28. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam

Božie Slovo je živé!

Pred prvým čítaním (Múdr 7,7-11):

Znie to ako hádanka: čo je cennejšie ako moc, bohatstvo, ba i samotné svetlo? Múdrosť! Dosť často si však pletieme múdrosť s vedomosťami a myslíme si, že diplom z Oxfordu alebo Harwardu je to najlepšie, čo človek môže mať. Vieme dobre, že ľudia z titulmi napriek svojim vedomostiam môžu dosť často žiť veľmi biednym, nešťastným a pomotkaným životom. Vedomosti teda podľa všetkého nie sú odpoveďou na šťastný život.
Pre pisateľov múdroslovných kníh Starého zákona je jasné, že múdrosť znamená niečo viac, než len byť vyškolený v ľudských vedomostiach. Duch múdrosti je darom od Boha, udeľovaný nám skrz modlitbu. A je to sprievodca Božími cestami, ktoré vedú k úžasu, ktorý nám nie je schopné poskytnúť žiadne ľudské bohatstvo. K človeku, ktorý má za spoločníčku múdrosť prichádzajú všetky dobré veci. A bez múdrosti, všetky bohatstvá sú bláznovstvom.
V kresťanskej tradícii je s Múdrosťou Božou stotožnený Ježiš. S jeho evanjeliom vo svojich srdciach sme bohatší ako králi, mocnejší než smrť. Svetlo Kristovo je lepšie než tisícka sĺnk. Ono nás uschopňuje vidieť jasne i do hlbín ľudského srdca.

Pred druhým čítaním (Hebr 4,12-13):

Žijeme vo svete, z ktorého sa čím ďalej tým viac vytráca písané slovo. Jedného dňa snáď úplne zmiznú noviny a možno i knihy budú zriedkavosťou. No moc slova nikdy nevymizne, aspoň dovtedy, kým budú ľudia, ktorí ním hovoria. Spomeň si len na slová vodcov počas dejín, ktoré až do dnešného dňa odrážajú ich pravdu a moc. Pomysli si na slová tých, ktorí sú ti blízki. A na to, ako sú ich slová tvojmu srdcu drahé, ale i bolestné. Moc slova premeniť naše srdcia i životy nie je v nebezpečí, že by niekedy stratila niečo na svojej sile.
O čo väčšiu autoritu má pre nás potom slovo Božie: v zmysle jeho pravdivosti, jeho krásy, jeho vznešenosti? To mnohoraké slovo, ktoré Boh vyslovuje je v jednom a tom istom čase stvorením, príbehom Biblie a hlavne Ježišom, vtelením Božej lásky, nežne vyslovovaným uprostred nás. I my sami sme slovami Božím, ktoré sa vyslovujú do našich spoločenstiev. Čo hovoríme tým, ktorí nás počúvajú?

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mk 10,17-30):

Príbeh o bohatom mladíkovi sa v skutočnosti skladá z dvoch príbehov: je tam dialóg medzi horlivým mladíkom a Ježišom a potom rozhovor medzi Ježišom a jeho učeníkmi. Bohatý mladík zachovával všetky pravidlá, no tušil, že jestvuje čosi ešte viac. Ježiša vyhľadá s veľkou túžbou ísť na svojej púti k Bohu hlbšie. No sánka mu padne, keď sa dozvie, koľko to stojí. Nasledovanie Ježiša je jedna vec a zrieknuť sa majetku druhá.
Učeníci považujú túto skúšku najprv za tvrdú. Ak toto je štandard, kto potom môže byť spasený? No Peter potom zistí, že medzi príbehom mladíka a príbehom ich samotných je súvis. „Čo žiadaš od neho, sme my vlastne už urobili!“ A naozaj, oni opustili svoje siete, svoje domovy, svoj životný štýl a to všetko preto, aby sa stali jeho nasledovníkmi. Ježiš Petrovi prisľúbi, že starý život, ktorého sa človek zriekne pre evanjelium nikdy neostane bez odmeny: človek bude mať i majetok, i rodinu, i prenasledovanie, i večný život.
Prenasledovanie? Ako to sem zapadá? Ak čítame tento text pozorne, zistíme, že učeníci sú pri Ježišových slovách zdesení. „Určite žartuješ!“, myslia si možno. No Ježiš im znova vysvetlí, čo jeho, Syna človeka, čaká, ako bude musieť trpieť. Učeníctvo má svoju hodnotu. To je dôvod, prečo mnohí z nás, podobne ako bohatý mládenec, ho zhodnotíme ako príliš drahé, omnoho drahšie, než sme ochotní zaplatiť.

• Kto z ľudí, ktorých poznáš je podľa teba najmúdrejší? Čo ho robí múdrym?
  • Urob si zoznam tých najsilnejších slov, ktoré ti kto kedy povedal. Ktorý výrok v Písme je pre teba najsilnejší. Čo ma spoločné so slovami na tvojom zozname?
  • Ktoré bohatstvá v tvojom živote najviac ohrozujú tvoje učeníctvo, t.j. tvoju snahu ísť duchovne hlbšie.

Uvedomuj si počas tohto týždňa silu slov. Započúvaj sa do slov, ktoré hovoríš iným a urob maximum, aby boli v zhode s vteleným slovom Božej lásky, ktorým je Ježiš.