21. nedeľa cez rok (A) – komentáre k čítaniam

Kto dostane kľúče?

Pred prvým čítaním (Iz 22, 19-23):

Je to príbeh o dvoch ľuďoch, jeden je zvrhnutý zhora dole a druhý sa dostane z dola hore na pozíciu moci. Echo tohto motívu zaznieva celým Písmom. Prvý bude posledným; posledný prvým. Posolstvo príbehu vieme naspamäť. Moc, prestíž a postavenie nás neochránia. Kľúče, moc otvárač a zatvárať, zväzovať a rozväzovať, dostane človek, ktorého si vyvolí Boh.
Skúsme si predstaviť, akú moc má napríklad zväzovať a rozväzovať. Na prvé počutie nám to možno nepripadá také silné. Ale ak ste sa už ocitli niekedy niekde uväznený, asi viete o čom hovorím. Istý muž spomína, ako sa raz ako chlapec ocitol zatvorený v kostole. „Co som sa nakričal, namodlil, navyhadzoval spevníkov cez okno, kým ma niekto konečne prišiel vyslobodiť,“ hovorí. „Keď som bol konečne vonku a nadýchal som sa toho čerstvého vzduchu, zostal som v slzách“. Moc odňať ľuďom slobodu, alebo im ju naopak dať je naozaj bázeň-vzbudzujúca.

Pred druhým čítaním (Rim 11, 33-36):

Je to tajomstvo, často my ceriaci povieme. Tak sa vyjadríme, keď chceme povedať: „Boh to vie, ja nie!“ Veľa vecí je ponad naše chápanie: prečo napríklad trpia nevinní, čo sa stane po smrti, či anjeli tancujú na špičke ihly, ale či vôbec tancujú. Každý z nás má asi svoj súkromný zoznam vecí, ktoré by sme chceli vedieť: prečo môj brat zomrel taký mladý? Prečo je život mojej tety iba jedno veľké trápenie? My máme svoje otázky. Boh má odpovede. Nateraz najlepšou odpoveďou na naše otázky je slovo tajomstvo.
Niekedy ma napadlo, či odvolávanie sa na tajomstvo nie je náhodou slabosťou nás katolíkov. No čím viac vecí som začal chápať – či už z vedy, filozofie, politiky alebo psychológie – tým pevnejší som v prijímaní posvätnosti tajomstva. Ono je posvätné vtlačiť do nášho správania zmes hrdinstva a pokory, ktoré sa ako dôsledok potom zdá byť prejavom skutočnej integrity a pravdivosti nášho charakteru. Podriadiť sa tajomstvu znamená podriadiť sa viere múdrosť a definitívnu dobrotu Boha. Dokedy závoj nebude odhalený, ver mi, toto je jediné s čím je možné prežívať v zdraví a v pokoji.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 16, 13-20):

Veľmi zriedkavý moment v evanjeliách: Peter dá správnu odpoveď! Musel byť teda riadne prekvapený a spolu s ním možno i všetci naokolo, keď ho Ježiš pochválil a nazval blahoslaveným. Scéna z dnešného evanjelia sa podobá scéne s kasína: podarilo sa ti vyhrať. Peter za svoju správnu odpoveď dostane však nielen pochvalu, ale i nové meno, postavenie a moc.
A slová, ktoré zaznievajú ďalej museli riadne biť do jeho omráčenej mysle: skala, cirkev, smrť, kľúče, nebo, zväzovať, rozväzovať. A možno nastala i úzkosť: prepánajána, do čoho to mám ísť? Ale ktovie, čo tomu všetkému rozumel!
Našťastie, Peter bol človek dosť chabej predstavivosti. Ak by si bol vtedy predstavil Vatikán alebo Svätú stolicu, určite by bol v tej chvíli omdlel. Nateraz je našťastie iba vlastníkom kľúčov a kontemplátorom o tvrdosti skaly. Boh má tendenciu dať nám vždy iba takú moc, na akú sme práve pripravení.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Čo by si túžil mať v svojom živote zviazané, spútnané? Čo naopak, rozviazané, uvoľnené?
  • Náš vzťah k tajomstvu je dosť často odrazom našej potreby mať veci pod kontrolou. Ako si na tom vo vzťahu k týmto dvom koncom spektra?
  • A za koho ma pokladáte vy?“ Nikto z nás neunikne tejto otázke, ktorú dnes kladie Ježiš. Ako by si na ňu odpovedal ty osobne, sám za seba?

Činná odozva

Urob si zoznam foriem moci, ktorú máš, ako rodič, šéf, vedúci skupiny, živiteľ rodiny, opatrovník, dôverník… Ako používaš túto moc „kľúčov“? Pomodli sa, aby ťa pri vykonávaní foriem tvojej moci doprevádzali spravodlivosť a milosrdenstvo.

Pripravil: MB@svd