4. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Oblečený do Božej ochrany

Pred prvým čítaním (Jer 1,4-5;17-19):

Jeremiáš sa narodil do nepríjemných časov. Krajiny okolo úrodného polmesiaca Asýria stratila a padli do rúk Babylonu. Všetko sa zmenilo. Iba Egypt bol schopný vzdorovať násilným zmenám, ktoré nastali. Samotný Izrael bol rozdelený na dve časti: na Júdsko na juhu a Izrael na severe. Boží ľud bol roztrhnutý vodvoje: na jednej strane tí, ktorí si zvolili podriadenie sa Babylonu a na druhej tí, ktorí chceli vzdorovať spolu s Egyptom. Králi zasľúbenej zeme neboli schopní stáť pevne proti mocnostiam dejín, s novými kultúrami, s ich vlastnými bohmi vmietnutými na ľudí so zvodne príťažlivou mocou.
Inými slovami, bolo tomu presne tak, ako dnes. Globalizácia nás robí zraniteľnými voči hnutiam dejín ako nikdy predtým. Sme rozdeleným ľudom, roztrhnutým politikmi, rasami, prostriedkami a potrebami. Sme unášaní bohmi kapitalizmu a médií, nehovoriac už o starom, večne živom bôžiku: o našom zbabelom ja. Potrebujeme pomoc. A proroctvo dnešného čítania nám ponúka prastarú medicínu: staň sa Bohu oddaným človekom, tým, čím si bol predurčeným byť. Staň sa železným stĺpom proti pochybným zdrojom šťastia, okolnostiam, hodnotám. Drž sa Božieho slova a dejiny ťa nerozdrvia, ani ťa neprevalcuje žiadna udalosť života.

Pred druhým čítaním (1Kor 12, 31-13,13):

Komunita v Korinte bola nadšená z množstva darov Ducha, ako by bol nadšený zrejme každý z nás. Snažili sa hovoriť v jazykoch, uzdravovať, robiť zázraky. No Pavol poukazuje na dar, ktorý je zo všetkých najzázračnejší: moc lásky. Nakoľko sme dnes silne zredukovali slovo láska iba na akúsi romantiku, nebudí v nás už bázeň. No v Pavlovej poézii je toto slovo velebné, očarujúce.
Všetko ostatné je nanič, uisťuje nás Pavol. Všetko ostatné je strata, smeti, márnenie darmi. Môžeme obšťastňovať svet svojou výrečnosťou, múdrosťou a mocou. Môžeme prinášať veľké obete a konať dobré skutky. No iba láska sa ráta. Preto musíme byť veľmi rozumnými správcami svojich sŕdc.
Ako vyzerá láska? Pavol ju nedefinuje, skôr ju popisuje. Láska nie je šeptajúcou romantikou, ale silným herkulesovským postojom k životu. Nejestvuje sama v sebe, začína jestvovať až keď sa človek dostáva do kontaktu s inými. Boh, ktorý je láska, si želal svet, v ktorom by všetky vzťahy boli preniknuté láskou. Dnešný úryvok z Pavlovho duchovného vedenia nám poskytne dosť materiálu na celý život.

Pred Evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 4,21-30):

Na začiatku boli všetci v siedmom nebi. Veľký prorok bol medzi nimi, a bol to jeden z nich. Boli na neho skutočne hrdí. No vtom ich Ježiš obviní z márnivosti a pripomenie im, že prorok, aby bol účinný, musí často svoj dar využívať nie doma, ale mimo svoju komunitu. Aj keď vedeli, že je to pravda, jeho slová ich naštvali. Vo svojom hneve sa stali vrahmi, ako sa to často stáva ľuďom, ktorí zažijú zahanbenie. Ak by boli mohli, v ten deň by ho boli naisto zabili.
Vtipnou vecou je, že nemohli, hoci tak strašne chceli. Dav povstane proti nemu v synagóge a vyženie ho z mesta, s úmyslom zhodiť ho z brala do priepasti. No neboli schopní to urobiť. Rozostúpia sa pred Ježišom, ako Červené more kedysi dávno pred Židmi a Ježiš odkráča preč. Podľa Lukášovej predstavy Ježiš bol oblečený do Božej ochrany ako do brnenia. Nikdy sa nemusel vzdať svojho života a tak jeho konečné podrobenie sa krížu v nás vzbudzuje úžas. Nechal, nech Boh vyberie deň a hodinu; až dovtedy bol vždy poslušný jedine Božej moci.

• Aké sú mená bohov, ktorí sa snažia dnes o tvoju pozornosť? Ako im vzdoruješ?
  • Vyber si jednu vetu z Pavlových „litánií“ o láske, ktorá by popisovala tvoju snahu milovať. Ktorá veta by mohla najlepšie popisovať tvoju potrebu milovať?
  • Kedy dovoľuješ hlasu davu (okolia, prostredia) manipulovať tvoju poslušnosť Božej vôli?

Rozhodni sa tak ako Ježiš odkráčať pomedzi dav, ktorý sa snaží vstupovať medzi teba a Boha. Keď si napríklad populárne názory požadujú, aby si rozmýšľal alebo konal podľa nich, povedz nie. Nájdi odvahu a slobodu byť občanom iného Kráľovstva.