23. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam

Otvor sa!

Pred prvým čítaním (Iz 35, 4-7a):

Negeb bol suchý výbežok púšte na južnom okraji Júdska. Celkom určite to nebolo miesto ani nádeje ani života. Izaiáš však predpovedá pre túto púšť obdobie veľkej premeny. Spásu tejto neúrodnej krajiny prirovnáva k návratu zo zajatia v Babylone. Obe udalosti sa zdali nepravdepodobnými, no Boh môže oboje: nechať rozkvitnúť púšť i vyslobodiť ľud zo zajatia. Vzchop sa!, nalieha Izaiáš. Slepý bude vidieť, hluchý počuť. Neboj sa! Chromý bude tancovať a nemý spievať. V rukách Božích je veľký obrat osudov. Púšť bude mať vody nadostač.
Každý z nás má vo svojom živote situácie, ktoré považuje za nezmeniteľné. Napríklad prácu, v ktorej sme zúfalo zaseknutí. Alebo beznádejne pokazený vzťah. Depresiu, ktorú už pokladáme za trvalú súčasť nášho života. Finančné problémy, ktoré asi sotva kedy pominú. No prorok aj napriek tomu aj nám dnes ohlasuje, že Boh sa snaží zmeniť i tú najsterilnejšiu púšť na miesto s rozkvitnutými kvetmi.

Pred druhým čítaním (Jak 2, 1-5):

Zdá sa, že diskriminácia je takmer neoddeliteľnou súčasťou dynamiky každej skupiny. No medzi veriacimi je diskriminácia zvlášť pohoršlivá, nakoľko naše vzťahy majú stáť na zákone, ktorý trvá na tom, že so špeciálnou priazňou máme prijímať práve „tých najmenších“. A predsa: „Raz som bola súčasťou katechetickej skupiny, kde bolo nepísaným pravidlom, že do nej nebudeme prijímať bezdomovcov,“ hovorí istá pani. „Alebo som pracovala na vrátnici jednej inštitúcie, kde neboli vítaní ľudia, ktorí boli úboho oblečení!“ Každý z nás má problémy s istými typmi ľudí a keď môže, radšej sa zdržiava mimo ich prítomnosti: chudobní, psychicky narušení, zapáchajúci, nudní, sťažovatelia, uhovorení. Nie je ťažké rozhodnúť sa byť mimo, dobre ochráneným od tohto typu ľudí.
Každé jedno učenie Ježišovo ale kladie posledných pred prvých, chudobných pred bohatých. Ježiš jedol s odmietanými a zapáchajúcich rybárov si vybral za svojich najbližších spoločníkov. Nepovedal: Kráľovstvo Božie nie je pre sťažovateľov alebo pre nudných. Ježiš povedal: Kráľovstvo Božie je rybárska sieť a všetko, čo je v hlbine, bude vytiahnuté na svetlo.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mk 7, 31-37):

Ježiš ide na pohanské územie zaniesť svoje posolstvo i tým, ktorí nemajú účasť na viere v Boha židov a na ich dedičstve. Zdá sa, že správa o jeho príchode prišla k nim v predstihu, pretože k nemu prinášajú človeka, ktorý by bol normálne niekde schovaný. Ježiš pocíti, že chorý sa cíti v prítomnosti davu nepríjemne a preto ho vezme nabok, aby ho uzdravil tam. No dav nedovolí, aby tento diskrétny zázrak ostal diskrétnym. To, čo o Ježišovi doteraz počuli je pravda: všetko čo robí, robí dobre.
V evanjeliách často počujeme o tom, ako reagoval dav, no nikdy o tom, aká bola osobná reakcia jedinca, ktorý bol uzdravený. Bolo by zaujímavé počuť práve týchto ľudí. Možno by sme sa ich rád opýtali: „Čo sa presne v tebe odohralo? Ako ťa to celé zmenilo? Čo urobíš so svojím životom teraz?“ Vieme dobre, aký nestály je dav. Dnes kričí za Ježiša, zajtra proti nemu. Nadšenie davu nie je nikdy trvalé. No to, čo sa odohrá vo vnútri človeka, ktorého sa Ježiš dotkol, to je už iný príbeh. A tento príbeh sa, žiaľ, v evanjeliách takmer nenachádza. Je to preto príbeh, ktorý čaká na nás, aby sme ho my porozprávali, ako tak kráčame po ceste nášho vlastného obrátenia.

• Ktorá časť tvojho života sa podobá púšti? Ako by mohol Boh zmeniť túto tvoju púšť na rozkvitnutú krajinu, alebo svätú cestu?
  • Kto je v tvojej komunite uprednostňovaný? Kto naopak podceňovaný alebo zaznávaný?
  • Predstav si, že si hluchý alebo máš nejakú iný stav, pri ktorom potrebuješ, aby ťa Ježiš „otvoril“! Stane sa. Vysvetli iným, čo sa ti presne prihodilo? Ako to zmenilo tvoj život. A čo budeš robiť so svojim životom ďalej.

Spomeň si na skupinu alebo jedinca, ktorí sú v tvojej komunite podceňovaní, a ktorým by sa hodil tvoj vítajúci postoj. Zaumieň si, že nebudeš podceňovať nikoho, kto sa snaží i za tvojej pomoci nájsť si miesto v ľudskom spoločenstve.