26. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam

Na ktorej strane si ty?

Pred prvým čítaním (Nm 11, 25-29):

Ktovie prečo Eldad a Medad nešli v deň von z tábora k stánku zjavenia? Možno boli chorí, alebo niekto práve potreboval ich pomoc. Nech to bolo už čokoľvek, podiel na Božom Duchu, ktorý im mal byť pridelený, im to neodňalo, lebo na zozname starších sa nachádzali. No pre niektorých bolo ich prorokovanie neprijateľné. Podľa nich nebolo správne, aby títo dvaja mali na dare proroctva účasť.
Niekedy i my sme viac zaujatí tým, kto hovorí, ako tým, čo hovorí. Občas to samozrejme môže byť tak, ale v mnohých prípadoch to tak nie je. Jedna žena rozpráva, ako sa jej raz páčili v televízii reklamy o rodine. No ako bola prekvapená, keď zistila, že ich autormi sú mormoni. Vtedy si však povedala: „Boli by pre mňa vari prijateľnejšie, keby ich vytvorili katolíci?“ Platí však aj opak. Ani tá najpravejšia pečať nerobí hodnoverným list, na ktorom je napísané falošné posolstvo. Myslím, že nemusíme ísť po príklady príliš ďaleko, aby sme sa presvedčili o tom, že nie všetky aktivity, ktoré sme my ako katolíci v dejinách robili, boli vždy naozaj sväté *. Boží Duch veje, kam chce. Akonáhle si začneme myslieť, že iba my sme tí, kde má Duch svoj domov, sme na omyle.

Pred druhým čítaním (Jak 5, 1-6):

Aj keď tu medzi nami určite nie sú ekonomickí vydierači, určite sú medzi nami mnohí, ktorým dnešné čítanie nepadne dobre. No ono nám aj napriek tomu nehovorí nič, čo by sme už nevedeli. Na konci nevyhráva ten, kto má najviac hračiek, ale ten, kto si zachová čistého a nepoškvrneného ducha a srdce otvorené pre blížnych.
Preto nie je hriechom mať peniaze; hriechom je prísť k nim nekalým spôsobom. Hriechom nie je mať vlastníctvo; hriechom je zabudnúť na hlavné smerovanie nášho života. Nie je hriechom stúpať po rebríčku kariéry; hriechom je robiť to tak, že nás to duchovne znetvorí.
Správna otázka preto dnes nebude: „Čo máš!?“, ale „Ako si k tomu prišiel!? Čo to, čo máš, urobilo s tebou, s tvojimi hodnotami, alebo so životmi druhých!? Či dokážeš vidieť i biedu okolo seba a na ňu zareagovať!?“
Ak si však jedným z tých, ktorí zadržiavajú mzdu robotníkom, alebo odstraňujú z cesty spravodlivého, urobil by si lepšie, keby si sa zastavil a začal uvažovať nad krikom žencov, ktorý prichádza k sluchu Pánovmu.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mk 9,38-43. 45. 47-48):

Ján predstavuje v evanjeliu Ježišovi podobný príbeh, aký priniesol Mojžišovi Jozue: niekto, kto nechodí s nami káže v mene Pánovom a má úspech. Ježiš mu ale zdôrazňuje, že nikto kto v jeho mene vyháňa diablov nemôže nebyť na jeho strane. Je to presne ten istý argument, ktorý Ježiš použil voči tým, ktorí ho obvinili, že vyháňa diablov za pomoci Belzebula. Ak by si Belzebul sám vyháňal svojich vlastných diablov, potom by asi musel mať zlý deň! Dobré ovocie môže pochádzať iba z dobrého srdca, a zhnité ovocie iba zo srdca zhnitého. Je to rovnica, ktorú by nemalo byť ťažké pochopiť.
Ježiš však v tomto argumente ide ešte omnoho ďalej, než by sme šli my. Hovorí, že nič, čo nás vedie do hriechu nie je hodné, aby sme to vlastnili. Extrémne príklady, ktorými to ilustruje sú krvavé, no jasné. No nejde o ruky, nohy a oči, ktorých by sme sa mali radikálne zbaviť, ak nás vedú k hriechu. Ide o príležitosti, ktoré nám prerástli cez hlavu a urobili nás otrokmi. Tieto by sme mali radikálne sekať a rúbať, hoci aj za cenu veľkých obetí, zakiaľ je čas, inak skončíme, kde nechceme.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Nespomínaš si na situáciu, kedy si počul správne posolstvo z „nesprávneho“ zdroja? Ako ťa to ovplyvnilo, uveril si mu, alebo si ho odmietol?
  • Túžiš byť dobrý? Ako by si mohol „zmerať“ svoj život a určiť či si alebo nie si dobrým človekom?
  • Spomeň si na chvíľu, kedy si sa nachádzal vo vážnej a nepretržitej príležitosti k hriechu. Čo si urobil, ako si reagoval, nepomohlo ti nakoniec iba to, že si začal vážne rezať a odtínať (napr. styky s alkoholickou partiou, hriešny vzťah, príležitosť ku korupcii alebo kradnutiu, kde si sa zamotal do vzťahov, ktoré ťa vydierali…)

Činná odozva

Premýšľaj o druhej otázke: Túžiš byť dobrý? Čo ti bráni v tom, aby si sa stal naozaj dobrým človekom? Čo potrebuješ odťať, aby si tento cieľ dosiahol?

Pripravil: MB@svd


* Spomeňme si na ospravedlnenie Jána Pavla II. 13. marca 2000 z príležitosti Jubilejného roka za všetky prehrešky, ktorých sa katolíci dopustili počas dejín.