23. nedeľa cez rok (A) – komentáre k čítaniam

Ako svedčiť o pravde

Pred prvým čítaním (Ez 33, 7-9):

„Budem ťa brať na zodpovednosť!“ tieto slová som často počul, keď som kedysi doma vyrastal so svojimi súrodencami. Bol som najstarší a tak som bol zodpovedný za množstvo vecí, dokonca i za tie, ktoré som nevykonal. Ako starší som toho vedel viac a bol som pri tom!, bol argument rodičov.
Ezechiel počuje dnes tie isté slová od Boha. Ako prorok vie lepšie než väčšina ľudí, čo sa nachádza v Božej mysli. Má poverenie byť božím poslom. Ak ľudia trpia na dôsledky svojich vlastných zlých rozhodnutí, je to ich vina. Ale ak trpia preto, že on im nepovedal, čo mal, potom beda takémuto prorokovi!
A je to presne tento typ horlivosti, ktorý pobáda ľudí ako napríklad Svedkov Jehovových, aby sa postavili na rohy budov, a aby – v čase či nečase – svedčili. Ak by nesvedčili, boli by stratení, myslia si. Je smutné, že väčšina z nás, veriacich, necítime ani zlomok tejto horlivosti prehovoriť a podeliť sa aspoň trocha o bohatstvo svojho duchovného pokladu. Nech už to robíme alebo nerobíme akokoľvek, mali by sme však vedieť, že každý z nás je za to, čo vie, zodpovedný.

Pred druhým čítaním (Rim 13, 8-10):

Vždy budú medzi nami jestvovať legalisti; ľudia, naviazaní na literu, ktorí urobia presne to, čo sa od nich žiada a nič viac. Pre týchto ľudí zákon je útechou, pretože im poskytuje aj smernice aj hranice. Zákon si nevyžaduje predstavivosť, nemusíš chápať, stačí keď poslúchneš.
Nie je ťažké priľnúť k všetkým tým zákonom, ktoré spomína Pavol a pritom kompletne stratiť podstatu. Môžeš byť vzorom v konaní príkazov, a pritom nevedieť prečo sú oni dobré. A tak Pavol, podobne ako Ježiš pred ním, nám dnes silne pripomína: zameraj sa na lásku. Ak miluješ, všetky tie pravidlá a zákony budeš zachovávať automaticky. Opak ale neplatí: je možné zachovávať všetky zákony a pritom nemať lásku.
Pavol napísal najkrajšiu báseň o láske, aká kedy vznikla v 13. kapitole svojho listu Korinťanom, preto zaiste vie, čo hovorí.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 18, 15-20):

Zúčastnil si sa už niekedy na seminári o riešení konfliktov? Ak áno, je ti jasné, že zmierovanie je ťažká vec. Poradia ti tam aby si povedal, čo prežívaš, no bez obviňovania alebo urážania toho druhého. A pritom niektorí by tak radi na toho druhého nakričali, čo sa do neho vmestí. Ale to sme už skúšali a vieme, že to nefunguje. No často ani rady so seminárov nefungujú vždy.
Ježiš nám dnes veľmi presne vysvetľuje, ako by k riešeniu konfliktov medzi sebou mali pristupovať kresťania. Po prvé: povedz, že tu je problém. A povedz to tomu pravému človeku. Mnohé problémy však skončia pred bránou tohto kroku: v spleti nevypovedaných vecí, alebo v močiari ohovárania pred všetkými možnými ľuďmi, len nie pred tým, koho sa to týka. Druhý krok je: získaj si pomocníka k ďalšej konfrontácii, ak bude nutná. A tretí: zapoj do toho cirkev. Ježiš nechce povedať, že by si mal bežať za kňazom, ale že by si mal zapojiť do toho svoje spoločenstvo viery.
Opakom tohto všetkého je: „Môj právnik sa porozpráva s tvojím právnikom!“, ako je to zvykom v niektorých krajinách. No okrem toho, že to je drahá cesta, v súdnej sieni k skutočnému zmiereniu medzi ľuďmi sotva príde.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Aké pravdy držíš vo svojom duchovnom trezore? Ako by si mohol o nich vydať svedectvo?
  • Porovnaj sa s Desatorom. Ako si na tom? Porovnaj sa s príkazom lásky? Je tam veľký rozdiel?
  • Ako pristupuješ ku konfrontácii? Aký si ako konfrontátor? Aký ako ten, ktorý je konfrontovaný? Čomu by si sa mohol naučiť od rady, ktorú nám dáva Ježiš v dnešnom evanjeliu?

Činná odozva

Trénuj sa v svedčení o pravde (nie iba v hovorení pravdy). Rozhodni sa, že počas tohto týždňa pred niekým povieš o niečom, o čom si presvedčený, že to potrebuje byť vypovedané, aj za cenu rizika, že môžeš byť vysmiaty. Odmietni vnútorné negatívne pocity voči niekomu: namiesto toho konfrontuj svojho brata, sestru, manžela, …. v láske a pravde.

Pripravil: MB@svd