27. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam

Vhodný partner

Pred prvým čítaním (Gen 2,18-24)

V Knihe Genezis sa nachádzajú dva popisy stvorenia. V prvom sú muž a žena stvorení naraz a Boh ich stvoril na svoj obraz a podobu. Zmyslom tohto popisu je zvýrazniť fakt, že prví ľudia boli jedno s Bohom, že mu boli podobní úplne a že táto podobnosť Bohu mala pre nich i praktické dôsledky. Boží obraz a podoba im dala poslanie byť vo svete Božími spolutvoriteľmi.
Druhý popis o stvorení, ktorý si budeme čítať dnes, je o tom, ako prví ľudia, muž a žena, boli jedno medzi sebou navzájom. Mali to isté mäso i kosť a boli stvorení s cieľom kráčať spolu a byť si rovnocennými partnermi. Tento plán bol krásny. No podobne ako aj raj, ani on nebol odolný voči hriechu.
Hriech priniesol medzi Stvoriteľa a stvorenie rozdelenie. Viedol aj k nezhodám medzi mužom a ženou. Kvôli hriechu láska sa stala tvrdou prácou, vyžadujúcou si naozajstný záväzok a ducha túžiaceho po zmierení. No manželia sú aj napriek tomu predsa schopní zažívať radosť z toho, že sú jedným telom a že tvoria sväté spoločenstvo. Krásny pôvodný Boží plán je stále možný, avšak iba za pomoci odpúšťania.

Pred druhým čítaním (Hebr 2,9-11):

Ježíš „okúsil smrť“ kvôli nám. Chvejeme sa, keď si pomyslíme na vlastnú smrť. Ježiš si však zvolil smrť, aby zakúsil naše človečenstvo naplno. My sa pred svojou smrteľnosťou klátime, no ten, ktorý nemal zomrieť sa rozhodol zomrieť, aby sme životom nekráčali sami.
Predstav si, čo to pre Ježiša znamenalo stať sa pre nás spoločníkom v smrti, aby sme sa my mohli stať jeho spoločníkmi večného života. Ba ešte viac, autor listu Hebrejom hovorí, že sme sa stali spolu s Ježišom deťmi jedného milujúceho Boha. Ježiš sa „nehanbí“ nazývať nás bratmi. On sa rozhodol prijať nás do svojej svätej rodiny. Všetci poznáme rodiny, ktoré svojich neporiadnych členov zatĺkajú alebo sa ich úplne vzdali. To, že Ježiš sa rozhodol mať s nami taký blízky vzťah je preto viac, než obdivuhodné.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mk 10,2-16):

Otázka rozvodu je téma, ktorá rozdeľuje katolíkov snáď najviac zo všetkých tém. Ježiš je v tejto otázke však jasný. Svoj postoj stavia na Knihe Genezis. No aj učenie Mojžišovo i prax Cirkvi, sa zdá, ako keby jasné neboli. Ježiš hovorí, že dvaja, ktorých Boh spojil, nemôžu byť rozlúčení. A predsa, sú manželstvá, ktoré Cirkev anuluje. Ako je to teda?
Muž a žena vstupujú do manželstva z rôznych dôvodov: napríklad aby zlegalizovali svoj sexuálny vzťah, alebo aby neboli v živote sami či bez opory, pre finančnú istotu, alebo aby niekomu urobili radosť… Keď sa po roku, dvoch, piatich, či štyridsiatich objavia pukliny, ľudia bežia k dverám a miznú. A je dobre, že mnohé z týchto vzťahov skončili. Poznáme také. A teda zásadový postoj Cirkvi proti rozvodom, odvodený od postoja Ježišovho, sa nám zdá nerealistický.
Anulácia je spôsob, kedy Cirkev môže po hlbokom skúmaní povedať: tieto dva životy sa nedali dohromady pre svätý cieľ, alebo z dôvodu, ktorý uvádza Ježiš, alebo ako je to vyjadrené v učení Cirkvi. Manželstvo musí byť slobodné partnerstvo muža a ženy, ktorého motívom je Božia láska a ktoré chce byť udržované vernosťou. Musí v sebe zahrňovať prvky vzájomného odpúšťania. Anulácia je konštatovanie Cirkvi, že manželstvo v skutočnosti nikdy nejestvovalo. A je to preto rozchod dvoch, ktorí sa vlastne nikdy nezišli. Platné manželstvo však nemôže rozlúčiť nikdy nikto.

• Vymenuj tri veci, ktorým si sa naučil v láske, či už so svojou manželskou partnerkou/partnerom, dieťaťom,  rodičom alebo priateľkou/priateľom. Ako ti tieto vzťahu sprítomňujú krásny plán lásky v Knihy Genezis?
  • Ježiš, tvoj brat, sa rozhodol s tebou stráviť nasledujúci víkend. Je v tvojom srdci niečo, o čo by si sa chcel s ním podeliť?
  • Ako tvoj život ovplyvnil rozvod (tvoj, tvojich rodičov, tvojich detí, známych…)? Kto na druhej strane je pre teba symbolom lásky, ku ktorej manželov volá Ježiš a ako konkrétne sa to u neho, nej, nich prejavuje?

Menuj zo svojho okolia vzťahy, ktoré sú vzťahmi lásky, vernosti a viery. Môžu to byť členovia vašej rodiny, alebo niekto z dediny, farnosti, z okruhu priateľov. Čomu učia títo ľudia svoje okolie o Božej láske?