2. nedeľa veľkonočná (C) – komentáre k čítaniam

Otestovať rany

Pred prvým čítaním (Sk 5,12-16):

Ak si Peter našiel čas, aby nad tým všetkým trocha popremýšľal, musel byť užasnutý. Ani nie tak dávno on sám nasledoval Ježiša z mesta do mesta a díval sa na jeho zázraky, ktoré z tohto jeho Učiteľa vytekali ako rieka. A teraz, dav ľudí nasleduje okolo Jeruzalema jeho samého a dúfa, že na nich dopadne aspoň jeho tieň a že oni budú požehnaní. Vec sa mala tak, že všade, kde išiel vychádzalo z neho požehnanie, lebo vo svojom srdci niesol Ducha Svätého, ktorý v ňom horel ako lampa. Všetci apoštoli mali ten istý dar znamení a zázrakov. Byť kresťanom bolo vtedy svätým momentom.
No nielen vtedy bolo svätým momentom byť kresťanom. Stále, aj dnes, je svätým momentom nasledovať Ježiša. Sme stále Cirkvou, ktorá dostala moc niesť Ducha Božieho do sveta cez nás. Nesieme svetlo všade; kam ideme, všade tam prinášame pravdu o zmierení človeka s Bohom. Sme znamením spolupráce medzi ľudskými a svätými silami, ktoré sú v našom svete v činnosti. Davy aj dnes hľadajú znamenia a zázraky. Nemohli by ich nájsť v nás ak by sme Duchu Svätému – tak ako apoštoli – dovolili vytekať z nás von ako rieka?

Pred druhým čítaním (Zjv 1,9-11,12-13,17-19):

Ľudí posielali do vyhnanstva na ostrov Patmos, pretože narúšali spoločenský poriadok. Patmos to bola hŕba kameňov neďaleko gréckeho pobrežia, kde sa nebolo ťažké cítiť opusteným. Odtiaľ sa Ján spája s komunitou veriacich a snaží sa mať s nimi účasť nielen na jej utrpení, ale i vytrvalosti a nádeji v Božie kráľovstvo. Raz, zrovna v deň Pánov, ochudobnený o eucharistiu upadne do videnia a v ňom prijme Krista, avšak nie v podobe chleba, ale v podobe slávy.
Útecha tohto videnia nebola určená len pre neho samého, ale pre celé spoločenstvo viery. To znamená je určená i pre nás, hoci sa apokalyptickej literatúre máme sklon vyhnúť, lebo je pre nás nezrozumiteľná. Potrebujeme niekoho, kto by nám ju preložil. Čo teda tie symboly v dnešnom čítaní znamenajú? Svietniky predstavujú Cirkvi (svetlo nemá byť pod mericou!), sedem znamená plnosť, cirkev je univerzálna. Zvuk poľnice znamená vždy deň súdu. Postava, vyzerajúca ako Syn človeka nám pripomína videnie z Knihy proroka Daniela (7,13;10,15). Je nám úplne jasné, že Danielov Syn človeka je Ježiš, ten, ktorý bol mŕtvy a teraz žije.
Hlavné posolstvo všetkých 20 kapitol Knihy zjavenia (čiže Apokalypsy) je to isté, aké sa nachádza v dnešnom čítaní: totiž, že nie je sa čoho báť. Žiadne súženie nebude trvať večne, ani žiadne nezvíťazí nad budúcnosťou, ktorá je pred nami. Ten, ktorý drží kľúče od smrti, drží i kľúče od večného života.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Jn 20, 19-31):

Rany Ježišove zanechali Tomáša v šoku. Keď si pomyslel na svojho Učiteľa počas tých dní po jeho ukrižovaní: vždy sa mu pred očami vynorili tie hrozné klince, prechádzajúce jeho rukami a nohami a kopia zabodnutá do jeho boku. Kedysi sa zaprisahal, že pôjde naspäť do Jeruzalema, aby tam s Ježišom zomrel (11,16), no namiesto toho je teraz svedkom toho, ako všetky jeho nádeje boli prebodnuté na kríži. Niet divu, že na oznam svojich priateľov o vzkriesenom Ježišovi odpovie takým silným odmietnutím. Toho brutálneho obrazu sa jednoducho nevedel zbaviť.
Aj konečná konfrontácia s osláveným Kristom bola pre Tomáša stretnutím so zraneným Kristom. Musel sa teraz pozrieť na neho, ktorý trpel, zatiaľ čo on, Tomáš, neurobil proti tomu úplne nič. Ježiš ho pozval, aby sa dotkol jeho rán a aby vložil potom do nich svoju vieru, ak už nie svoje slová. Tento akt urobil z neveriaceho Tomáša veriaceho a to okamžite.
Čo treba na to, aby sme sa stali aj my z neveriacich veriacimi? Slová, rany, spomienky, sláva? Možno naša cesta k viere bude mať iný priebeh ako u Tomáša. No na tom však nezáleží. Na čom záleží je, aby sme sa k nej vôbec dostali. Lebo viera je dar nad dary.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Ako by si mohol odviazať (uvoľniť) Ducha Svätosti, ktorý sa nachádza v tvojom vnútri, aby si mu umožnil v tebe a cez teba konať? Kde sú znaky Ducha najviac v tvojom živote viditeľné?
  • Keď prijímaš Krista v Pánov deň (v nedeľu) čo to pre teda znamená?
  • Čo z teba urobilo veriaceho (alebo viac veriaceho)? Čo tvoju vieru dnes pomáha udržovať?

Činná odozva

Buď oporou vo viere ľuďom vo svojom okolí. Rozprávaj sa o svojej viere so svojimi deťmi, rodičmi, priateľmi, susedmi. Pomodlite sa spolu. Pomodlite sa za iných. Maj úctu voči viere tých, ktorí veria inak ako ty.

Pripravil: MB@svd