebo motiváciu. Boh preukazuje milosrdenstvo preto, lebo byť milosrdný je podstatou lásky. Ak prosíme, ak hľadáme, ak klopeme, určite to dostaneme. Presne toto je to tzv. vesmírne vyjednávanie, ktoré stojí za to, aby sme sa do neho vložili.

• Aký druh jazyka, aké konkrétne slová alebo spôsoby by si použil ty, keby si sa predstavil pred Boha a mal s ním vyjednávať v prospech svojej rodiny, komunity, svojho problému, svojho života?
  • Zažil si už niekedy, že i tebe odpustil niekto veľký dlh alebo veľké previnenie? Ako si vtedy reagoval?
  • O čo presne prosíš Boha, keď sa modlíš?

Pros za Božiu milosť vo svojom živote / v živote svojej rodiny alebo spoločenstva. Modli sa za ukončenie násilia, nenávisti alebo nekalých praktík v našich mestách a dedinách. Pros a bude ti to dané: sľubuje nám to predsa ten, ktorému dôverujeme.