33. nedeľa cez rok (A) – komentáre k čítaniam

Náhlosť bolesti

Pred prvým čítaním (Prís 31,10-13.19-20.30-31):

Kniha prísloví nám dnes predstavuje myšlienku Ideálnej ženy. Ako vyzerá ideálna žena? Podľa Prísloví, hodnota ideálnej ženy nespočíva v tom, ako vyzerá, ale v tom čím je (súcitná, láskavá, múdra, žena Božia) a čo robí. A toto bolo a je v každej dobe čosi, čo je silne „protikulturálne“. Kult krásy a dojmu škodila v každej dobe nielen ženám samotným, ale aj dobe ako takej. Ženy, zotročené ideálom módy a zmyselnej túžby mužov po nich, vkladajú množstvo času, energie, zdravia či peňazí do toho, aby svetu, ktorý dáva prednosť klamu pred podstatou, ponúkli nie seba samé, ale ilúziu seba samých.
Neznámemu autorovi týchto prísloví bolo jasné, že žena je niečo viac, než len šuchot hodvábu alebo príťažlivý úsmev. A za tento jeho pohľad sme mu zaviazaní vďakou.

Pred druhým čítaním (1 Sol 5,1-6):

Pavol hovorí o náhlosti pôrodných bolestí: prídu naraz, no nie sú nečakané. Pravdu povediac, sú to jedny z najpredpovedateľnejších bolestí, ktoré život ponúka. Keď teda cituje pôrodné bolesti ako prirovnanie k príchodu Pána hovorí dve veci: že keď už začnú, niet spôsobu, ako im uniknúť a že aby sme si nemysleli, že tento starý tehotný svet sa im vyhne.
Nový svet sa zrodí z tela toho starého. A my všetci sme deti, určené pre to nové, deti narodené do svetla Kristovho. Zo všetkých ľudí my, veriaci, najmenej môžeme predstierať, že sme nevedeli, že čo má prísť. Božie kráľovstvo sa nachádza na druhej strane každej hodiny. Modlíme sa za to pri každej omši, dúfame v to v každej sviatosti, svedčíme o tom pri každom svojom dobrom skutku. Ak nás to zastihne nečakane, potom sme asi celých tých 2000 rokov spali.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 25,14-19):

Keby som bol jedným z Dvanástich, asi by som si zúfal pri všetkých tých obrazoch a myšlienkach o posledných dňoch, ktoré Ježiš neúnavne zdôrazňoval. Keď čítame kapitoly 24 a 25 z Matúša, je to desné. Kto z nás, kto dostal 5 alebo 2 talenty urobil s nimi perfektne to, čo sa od neho očakávalo? Alebo naopak, kto z nás, kto dostal len jeden, ho totálne zakopal? U mňa osobne sa to strieda. Jeden deň sa chovám ako na burze: kupujem, predávam, investujem maximum do vecí, ktoré pokladám za dôležité. Inokedy sedím zvädnutý za svojím stolom, so svojím talentom v rukách a pozerám sa bezcieľne von oknom.
Bude aj toto podobenstvo ďalšou z lotérií, kde nebudem vedieť pri čom, v akom momentálnom stave, ma Boh prichytí: či v mojich jasných dňoch, keď som v tom najlepšom alebo, naopak, v dňoch zlých, keď som zvädnutý a bez energie? Zažijem hanbu, keď Boh príde a nájde ma nie na vrchole extázy z práve prežívaného pocitu úspechu alebo pocitu silného priateľstva či spolupatričnosti, ale naopak: unaveného, nechcejúceho nikoho ani len vidieť, a pchajúceho si hlavu do piesku ako pštros? Dúfajme, že nie. Inak by som sa musel pýtať ako učeníci: kto potom môže byť spasený?


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Či si muž alebo žena, skús si odpovedať na otázku: ako kult krásy a dojmu vplýva na tvoj život a tvoj vzťah k iným? Ako ťa v tomto ohľade vyzýva tvoja viera?
  • Ktoré časti tvojho života sú „zobudené“ voči realite Božieho kráľovstva. Ktoré stále ešte spia?
  • Vymenuj svoje talenty. Ktoré si doteraz investoval a rozvinul dobre. Ktoré ešte len čakajú na svoju chvíľu keby budú investované do rozvoja Božieho kráľovstva?

Činná odozva

Ak by dnes náhle do nášho sveta prišla bolesť, ktorú vec by si si želal, aby si ju bol vykonal inak? Čo urobíš, aby si presne v tejto veci už dnes čosi zmenil?

Pripravil: MB@svd