28. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Rozpoznať a uznať zdroj

Pred prvým čítaním (2 Kr 5, 14-17):

Uznať, že niekomu som čosi dlžný a vyjadriť komusi vďačnosť: obe tieto veci si od človeka vyžadujú veľkú pokoru a doslova útok na vlastné, často nafúknuté „ego“. Malomocný Náman prišiel zďaleka za prorokom Elizeom, aby od neho obsiahol uzdravenie, no takmer odišiel naprázdno, a to preto, lebo nebol ochotný pokoriť sa, vzdať sa svojho ega. No akonáhle to urobil, okamžite bol uzdravený a zdá sa, že i pripravený nedopustiť sa podobnej chyby znova. S pokorou dieťaťa si vyhradil čas, aby sa vrátil vzdať chválu Bohu i prorokovi, ktorý stál v božích službách.
Väčšina z nás je ochotná modliť sa k Bohu o mnohé veci, no už menej ochotná vyjadriť za obsiahnuté dary Bohu chválu a vďaku. Je tomu asi preto, lebo vďačnosť v sebe zahŕňa uznanie svojej obmedzenosti, smrteľnosti a odkázanosti a to všetko je až príliš veľký útok na naše ego a to mnohí z nás nedokážeme. No ak to dokážeme, to je dôvod, prečo nás práve vďačnosť zmení viac, než ktorákoľvek iná duchovná vlastnosť.

Pred druhým čítaním (2 Tim 2, 8-13):

Život hlásateľa Božieho slova je životom ohlasovania radostnej zvesti. Táto zvesť však, aj keď je radostná pre svet, nemusí byť vždy radostná pre samotného ohlasovateľa. Pavol pre svoju horlivosť končí vo väzení, označený za zločinca, a to všetko iba kvôli tomu, že hlásal zvesť o Bohu. No v tejto jeho činnosti ho nezastavia ani reťaze: i v okovách káže ďalej a hovorí, že ak sme zomreli s Kristom, s Kristom bude i žiť.
Pavlova odvaha a horlivosť nám kladie mnoho otázok. Aj keď väčšina z nás si neželá nasledovať sektárskych kazateľov, ktorí chodia od dverí k dverám, alebo hlásajú na námestiach na plné ústa zvesť o Bohu, predsa sa potrebujeme sami seba pýtať: sme ochotní vydávať svedectvo o Kristovi, v ktorého sme uverili, inou vhodnou, aj keď často skrytou formou pred tými, ktorí sú voči tejto zvesti naladení nepriateľsky, alebo aspoň ľahostajne? Alebo: som človekom, ktorý sa bojí, ľahko sa vzdáva ba priamo popiera Krista pre možnosť utrpenia, ktoré by mohlo z toho všetkého pre mňa plynúť?

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 17, 11-19):

Musíme priznať, že všetci desiati malomocní, ktorí dnes prišli za Ježišom boli obdivuhodnými ľuďmi. Prišli totiž za Ježišom požiadať ho o uzdravenie s dvoma nevyhnutnými, no často zriedkavými postojmi: s vierou a nádejou, že sa tak stane. A keď im Ježiš prikázal, aby sa šli ukázať kňazovi, prejavili na sebe ešte i tretí významný postoj: poslušnosť. Bez námietok urobili, ako im Ježiš povedal.
V Knihe zákona je totiž napísané, že malomocného, ktorý sa uzdravil, musí oficiálne prehlásiť za čistého kňaz. Ježiš bez toho, že by sa malomocných dotkol, im nariadil, aby sa správali ako keby boli už uzdravení. A oni tak urobili: začali sa cítiť čistými na slovo Ježiša ešte pred tým, než by svoje uzdravenie na sebe videli.
No iba jeden z desiatich sa dopracoval k uzdraveniu úplnému. Iba jeden z nich sa totiž vrátil, aby sa Ježišovi za svoje uzdravenie poďakoval. Za svoju vďačnosť dostal navyše prísľub spásy a teda uzdravenie integrálne, čiže kompletné, celistvé. Hľa, takú silu má vďačnosť.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Koľko príležitostí si počas dnešného dňa mal k vďačnosti? Koľko si ich využil?
  • Ako presne napĺňaš svoje krstné povolanie evanjelizovať? Komu dokážeš svedčiť o svojej viere? Pred ktorými ľuďmi alebo skupinou ľudí si najmenej ochotný (alebo máš najmenšiu odvahu) o svojej viere svedčiť?
  • V oboch príbehoch uzdravenia z malomocenstva: aj Náman v prvom čítaní, aj ten, ktorý sa vrátil, aby sa Ježišovi poďakoval v príbehu evanjelistu Lukáša, išlo o cudzincov. Čo myslíš, prečo tento detail, tento poukaz, že šlo o cudzincov, bol zahrnutý do týchto príbehov? Aký dôsledok by to mohlo mať na nás dnes?

Činná odozva

Urob si z evanjelia formu divadla. Každému z desiatich malomocných pričleň rolu. A nechaj každého z tých deviatich, ktorí sa nepoďakovali, povedať, prečo sa neprišiel poďakovať. Samaritána zasa nechaj vysvetliť, prečo sa on vrátil poďakovať. Čo ti to hovorí, tebe osobne, o tvojich problémoch s ďakovaním?

Pripravil: MB@svd