19. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Majte lampy pripravené

Pred prvým čítaním (Múd 18, 6-9):

Záchrana z Egypta sa stala základnou udalosťou pre vieru Židov v každej generácii. Bola to dynamická udalosť, ktorá stále ožívala, keď sa nanovo prerozprávala pri každoročnej veľkonočnej večeri. Boh zachránil svojich verných, a ich nepriateľov viedol po ceste, ktorú si sami zvolili k vlastnému sebazničeniu. Boh to urobil, a Boh to bude robiť aj naďalej.
Táto spása si však vyžaduje plnú účasť zo strany ľudí. Boh oznámil príchod anjela smrti, no ľudia mali na jeho príchod čakať. Svoj chlieb mali jesť postojačky, ako tí, ktorí sú pripravení na útek. Svoje domovy museli poznačiť krvou zmluvy, ktorá vyjadrovala ich oddanosť. Príbeh nehovorí o tom, či medzi Židmi boli aj príliš leniví, aby šli alebo zamestnaní inými rutinnými vecami, ktoré by im bránili pridať sa. Vieme iba o osude tých, ktorí boli verní a teda sa pridali a bdeli.
Ich príbeh je naším príbehom. Sme bdelí a rozvážni a vedomí si toho, že anjel smrti ešte neskončil svoju obchôdzku. Máme účasť na našej Eucharistii postojačky ako muži a ženy, ktorí sú na ceste, ktorá nás vedie hlboko do sveta a ponad. Noc nám je známa. Nemôžeme preto žiť ako tí, ktorých podviedli.

Pred druhým čítaním (Hebr 11; 1-2, 8-19):

Obraz Abraháma a Sáry, ktorý predstavuje dnešné Božie slovo, sa mi páči: plnosť prísľubu, ktorý im Boh dal, síce nedostanú, no budú ho vidieť a zdraviť z časovej diaľky. Predstavujem si ich ako dvoch starých ľudí, primknutých k sebe, ktorí sa počas viac ako 100 rokov čo boli spolu, naučili vzájomne milovať. Sú si jeden druhému skvelými priateľmi. Veľa sa spolu smiali, ale veľa i plakali. V ťažkých chvíľach sa spolu učili dôverovať Božiemu slovu. A keď príde ich koniec, majú dosť dôvery na to, aby celú svoju budúcnosť odovzdali do rúk Božích. Prísľub, ktorý má prísť, úprimne zdravia a a sú spokojní, že k dejinám spásy prispeli svojim podielom.
Čo oni videli len z diaľky, to my máme už vo svojom vlastníctve: t.j. naplnenie Božieho prísľubu v Ježišovi Kristovi. Niekedy sa nám však zdá, ako keby sme sa to všetko pozerali doďaleka dozadu. Ježiš sa nám môže zdať byť tými 20 storočiami tak zahalený a  v čase a priestore tak vzdialený, že nám môže pripadať ako rozprávka. Kríž môžeme zdraviť ako veľký dar minulosti, no pre našu prítomnosť nemusí mať on žiaden význam. Na to, aby sme videli moc kríža a jeho schopnosť vo svete víťaziť treba vieru. Ježiš nám dal prísľub, že nám pošle Ducha, ktorý nám pomôže tieto víťazstvá dosiahnuť. Vez viery však tento prísľub realizovaný nebude.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 12, 32-48):

Peter chce záruky. Nie je celkom hlupákom, ako by sa nám to občas mohlo zdať. Z jeho otázky cítiť podozrenie, že Ježiš tieto veci hovorí veľmi priamo iba svojim učeníkom, no neuvažuje, aby o nich vydal aj tlačovú správu pre verejnosť. Myšlienka o tom, ako treba mať tučnú peňaženku naplnenú iba Božími vecami a vôbec sa nestarať o svetské poklady je už dosť vysokým stupňom na ceste ku kráľovstvu. Avšak byť dobrým správcom pánovej domácnosti sa nežiada od všetkých; žiada sa iba od tých, ktorí naozaj dostali kľúče.
Počuješ zvoniť kľúče vo svojom vrecku? Áno, máš ich. Ako katolíci sme dostali veľa darov a veľa zodpovedných úloh. I ako Slováci, aj keď často lamentujeme, životnú úroveň, ktorá patrí vo svete k vyšším. Evanjelium je teda aj pre nás, lebo sme správcami, ktorým bolo zverené veľa. Nikto z nás nemôže povedať, že nevedel, čo sa od neho žiada. Svetlo našich životov by malo preto horieť deň a noc a tak osvecovať cestu pre iných.

• Ako ty pomáhaš Bohu na jeho spásnej moci?
  • Čo ti pomáha, aby si vo svojom živote nežil len z toho, čo si dosiahol vo svojej minulosti, ale aby si z nádejou hľadel i do budúcnosti?
  • Kľúče od čoho zveril Boh tebe? Ktoré dvere (od čoho presne) si schopný pre iných otvoriť?

Pouvažuj nad niečím, čo máš a čo by mohol potrebovať niekto iný: vedomosti, zručnosť, doprovod, nejaké materiálne veci. Buď dobrým správcom a podeľ sa o to, čo máš.