18. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Základy kresťanskej ekonomiky

Pred prvým čítaním (Kaz 1, 2; 2, 21-23):

Niektorí z nás svoju prácu milujú, iní ju zasa naopak nenávidia. No asi je dosť i takých, ktorí svoju prácu – či už doma alebo mimo svojej domácnosti – robia s tupým nezáujmom. Jestvuje ale jedna vec, ktorú hľadáme všetci bez výnimky: presvedčenie o zmysle, pocit, že to, čo robíme k niečomu vedie, že plody našej práce nie sú nebesiam ľahostajné. Cirkev napísala veľa o dôstojnosti ľudskej práce, trvajúc na tom, že každý z nás je skrze prácu svojich rúk spolu-tvoriteľom Boha. Jedna vec je istá: zúfalstvo z pocitu nezmyselnosti našej práce nás skôr či neskôr dovedie k psychickým problémom.
Pisateľ knihy Kazateľ odsudzuje márnosť (doslova „paru“) pozemskej námahy, ktoré vedie iba k pozemským ziskom. To správne auto, ten správny dom a tí správni priatelia sa na konci nášho života vyparia ako para a jediné, čo nám zanechajú bude pocit, ako keby sme ich nikdy neboli mali. Jestvuje svet, ktorý keď si ho vybudujeme nepominie? Jestvuje úloha, ktorá by prispela k čomusi trvalému? Misia Cirkvi svedčí o tom, že jestvuje.

Pred druhým čítaním (Kol 3, 1-5; 9-11):

Mnoho vecí nás udržuje zaborenými v zemi a ustarostenými o tento svet. Láska k rodine, hodnota práce, priateľstvá, ktoré sme si povytvárali počas rokov, ba i samotné naše telo – všetky tieto faktory sú dôležité a dobré a v žiadnom prípade by sme na ne nemali hľadieť ako na nesväté. Kresťanstvo nám neradí, aby sme sa stali zameranými iba na „iný svet“, ktorí sa viac starajú o veci tie tam, ako tieto tu.
Naopak, kresťanstvo nás učí, že my veriaci máme v tom, čo sa deje v našom svete dôležitú investíciu. Sme správcami nášho vesmíru a opatrovateľmi svojich bratov a sestier. Byť zameraní na „to, čo je hore“ znamená poznať skutočnú moc, ktorá je v činnosti vo svete, a nie zameriavať sa iba na povrchných bôžikov trhu a politiky. Mali by sme byť schopní rozpoznať lži jazyka sveta, ktorý nám diktuje ako sa obliekať a koho použiť, aby sme sa dostali vyššie. Vo svete nás čaká veľa práce, no nesmieme zabúdať na koho výplatnej listine sa nakoniec ocitneme.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 12, 13-21):

Požiadavka človeka z davu voči Ježišovi bola úplne oprávnená, aspoň tak si to on myslel. Jediné, čo chcel bolo iba to, čo mu podľa zákona patrilo: spravodlivý diel z dedičstva. Ježiša však jeho neutešená situácia nezaujíma ani trocha. K problému človeka sa postaví ako k úplne zbytočnej otázke.
Pre nás však peniaze nie sú zbytočnosťou. Na to aby sme ich získali sme často schopní obetovať veľa, a občas robiť dokonca veci, ktoré sa nám nepáčia alebo a za ktoré sa hanbíme. Peniaze potrebujeme, aby sme mohli v tomto svete prežiť a potrebujeme ich tiež, aby sme sa mohli postarať o tých, ktorí sú na nás závislí. A ak ich raz za čas rozhádžme na hlúposti, čo na tom?
Ježiš sa nesnaží na teba uvaliť pocit viny za to, ako nakladáš so svojimi peniazmi. Chce iba, aby sme mali jasno v tom, že celé to naše naháňanie sa za peniazmi nesie v sebe čosi zo smrteľnosti. Ak získanie peňazí je to, o čom je tvoj život, čo urobíš potom, keď sa tvoj život získavania peňazí skončí? V živote každého z nás raz nastane chvíľa, keď milión eur nebude pre nás mať o nič väčšiu hodnotu, ako pár kúskov papiera.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Ako by si zadefinoval ceľ svojho života? Ako je to, čo robíš v zhode s touto tvojou definíciou?
  • V akom smere alebo presnej podobe sa cítiš volaný slúžiť svetu? Ako presne slúžiš ideálom Božieho kráľovstva?
  • Urob si zoznam vecí, na ktoré pravidelne míňaš peniaze. Koľko z týchto vecí bude trvať dlhšie než tvoj život?

Činná odozva

Vlož počas tohto týždňa svoj poklad do trvalých vecí. Daruj čas niekomu, kto ťa oň prosí. Daj peniaze niekomu, kto ti ich nie je schopný vrátiť. Daruj lásku tým, ktorí sú na tebe závislí.

Pripravil: MB@svd