22. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam

Slovo aj uskutočňujte!

Pred prvým čítaním (Dt 4, 1-2. 6-8):

Prechádzaj cez knihu Deuteronómium, hlavne od 12. kapitoly. Dostaneš sa do pocitu puntičkárskej spoločnosti, zvlášť v úryvkoch ako je napríklad ten v kapitole 21, nazvaný „zadosťučinenie za vraždu, kde vrah je neznámy“. Píše sa v ňom, ako sa od mŕtvoly má merať vzdialenosť k mestám a ako to najbližšie má potom vykonať zadosťučinenie. Za každý hriech sa musí vydať počet a žiadna vina nesmie ostať nezmierená. Dvanásť kliatieb * existuje pre tých, ktorí sa dopustia príšerných skutkov, ako napríklad ukázanie zlého smeru slepcovi, a zasa naopak veľa požehnaní existuje pre tých, ktorí poslúchajú Božie slovo.
Mojžiš vysvetľuje ľuďom, že priľnutie k týmto zásadám ich bude viesť k životu, nehovoriac o úcte zo strany ostatných národov, ktoré budú v nich obdivovať dokonalú spoločnosť. Nanešťastie, nevieme, či k tomuto všetkému prišlo. Zdá sa, že takáto neustále sa zmierujúca a na zákone postavená spoločnosť nikdy nejestvovala.
Cirkev sa rozhodla nasledovať nový spôsob života, nie ako dokonalí ľudia, ale ako hriešnici, ktorí rátajú s Božím odpustením. Hriešnici sú ľudia, ktorí nezachovávajú puntičkársky Boží zákon a občas i robia príšerné skutky. No Božie milosrdenstvo nás na základe našej opravdivej skrúšenosti vykupuje a robí nás hodnými volať sa znova jeho vlastnými.

Pred druhým čítaním (Jk 1, 17-18. 21b-22. 27):

Jakubov list je veľmi zvláštne literárne dielo. Biblisti majú trocha pochybnosti, že by ho bol napísal niektorý z dvoch Jakubov, ktorí boli súčasťou Dvanástich. Vo svojej forme je to veľmi židovský list, a zo všetkých novozákonných kníh sa najviac podobá múdroslovnej literatúre Starého zákona. No je napísaný vo vynikajúcej gréčtine, na rozdiel od mnohých iných diel nachádzajúcich sa inde v Písme.
Jakub, tak ako múdroslovná tradícia, preukazuje svoj záujem o praktické otázky, t.j. nie, čo viera hovorí, ale čo robí. Vyzýva ľudí, aby sa zaujímali o siroty a vdovy, o týchto „najmenších Božích“, ako často upozorňujú i proroci. Spravodlivosť spoločnosti a jej záujem o Boží zákon sa bude vždy merať jej vzťahom k tým najodkázanejším. Ak ľudia majú byť „prvotinami stvorenia“ a majú praktizovať „čistú a nepoškvrnenú nábožnosť“, potom za ich milými slovami sa musia nachádzať skutky.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mk 7, 1-8. 14-15. 21-23):

Potýčka medzi Ježišom a farizejmi v dnešnom evanjeliu nie je o hygiene, ako by sa mohlo zdať. Ježiš nie je ani proti umývaniu rúk pred jedlom, ani proti umývaniu riadu. Je však proti prázdnym očisťovacím rituálom, ktoré nemajú v sebe žiaden hlbší význam.
Každý z nás máme svoje rituály, ktorými si umývame ruky z viny za skutok, ktorý sme vykonali. Alebo občas „nevinne“ zaklameme, aby sme za sebou zmazali všetky stopy. Alebo občas ľudí ponížime a keď na to prídu, povieme im, že to bol iba žart. Alebo sa napríklad nezúčastňujeme na voľbách, lebo podľa nás ide o špinavú politiku. Sme ako Pilát: umývame si ruky od nepríjemných zodpovedností a máme dojem, že tým sme čistí.
Dosť často ale tie najpodlejšie skutky vychádzajú zo sŕdc, ktoré sa zdajú čistými a veľmi sporiadanými. Nemali by sme preto zaostriť svoje uši, keď nás Ježiš dnes upozorňuje, že každý hriech začína v našom srdci?

Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

• Je kresťanskou tradíciou nazývať sa hriešnikmi zatiaľ čo vieme, že sme svätými božími. S ktorým prívlastkom sa cítiš nepríjemnejšie? Poznáš chvíle, kedy si ty sám bol aj jedno aj druhé: hriešnikom i svätým?
  • Ako premeníš viery ktorú vyznávaš na skutky: vo svojej domácnosti, v práci, v škole, v spoločenstve?
  • Urob si inventúru toho, čo obsahuje tvoje srdce. Čo je z toho pre tvoje učeníctvo škodlivé? Ako by si mohol odstrániť zo svojho srdca to, čo nie je čisté?

Je čas konať na základe slova, ktoré počúvaš. Kto sú dnes „siroty a vdovy“, nejaká zabudnutá skupina v tvojom spoločenstve alebo tvojej spoločnosti vo všeobecnosti? Ponúkni týmto „najmenším Božím“ niečo zo svojho času, záujmu, zdrojov.

* Dt 27, 15-26