24. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam

Čo je v mene?

Pred prvým čítaním (Iz 50,4-9):

Istá žena rozpráva, ako ktosi raz jej tetu nazval šľachetnou ženou a to preto, lebo si vo svojom živote veľa vytrpela a toto utrpenie znášala trpezlivo: mala ťažké manželstvo s manželom-alkoholikom, narodilo sa jej niekoľko mŕtvych detí, chabé zdravie neskoršie v živote. Táto žena však s neskrývanou trpkosťou vo svojom hlase na to hovorí: „Ak toto je definícia šľachetnosti, potom kiež by som radšej nikdy nebola šľachetná!“
Ak si niekto prečíta pieseň o Pánovom služobníkovi u Izaiáša, z ktorej niekoľko veršov si vypočujeme o chvíľu, mohol by mať pokušenie povedať to isté. So služobníkom Pánovým zle zachádzajú, krivo ho obvinia, bijú, a nakoniec ho i zabijú kvôli jeho vernosti Pánovej ceste. Niet divu, že tí, ktorí prorokovali o príchode Mesiáša úmyselne prehliadli v piesni práve tieto verše. Nikto netúžil, aby bol Mesiáš takto šľachetný.
No Ježiš zobral tieto slová veľmi vážne. On bol ochotný byť takto šľachetne trpiacim pre dobro ľudí. V každej generácii sa nájde jedna alebo dve duše, ktoré sú ochotné nasledovať so skutočnou odvahou cestu pravdovravnosti. Mnohí z týchto odvážnych ľudí dokonca položia i svoj život za to, čo pokladajú za cenné. Takíto ľudia sú pre iných požehnaním. No myslím, že omnoho viac je tých, ktorí tú malú, hrdinskú cestu vernosti zásadám, ktoré pokladajú za cenné, žijú úplne nepoznane a v tichu. A všetci títo si zaslúžia našu vďaku.

Pred druhým čítaním (Jak 2,14-18 ):

Počas prvého storočia sa niektorí kresťania neustále dohadovali, ktorý životný štýl je kresťanskejší. Trvalo to až dovtedy, kým k tomu nepovedal svoje jasné slovo apoštol Jakub vo svojom liste. No aj napriek tomu, porovnávania sa neskôr vynorili a vynárajú znova. Počas reformácie napríklad protestanti pozerali na katolíkov ako na tých, ktorí neveria dostatočne v moc Kristovho kríža, ktorý má moc oslobodiť svet od všetkých jeho trápení. Katolíci sa podľa nich snažia „získať“ si nebo svojimi dobrými skutkami, alebo ešte horšie: skutkami sa vykúpiť z pekla.
Katolíci na druhej strane obviňovali protestantov, že robia príliš málo pre úbohých tohto sveta. Jediné, o čo sa snažia je „uveriť v meno Pánovo“ a to im úplne stačí k spáse. A raz spasení, vždy spasení. Po tomto už môžu odpočívať na vavrínoch. Kde však je osobná snaha a zodpovednosť za svoj život i za tento svet?
Pravda je však kdesi v strede: nikto, kto má skutočnú vieru nebude sa vyhýbať konaniu dobrých skutkov. Nie je možné deliť sa na skupinu tých, čo veria a skupinu tých, ktorí konajú dobré skutky. Viera a skutky patria k sebe. Jedno vedie prirodzene k druhému.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mk 8,27-35):

Ľudia si mysleli o Ježišovi v jeho dobe všeličo. Jedny ho prirovnávali k prorokom, k Jánovi Krstiteľovi a Eliášovi. Iní zasa na neho hľadali ako na jedného z čarodejníkov z východu alebo podivných filozofov, ktorí sa z času na čas objavovali v ich mestečkách so svojimi čudnými akrobaciami a ešte čudnejšími myšlienkami. Niektorí ho zasa pokladali za významného rabína alebo význačného učiteľa z Jeruzalema.
No boli i takí, ktorí mali menej lichotivú mienku o ňom. Pokladali ho za neverca, rúhača, narušovateľa soboty, podkopávateľa autority, provokatéra, ktorý sa raz určite zaslúži o to, že Jeruzalem sa stane miestom krviprelievania. Keď nakoniec Peter vysloví tú najpresnejšiu charakteristiku jeho osoby: „Ty si Mesiáš!“, Kristus sa nezdá byť tým veľmi nadšený. Termín Mesiáš znamenal v židovských dejinách príliš veľa i príliš málo.
Skutočnou otázkou evanjelia pre každého z nás je, kto je Ježiš pre neho osobne. To, aké miesto sme ochotní dať mu vo svojom živote, je centrálnou otázkou našej viery.

• Poznáš ľudí, ktorí sa svojou vernosťou zásadám uprostred utrpení stali skutočnými hrdinami?
  • Máš vo svojom živote oblasti, kde ťa viera viedla k činom (skutkom)? Alebo naopak také oblasti, kde ťa činy (skutky) priviedli k viere?
  • Daj Ježišovi svojho života meno. Je pre teba Pán, alebo spasiteľ, kráľ, priateľ, učiteľ, uzdravovateľ alebo niečo iné?

Obracaj sa počas tohto týždňa v modlitbe k Ježišovi rozličnými menami. Každý deň si vyber inú odpoveď na otázku „A za koho ma pokladáš ty?“ a pokús sa odpoveď, ktorú si dáš počas toho dňa, žiť. Potom si na konci dňa polož otázku: čomu som sa dnes o mojom vzťahu k Ježišovi naučil?