31. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Nič sa nestratí

Pred prvým čítaním (Múd 11, 22 – 12, 2):

Uprostred sekcie o Božej odplate sa v Knihe Múdrosti nachádza úryvok, ktorý si budeme čítať dnes. Poukazuje na podstatnú vlastnosť Boha: Boh „miluje človeka“, Boh je prameň milosrdenstva. Každý, kto trpí na neurotický pocit viny by si tieto slova mal napísať na stenu nad svoju posteľ! Kniha múdrosti nám v prvom rade hovorí, že to, čo sa deje tu na zemi, je iba malé divadlo, je to ako prášok, ktorý padá z váhy počas váženia vecí. Zároveň však zdôrazňuje, že žiadna vec nejestvuje bez toho, že by ju Boh nechcel. Podstatnou vecou je, že Boh o všetkom vie, Boh všetkých miluje a nad všetkým sa zmilúva, pretože všetko mu patrí.
Svet nás učí, aby sme sa zameriavali na smietku, ktorá padá z váhy, aby sme svoj osud videli v tom, čo je stratené: v zločine, v nefungujúcej ekonómii, vo svetových katastrofách. A preto bude vždy proti zmýšľaniu sveta to, k čomu nás dnes volá Kniha Múdrosti: zameriavať svoj pohľad na toho, kto miluje ľudí a veriť, že nič sa nestratí,.

Pred druhým čítaním (2 Sol 1, 11 – 2, 2):

Komunita v Solúni má problém. Ktosi totiž prišiel s proroctvom, že deň Pánov, ten veľký a hrozný deň, je už predodvermi. Vari sa Ježiš už vracia? Stojí svet pred svojím koncom?, pýtali sa mnohí. Na komunitu doľahol zmätok, niektorí upadli do paniky, iní boli skeptickí, no všetci cítili nepokoj a neistotu. To, čo cítili, nepatrí len k časom antickým. Každá doba má svoju skupinu, ktorá straší iných s Harmagedonom, má svojich mesiášov, predpovedá deň odsúdenia. Milenniarizmus (tisícročníctvo), či bizarný strach z okrúhlych dátumov, sa vždy objaví každé desať-, sto-, či tisíc-ročie.
Pavlová pastoračná odpoveď je preto stále aktuálna. Nenechajte sa zviesť falošnými prorokmi. Nenechajte sa zmietať duchom práve prítomnej chvíle. Deň Pánov bezpochyby príde, no nepoddávajte sa paranoi alebo teroru. Ak je totiž Ježiš Pán, ktorého nasledujeme, potom jeho príchod bude dňom radosti a tanca a nie teroru, pomsty a strachu.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 19, 1-10):

Podľa Lukáša to so Zachejom začalo veľmi jednoducho. Zachej prosto chcel vedieť, ako Ježiš vyzerá; nič viac. Keď vyliezal na strom, nebol ani jeho tajným učeníkom, ani mužom hlbokej viery. No keď Ježiša nakoniec naozaj uvidel a keď Ježiš na neho pohliadol svojim jasným pohľadom a keď k nemu prehovoril, hneď vedel, ako Ježiš naozaj vyzerá: tento učiteľ sa pozval sám seba do jeho domu na návštevu! A nakoľko ho nazval vlastným menom, musel preto veľmi presne vedieť, do akého domu sa to v skutočnosti pozýva. Každý na tej ulici to vedel úplne jasne. Zachej bol oplan. Preto to šomranie: „Ide do domu hriešnika.“
Zacheja zmenila predstava, že muž ako Ježiš by sa mohol rozhodnúť prísť k nemu na návštevu. Táto predstava zmenila nielen spôsob, akým konal svoj biznis, ale i to, ako sa začal správať k iným, dokonca i k tým, ktorí svoje správanie k nemu nezmenili.
Takto to funguje vždy. Ježiš vždy prichádza do domu hriešnika – kde sa pozýva sám seba – ponúka mu možnosť, ako Zachejovi: buď prijať spásu alebo zostať strateným.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Popremýšľaj, koľko času denne tráviš vystavovaním sa zlým správam: v novinách, TV, v rádiu, v klebetách. Koľko času tráviš prijímaním dobrých správ? Ako by sa tvoj život zmenil, keby si svoj zrak uprel viac na Toho, ktorý miluje ľudí?
  • Stretol si už niekedy vo svojom živote falošného učiteľa? Ako dokážeš rozpoznať pravdu v učení učiteľa, t.j. či učiteľ je pravý alebo falošný?
  • Ježiš sa dnes sám seba pozval i do tvojho domu. Čo tam nájde, keď k tebe príde? Čo z toho, čo je stratené, by mohlo za jeho pričinenia byť nájdené (zachránené)?

Činná odozva

Daj si predsavzatie stráviť počas tohto týždňa každý deň 10 minút s Písmom. Vyber si úryvky z evanjelia a čítaj len toľko, koľko si v ten deň schopný stráviť. Dovoľ tejto radostnej zvesti, aby sa dostala do interakcie s neradostnými správami, ktorými nás zaplavujú médiá.

Pripravil: MB@svd