22. nedeľa cez rok (A) – komentáre k čítaniam

Oheň v srdci

Pred prvým čítaním (Jer 20, 7-9):

„Keď som bol teenager, slová Jeremiášove z dnešného čítania som si napísal a prilepil na zadnú stranu môjho kalendárika“, hovorí istý duchovný autor. „Jeremiáš totiž určite nebol starší ako teenager, keď tieto slová napísal; a je v nich naplno vyjadrená tvrdá sila emócií, ktoré prežívajú mnohí mladí v tomto veku. Pocit poníženia, hnev, hanba – toto všetko tvorí tmavú stránku puberty. Ktosi na neho tlačí a on sa cíti nepríjemne. Aj keď ten Ktosi je, ako je z čítania jasné, sám Boh, ktorý Jeremiáša volá, kde sa mu ísť nechce.
Z Jeremiášových lamentácií, aj keď boli prednesené v puberte sa vyrásť nedá ani v dospelosti. Duchovný človek stále prežíva ten pocit tlaku zo strany Boha ísť často tam, kam sa mu nechce. Bojí sa totiž výsmechu a nepopularity, ak bude vo svojom povolaní verný. No je tu i alternatíva: bolesť za slovo, ktoré sme nevypovedali; svedectvo, ku ktorému sme sa neodvážili; pravda, za ktorú sme nebojovali. No ako o tom svedčí Jeremiáš: žiť s pocitom zbabelosti, že sme v sebe potlačili Božie slovo je ťažšie*.

Pred druhým čítaním (Rim 12, 1-2):

Proroci vždy útočili proti „tomuto svetu“ v každej dobe, ako keby tá ich bola tou najplytšou, najzlomyseľnejšou a najzvrhlejšou dobou vôbec. No každá doba má výrazné nedostatky, a tak odovzdať jej a jej hodnotám svoju kompletnú dôveru by bolo veľkým omylom. V koreni každej generácie sa nachádza túžba kráčať vpred – čo je dosť tajomný termín, pretože predpokladá, že jestvuje cieľ, ku ktorému toto všetko vedie. Ak by to tak bolo, bolo by to vcelku vtipné a možno i trocha morbídne, pretože aj veda aj náboženstvo sa zhodujú v jednom: „všetko toto“ speje ku kompletnej skaze.
Čo ale robiť? Kráčať hore je stratou času, no hýbať sa dolu znie desne. Pavol nás dnes zaprisaháva, aby sme sa oddali Bohu Vekov, ktorý pretrváva ponad všetko, čo vidíme, poznávame alebo môžeme obsiahnuť. Samozrejme, z nášho pohľadu je to stávka. No aj tak, každému je jasné, že všetko ostatné je návrh na prehru. Naučiť sa „rozoznávať, čo je dobré, milé a dokonalé“, ako dnes píše Pavol, je, zdá sa, presne to, po čom túži naše srdce.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 16, 21-27):

Peter je znova v nemilosti. Práve povedal, čo sa nachádzalo v jeho srdci: nechce aby Ježiš trpel. Pred malou chvíľou mu Ježiš povedal, že to Boh cez neho prehovoril, keď o ňom vyznal, že je Mesiáš. Teraz mu hovorí, že musí mať v sebe diabla, keď hovorí to, čo hovorí. Chudák Peter! Mal radšej ostať v posteli.
Peter nie je sám v jeho neschopnosti pochopiť nevyhnutnosť ukrižovania. Počas prvých štyroch storočí jestvovalo mnoho bludárov, ktorí učili, že Ježišova smrť to bol iba božské zdanie. Je predsa neprijateľné myslieť si, že Ježišove hrdinské sebadarovanie by bolo odplatené potupou a agóniou na kríži. Musela to byť ilúzia, zdanie, trvali na svojom heretici. Boh predsa nemohol zniesť takéto zachádzanie so svojím synom, mal predsa moc tomu zabrániť.
No každý jeden z nás zo svojej vlastnej skúsenosti poznáme niečo, čo dáva zmysel tomuto hororu. Vieme všetci, že láska je ochotná trpieť za milovaného. Láska si utrpenie nevyberá, ani ho nepreferuje. No keď príde, láska ho je ochotná prijať. Ak už naša láska je schopná vystúpiť k takým hrdinským skutkom odvahy, o čo viac bola toto ochotná urobiť Láska Božia a to v ukrižovaní.

• V čom konkrétne si mal dojem, že ťa Boh podviedol? Aká bola tvoja reakcia v porovnaní v reakciou Jeremiášovou z dnešného čítania?
  • Pripodobňuješ svoj život tejto dobe? Ako presne? Alebo sa pripodobňuješ iba Božej vôli? Ktorú časť teritória v tvojom živote patrí obom stranám?
  • Kedy si naposledy snažil Boha odhovoriť od jeho Božieho plánu, tak ako Peter v dnešnom evanjeliu urobil s Ježišom? Ako to dopadlo?

Nemáš vo svojom srdci silný oheň, ktorý horí: napríklad slová odpustenia, ktoré túžia byť vyslovené; alebo lož, ktorá chce byť vyznaná; čo povzbudenie, ktoré treba niekomu adresovať. Nájdi si počas tohto týždňa spôsob, ako by si mohol toto všetko zo seba dostať von.

* Než nasledovať nepopulárne povolanie.