4. nedeľa adventná (A) – komentáre k čítaniam

Čo to je za dieťa?

Pred prvým čítaním (Iz 7, 10-14):

Achaz má pravdu: nepatrí sa pokúšať Boha žiadosťou o kúzlo. No tým, kto ponúkol pomoc Izraelu v tomto čase úzkosti ako prvý – a to znamením, že všetko skončí dobre – je sám Boh.
Je jasné, že pre Boha je v poriadku, ak ho vo chvíľach nejasného chápania a zahmleného videnia žiadame o pomoc vo svojej snahe správne rozpoznať, čo robiť. No musíme byť pri tom otvorení i pre šoky: napríklad pôrod panny; hviezda, ktorá ľudí vedie; králi, ktorí sa vybrali na návštevu; anjeli rozprávajúci sa s pastiermi… Božie znamenia sú niekedy čudné. No ak ich žiadame, potom je jasné, že musíme byť pripravení i na prekvapenia.

Pred druhým čítaním (Rim 1, 1-7):

Pavol má jasný zmysel pre svoje povolanie. Zmysel, ktorý by mohol byť modelom pre každého kresťana. Je si úplne istý, že je apoštolom, že ho poslal Boha, že si ho vyčlenil na ohlasovanie evanjelia. Pavol nemá ani najmenšiu pochybnosť, že na jeho misiu ho poslal Boh a jeho úlohou je iba robiť všetko pre to, aby ju splnil.
Väčšina z nás má dosť nejasno ohľadom volania, misie a cieľa. Má Boh plán aj pre môj život? Je tu niečo, čo by som mal vykonať? Kam sa môj život uberá, ak vôbec niekde? Všimol si mu už Boh vôbec?
Pre tých, ktorí si nie sú istí detailami povolania, Pavol ich všetky vymenováva v liste Rimanom. „Šír evanjelium!“, to je základná línia kresťanskej misie. Ako to budem robiť konkrétne, to je už vec môjho osobného rozlišovania a osobnej kresťanskej zrelosti. A tej sa nedá naučiť za noc: no musíme sa jej učiť počas celého svojho života.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Mt 1, 18-24):

Je to príbeh o veci, ktorá je stará ako svet: dohoda o manželstve, stanovenie detailov, zásnuby. No vtom príde k zvratu: tehotné dievča, narušené dohody. No dobrý človek, akým Jozef bezpochyby bol, nevydá Máriu davu, aby ju kameňoval. Namiesto toho hľadá tajné a čo najmenej bolestné riešenie. No Jozef ešte netuší, že je volaný k novej dohode, k dohode s nebom o náprave dejín sveta.
Anjel vysvetľuje detaily: Duch Svätý, Syn na ceste, koniec moci hriechu. A výsledok? Jozef nestráca manželku, a navyše dostáva Spasiteľa! Milosť začína prúdiť. A zrodia sa Vianoce. Čiastočne aj preto, že dobrý človek sa rozhodol nepostaviť sa im do cesty.
No i ty i ja máme svoju rolu, ktorú v tomto príbehu o vykúpení potrebujeme hrať. Naša eucharistia je zmluva s nebom. A jediné, čo sa od nás žiada je, aby sme odpratali z cesty svoju vlastnú agendu a dovolili milosti, aby do nás naplno prúdila. Nech je Boh pochválený za tento dar!

• S čím momentálne bojuješ? V čom konkrétne by si potreboval, aby Boh vstúpil do tvojho života? Si však pripravený na prekvapenia?
  • Ako by si popísal svoje povolanie ako kresťana niekomu, kto nie je veriaci?
  • V tvojom živote práve teraz sa nachádza milosť. Uvedomuješ si to, máš na nej vedomú účasť, alebo jej kladieš prekážky? V čo by mohla tá milosť spočívať?

Vianoce sú najlepším časom v celom roku, kedy je možné rozšíriť si srdce. Pri vymieňaní si darčekov nezabudni na tých, ktorí nie sú schopní odplatiť ti tvoju veľkorysosť. Spomeň si počas tohto obdobia na nejakých chudobných alebo osamelých.

Pripravil: m.b.