29. nedeľa cez rok (B) – komentáre k čítaniam

Piť s Pánovho kalicha

Pred prvým čítaním (Iz 53, 10-11)

Mučeníci, či už svetskí alebo náboženskí, majú moc riadne rozbúriť naše vnútro. Keď sa napríklad dozvieme o človeku, ktorý bol ochotný zomrieť za svoje presvedčenie, mnohých z nás to vyburcuje k otázke, či aj my máme vo svojom živote niečo také, za čo by sme boli ochotní zomrieť. Či jestvuje niečo, čo nám je cennejšie, ako náš vlastný život.
Služobník, ktorého Izaiáš popisuje v poslednom zo svojich štyroch spevov o Pánovom služobníkovi je výnimočne hrdinskou postavou. Svoj život neobetuje za milovanú osobu, ani za veľký ideál, ale ako obetu za hriech. Je ochotný zomrieť nie pre dobro, ale za odčinenie zla. Tí, ktorí pôvodne meditovali nad týmto textom pred stáročiami mali rovnaký problém pochopiť ho, ako máme my dnes. Jeho zmysel naplnil dokonale Ježiš.
Služobníkovi je prisľúbený dlhý život a potomkovia, a pritom Ježiš nemal v prirodzenom zmysle ani jedno ani druhé. No Ježiš Kristus žije v Cirkvi, a dedičmi jeho kráľovstva v Duchu Svätom sme my všetci. Kristus žije i vo svete a v nás a cez nás.

Pred druhým čítaním (Hebr 4, 14-16):

Máme účasť na živote Krista a to preto lebo Kristus mal účasť na živote našom. Toto je základný článok našej viery: každému z nás je k dispozícii život Kristov, lebo Boh v Kristovi vzal na seba naše telo a prijal našu smrteľnosť. Boh zažil frustráciu ľudskej ohraničenosti, neschopnosť mať kontrolu nad tým, čo sa deje a vedieť, čo na neho ešte čaká *.
V Ježišovi Boh prišiel, aby spoznal naplno horor nášho telesného utrpenia a smrti. Toto všetko patrí k ľudskej prirodzenosti. Boh ju ochotne prijal, aby sme zasa my naoplátku mohli spoznať jeho život v jeho kráľovstve. Je jasné, že my sme z tejto vzájomnej zámeny (z toho vzájomného obchodu) vyšli lepšie ako on.
Ak toto pochopíš, potom nebudeš mať zábrany približovať sa k Bohu s tými najhlbšími túžbami svojho srdca.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mk 10, 35-45):

Musíme priznať, že Jakub a Ján museli mať riadnu drzosť. Prišli za Ježišom, aby sa ubezpečili, že budú mať zaistenú účasť na jeho sláve a že za svoju vernosť budú patrične odmenení. Ak by toto bola iný kontext, Ježiš by sa určite chytil rukami za hlavu. Práve povedal bohatému mladíkovi, že ak sa chce stať jeho nasledovníkom, musí sa vzdať všetkého svojho vlastníctva. A hneď na to, už po tretí raz povedal svojim učeníkom o svojom nadchádzajúcom utrpení. A Jakub a Ján, ako keby im toto všetko šlo ponad hlavu: jednoducho sa zaujímajú len o svoj zisk a prospech.
A tak im Ježiš teda povie: hľadáte účasť na mojom živote? Chcete naozaj mať účasť na to všetkom, čo na mňa prichádza? Dobre teda, pite z môjho kalicha! Jasné, budeme, odpovedali bez rozmýšľania. V prostote svojej chamtivosti nie sú schopní vidieť dôsledky svojho súhlasu. A Ježiš týchto svojich naivných nasledovníkov uistí, že keď teda chcú, na jeho údele účasť mať budú. A zmluvu, ktorú si tak náruživo žiadajú podpísať, podpisujú bez toho, aby si naplno uvedomili, čo je na nej napísané.
I my pijeme z kalicha Kristovho a dúfame vo večný život. No často zabúdame, že tento kalich je kalichom krvi a že cestou k sláve jeho Kristov kríž.

Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

• Za čo by si bol ochotný vydať svoj život? Je na zozname týchto vecí i viera?
  • Ktorý dôsledok tvojej ľudskosti ti robí najväčšie problémy (hnev, netrpezlivosť, nedostatok energie, byť zle pochopený, rozhodovanie sa…)?
  • Nesprával si sa aj ty už niekedy ako Jakub a Ján: t.j. viac si sa zaujímal o to, čo môžeš z náboženstva vydolovať ako to, aká je cena učeníctva, ktorú musíš platiť? Ako to je s tebou teraz?

Kde sa v tvojom spoločenstve momentálne nesie kríž (alebo kto)? Rozhodni sa mať účasť na kríži Pánovom a pomôž niekomu niesť jeho kríž.

* Evanjeliá sa rôznia vo svojom chápaní ako Ježiš mohol ovládať veci a predpovedať budúcnosť. No Marek hovorí, že Ježiš nemohol v Nazarete vykonať žiaden zázrak bez ich viery a Ján jasne hovorí, že Ježiš nepoznal svoju hodinu až kým neprišla.