34. nedeľa cez rok (C), Krista Kráľa – komentáre k čítaniam

Náš zvrchovaný Pán

Pred prvým čítaním (2 Sam 5, 1-3):

Božie právo kráľov je pre nás, ktorým dnes už vládnu prezidenti čímsi ťažko pochopiteľným. My si svojich predstaviteľov volíme, nepretržite ich kritizujeme a ak sa nám znepáčia, hodíme ich cez palubu bez najmenších výčitiek svedomia. No vzťah ľudu k svojmu kráľovi je iný. Presvedčenie, že pri voľbe kráľa prehovoril sám Boh, robí (nad)vládu kráľa posvätnou záležitosťou.
Dnes v prvom čítaním budeme počuť, ako sa izraelské kmene stretajú v Hebrone s Dávidom. Tomuto stretnutiu predchádzala ťažká kríza: politický boj a zápas, ktorý stál život bývalého kráľa Saula i jeho syna, oboch Dávidovi takých drahých. No toto stretnutie je akousi trpko-sladkou udalosťou, lebo okrem trúchlenia je aj príležitosťou k zmiereniu. Ľud uzná svoju jednotu s Dávidom, že je ich kosť a telo. A tiež uzná, je ho vybral Boh, aby im bol pastierom.
Pomazanie tohto najslávnejšieho kráľa Židov stojí v ostrom protiklade s kráľovstvom toho, ktorého slávime dnes, v túto poslednú nedeľu liturgického roka. No tento muž, Ježiš, ktorého evanjeliá nazývajú Pastierom a Kráľom nie je len jedno s Bohom, ale je jedným telom a jednou kosťou aj s nami, svojím ľudom.

Pred druhým čítaním (Kol 1, 12-20):

Hymnus o Prvenstve Krista je ohromnou oslavou jeho postavenia, ktoré má v dejinách spásy. Najprv pri stvorení a potom pri vzkriesení, všetko bolo skrze neho a pre neho privedené do jednoty bytia, a skrze neho – tohto veľkého zmierovateľa neba so zemou – je to v tejto jednote nepretržite aj udržované.
A presne toto je to, čo znamená slovo zvrchovanosť. Ak hovoríme: „Ježiš je Pán!“, tým chceme povedať, že žiadna mocnosť sa nemôže porovnať s plnosťou Boha, ktorý prebýva v Kristovi, ani žiadne stvorenie s dôverou, ktorú majú tí, ktorí sa spoliehajú na neho: sú ako dieťaťa v náručí nežnej matky, ktoré vie, že je v bezpečí, že je ochránené, že je doma, tam, kde patrí. Žiaden démon z nášho vnútra, ani nepriateľ zvonka nás už nemôže premôcť. I samotná smrť už stratila svoju podstatu. Jednoducho, Božie kráľovstvo patrí Kristovi a my sme volaní do neho; z tmy do spoločenstva svetla.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 23, 35-43):

Prvé čítanie nám dnes ukázalo ako vyzerá pozemský kráľ. Hymnus z listu Kolosanom nám zasa ukázal, ako vyzerá oslávený kráľ, Kristus. No v evanjeliu budeme môcť v celej brutalite „vychutnávať“, čo to stojí byť zvrchovaným Pánom všetkého. Teológia, ktorá hovorí: „Kristus zmieril v sebe všetko!“ je trocha poetická a možno i tak trocha idylická. Skutočnosť však bola iná: krvavá, zablatená, brutálna. Je dobre, že dnes môžeme v evanjeliu vidieť priamo, čo toto zmierenie stálo: bič, výsmech a ostré kliny prebodávajúce jeho kožu i kosť, zatiaľ čo jeho nasledovníci sa iba ticho prizerajú, židovské špičky sa mu vysmievajú a zločinci sa mu rúhajú.
Potom ho nazvali židovským kráľom, aby dali najavo, aký je absurdný. Tento úbohý človiečik si o sebe myslí, že je Dávidovým Synom! A pritom nemá na sebe ani najmenší znak božej priazne, naopak každý vidí, aký je dobytý a potupený.
No predsa je tu jeden človek, ktorý je za jeho špinou, potom a krvou zalepenými vlasmi a zohavenou tvárou schopný vidieť „obraz neviditeľného Boha“. Dobrý lotor, ako ho neskoršie generácie pomenovali, bol za toto svoje jasné videnie odmenený samým rajom.
Dnes, v túto poslednú nedeľu cirkevného roku sme i my, každý jeden z nás pozvaní, aby sme podobne ako lotor, i my meditovali nad tvárou Krista Kráľa a snažili sa zistiť, prečo je tento kráľ najvyšší.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Hovorí sa o nevyhnutnosti oddeliť štátnu a duchovnú moc: cirkev od štátu, duchovné od svetského, nebeské od pozemského. Čo si o tom myslíš? Ktoré veci by mohli byť oddelené a ktoré nie? Ak áno, ako by to malo vyzerať (prosím nezameraj sa len na financovanie platov kňazov, to nie je o tom… Choď viac do hĺbky!)
  • Niet väčšej moci, ako je moc Ježiša Krista. Ako táto myšlienka, alebo táto skutočnosť vplýva na tvoju snahu bojovať s hriechom a z dôsledkom hriechu (alebo hriešneho života) v tvojom živote?
  • Kde vidíš v dnešnom svete najviac prítomnú tvár Kristovu? Ako by si mohol lepšie tomuto Kristovi poslúžiť?

Činná odozva

Napíš si na papier zoznam vecí, o ktorých si myslíš, že majú nad tebou moc (napr. ustarostenosť o peniaze, potreba ľuďom ulahodiť, neochota odpúšťať…). Modli sa nad týmto zoznamom a pros o milosť v Ježišovom mene, aby si bol oslobodený od pút všetkých otroctiev a patril naplno iba zvrchovanému Pánovi.

Pripravil: MB@svd