23. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Celý obraz

Pred prvým čítaním (Múd 9, 13-18)

Často sa prichytím pri tom, ako vstupujem do mysle Boha. Svoje vlastné motívy začnem prenášať na neho. Prečo napríklad Boh dovolil, aby jeden z mojich najlepších kamarátov trpel na tinnitus*? Alebo prečo moja sestra musela zomrieť ako 42-ročná? Prečo nedávne dažde nad našou krajinou spôsobili toľkým ľuďom utrpenie, ktoré je ponad ich schopnosť znášať ho?
Chcem, aby mi Boh na tieto a podobné otázky odpovedal. Lenže na druhej strane si uvedomujem, že aj Boh má otázky na mňa a aj on čaká na ne odpoveď. Napríklad: prečo len hrešíš a hrešíš a pritom moja milosť stále padá na teba ako dážď? Prečo sa odmietaš podeliť s inými o to, čoho máš navyše? Prečo prehliadaš svojich trpiacich bratov a sestry, ktorí ak nástojčivo žiadajú o pomoc. Prečo sa neprídeš predo mňa pomodliť, keď vieš že som stále tam a pripravený vypočuť ťa? Občas som tak zamestnaný staraním sa do Božích vecí, že zabudnem na tie svoje. Teraz, ako smrteľníkovi mi ešte nie je možné vidieť celý obraz, no to, čo vidieť môžem je kamienok, ktorým ja prispievam svojím dielom do tejto mozaiky. Mal by som preto tráviť menej času konfrontovaním Boha a viac hľadaním múdrosti pri vyrovnávaní mojich vlastných kľukatých chodníčkov.

Pred druhým čítaním (Flm 9-10, 12-17):

Príbeh za dnešným listom je zaujímavý. Pavol sa vo väzení stretol s väzňom, ktorý utiekol svojmu pánovi a chytili ho. Svojmu pánovi bol, ako to píše Pavol, „neužitočný“. Pavol ho však premenuje na Onezimus, čo znamená „užitočný“, a uvedie ho do evanjelia Ježišovho. Onezimus je teraz Filemónovi (ktorý bol tiež kresťanom) bratom. Jeho status sa teraz zmenil, v Božom kráľovstve sú teraz obaja členmi rodiny.
Prečo ale Pavol radšej netrval na tom, aby Filemón Onézima prepustil na slobodu? Pavol iba naznačuje, že by sa mu páčilo, keby Onézima mohol mať so sebou ako spoločníka Evanjelia na svojich misijných cestách, no Filemóna do ničoho nenúti, chce aby to urobil dobrovoľne. A potom tohto otroka posiela naspäť k svojmu otrokárovi Filemónovi a žiada ho, aby ho prijal tak, „ako jeho samého“.
Je to tak ako pri mnohých iných príbehoch Ježišových, kde počúvame o niekom, kto sa stretol s Ježišom. Čomusi sa naučí alebo je uzdravený a potom… zo stránok Písma odkráča na dobro. Čo sa s ním stalo? Malo jeho stretnutie s Ježišom trvalý dopad na jeho život, alebo ho opäť zhltli zvyklosti jeho starého života? Túto otázku by sme si mohli položiť sami sebe. Priviedlo nás poznanie Ježiša k skutočnej slobode, alebo sme skončili v službe nášho starého otrokára?

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 14,25-33):

Neďaleko miesta, kde žijem, sa nachádza drevený dom (zrejme) žeriavom vyzdvihnutý do výšky a zafixovaný lešeniarskymi trubkami. Asi sa niekto rozhodol dom presťahovať, alebo spevniť bázu pod ním. Pod domom sa však už udomácňovala vysoká burina, ba dokonca malé kríčky, ktoré postupne bujneli a pevneli. Dom bol podľa všetkého takto vyzdvihnutý už hodne dlho.
Vždy keď prechádzam okolo, je mi ľúto majiteľa domu. Buď sa mu minuli peniaze alebo nadšenie. Stáva sa to i mne. Mám množstvo projektov a plánov nakopených jeden na druhom v mojom dome, a nesplnených sľubov v mojom srdci. Nie je ťažké dať sa pokrstiť, alebo ísť na prijímanie, no čo so záväzkami, ktoré z týchto sviatostí vyplývajú? Naše kresťanstvo často spočíva vyzdvihnuté na lešeniarskych trubkách, zatiaľ čo pod ním malé nespravodlivosti sa pomaly rozbujnievajú do kríkov a stromov. Naše učeníctvo nemôže byť jedným z našich ďalších projektov, ku ktorému sa vrátime neskôr. Ak bude vyzdvihnuté ako ten dom príliš dlho, jedného dňa sa nám to všetko zosype.

Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

• Aké otázky kladieš Bohu najčastejšie ty? Aké otázky by mohol na oplátku klásť tebe Boh?
  • Ako by tvoj život vyzeral, keby si nebol kresťanom?
  • Ktoré aspekty tvojho života zostávajú „nedokončenou stavbou“ alebo kopou sena, do ktorej sa potrebuješ konečne „zahryznúť“? Z ktorej strany by si mal začať?

Začni počas tohto týždňa pracovať na „celom obraze“. Naprav narušené priateľstvo. Uprac si v skrini. Preusporiadaj si kalendár svojich aktivít a odstráň z neho to, čo nie je nevyhnutné. Rozhodni sa, čo je dôležité a na čo sústrediť svoje energie najviac v zmysle budovania Božieho kráľovstva.

* Tinnitus je zvonenie v ušiach, alebo iné nepríjemné a otravné zvuky ako brunenie, pískanie a pod.