33. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Ako sa zachovať na konci časov

Pred prvým čítaním (Mal 3, 19-20):

Malachiáš je posledným z 12 tzv. malých prorokov. Malými sa nazývajú preto, lebo ich proroctvá sú veľmi krátke, a to až tak, že sa všetky vošli do jediného zvitku. Malacháš je na samom konci tohto zvitku, no to ešte neznamená, že je bezvýznamný. O jeho význame svedčí to, že ho zacitoval sám Ježiš, keď jeho slovami popisoval rolu Jána Krstiteľa ako posla prípravy ľudí na konečný súd *.
„Hľa, deň [súdu] prichádza“, nalieha Malacháš i dnes pred nami. A tí, ktorí majú bázeň pred Bohom budú na tom dobre. No tí, ktorí sa poddávajú tejto skeptickej a bezzubej dobe… veru, s tými to bude zlé! Otázka však znie: „Ako sa ale človek má na tento deň súdu pripraviť? Vari tak, ako to robili istí študenti zo sekty turíčnikov na jednej americkej univerzite, keď si denne nacvičovali tzv. postoj „vytrženia“? Vystierali ruky do výšky a s očami upretými dohora očakávali, že budú „uchopení“ do neba. Samozrejme toto je na smiech. Skutočnou skúškou našej pripravenosti na príchod „Slnka spravodlivosti“ je to, ako sa snažíme žiť svoj vzťah k Bohu a k ľuďom vo svojom každodennom živote. A toto sa nacvičovať dá.

Pred druhým čítaním (2 Sol 3, 7-12):

Správy o približujúcej sa katastrofe vplývajú na ľudí rozlične. Niektorí ujdú, iní sa vrhnú na budovanie si ochranného systému, iní totálne kapitulujú, a sú i takí, ktorí začnú jesť, piť a hodovať. V Solúne niektorí z tých, ktorí si mysleli, že koniec sveta je už blízko, prestali robiť a rozhodli sa so všetkým praštiť, lebo už v ničom nevideli zmysel. Solúnsku komunitu a jej misiu tak začala ohrozovať nečinnosť a neporiadok.
Pavol im jasne píše, že Druhý príchod Kristov nemôže byť dôvodom na kapituláciu, lenivosť, alebo nečinnosť. Práve naopak: mal by to byť dôvod k ešte väčšej snahe vydať zo seba to najlepšie.
Ak by si vedel, že máš pred sebou už iba jednu noc na tejto milovanej planéte, ako by si ju strávil ty? Kapituláciou? Panikou? Pôžitkárstvom? Anarchiou? Alebo by si zo seba vydal to najlepšie, čo v tebe je, a tak by si ako robotník na Pánovom poli očakával jeho žatvu?

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 21, 5-19):

Učeníci Ježišovi sa vždy zaujímali o grandiózne obrazy. A tak im aj dnes Ježiš hovorí o zničení chrámu v Jeruzaleme, o vojnách, hlade, falošných proroctvách a rozličných úkazoch na nebi. Toto všetko sa bude diať, no vy s tým nič nenarobíte, hovorí im Ježiš. No bude predsa jestvovať jedna vec, nad ktorou budete vždy mať plnú kontrolu, a to je vaše vlastné svedectvo. Dajte si teda pozor, aby ste vyslovovali slovo, ktoré vám bude dané.
Každá jedna generácia na zemi zažíva dosť hororov, ktoré by mohla kľudne nazvať slovom apokalypsa. No aj napriek tomu stále ešte čakáme na niečo, čo by bolo ešte apokalyptickejšie. Ježiš nás však dnes učí, že namiesto toho, aby sme sa sústreďovali na to, nad čím nemáme aj tak kontrolu, urobili by sme lepšie, keby sme sa skorej zamerali na svoju schopnosť vyslovovať slová múdrosti, ktoré do nás vkladá Boh. Keď ten čas príde, každý jeden z nás, ktorý sa živí jeho slovom bude vyslovovať slová jeho múdrosti. A to až tak, že ostatní ostanú bez slov (nemí, užasnutí). Nezažil si to už niekedy?

Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

• Predstav si, že sa ti dostala do uší správa, že koniec sveta bude zajtra. Čo by si konkrétne urobil, aby si bol pripravený na príchod „Slnka spravodlivosti“?
  • Pavol solúnčanom pripomína, ako ho majú napodobňovať. Dovolil by si si i ty povedať niekomu niečo podobné? Nebol by v tom kus arogancie? Ako by si nazval tento postoj Pavla?
  •  Ak by ťa zavolali napríklad pred tribunál, aby si vydal svedectvo o tom, v čo skutočne veríš, čo by si naozaj povedal? O Bohu? O Ježišovi? O Cirkvi? O živote učeníctva? V slovenskej spoločnosti nemusíme v predstavivosti ísť ani až tak ďaleko: čo by si povedal napríklad svojim spolupracovníkom, spolužiakom….?

Sústreď sa na prvú otázku z troch otázok uvedených vyššie. Rozhodni sa pre jednu vec, ktorú by si sa rozhodol (u)robiť, ak by si sa dozvedel, že zajtra bude koniec sveta. Urob ju, aj keď koniec sveta ešte nepríde. Buď takto naozaj pripravený na koniec časov.

* Por. Mal 3,1 a Mt 11,10