4. nedeľa pôstna (A) – komentáre k čítaniam

Ukážka, ako funguje Boh

Pred prvým čítaním (1 Sam 16: 1, 6-7, 10-13):

Prorok Samuel hľadá kráľa! Ak by teba Boh poveril nájsť budúceho vodcu, aké kritériá by si ty zvolil? Smernice, ktoré dostane Samuel sú jasné, v istom zmysle: má totiž ísť do domu Izaiho a hľadať tam. No to je všetko. Žiadne iné detaily, žiadne iné kritérium. A veru, ako sa i ukáže, Izai má bohatú zásobu synov a, samozrejme, vybratý môže byť len jeden. Ktorý však?
Pán Samuela upozorňuje, aby sa nenechal zviesť ani výzorom, ani výškou, ani žiadnym iným ľudským kritériom, ako napríklad miestom narodenia, či inteligenciou alebo charizmou. Aké kritériá teda ešte ostávajú? Odpoveď pre toho, kto pozná Boha je jednoduchá: Prekvapenie! Pozri sa na obrázok a označ na ňom človeka, ktorého pokladáš za najmenej pravdepodobného. A buď si istý, že presne tento bude budúcim kráľom nad Izraelom.

Pred druhým čítaním (Ef 5, 8-14):

„Nedávno som v noci narazil v mojej izbe do stola. Nechcelo sa mi zažať svetlo. Podkol som sa teda, a to v dôverne známom priestore. No keď je človek v polospánku, priame svetlo mu je nepríjemné.“ (spomína istý známy)
Pavol hovorí k spáčovi, ktorý sa nachádza v každom z nás: „Kresťan, máš k dispozícii svetlo, tak ho teda používaj!“ Človek, ktorý nepozná Krista môže bezmocne tápať a robiť rozhodnutia nadivoko, lebo nemá na rozlišovanie kritériá. No my, ktorí sme uverili, ich máme. No ja sa aj napriek tomu môžem rozhodnúť nechať to svetlo vypnuté, a vychutnávať si ospalé prostredie tmy a luxus, že nevidím jasne, kam ma vedú moje kroky. Toto odmietnutie svetla však dôsledky tvojej slepoty neumenší, ani ti nezmierni bolesť, ktorú si na seba zlými rozhodnutiami privedieš.

Pred evanjeliom (pred veršom pred evanjeliom) (Jn 9, 1-41):

Príbeh slepca je skoro ako komédia. Na jednej strane učeníci dobiedzajú na Ježiša: „Kto zhrešil, keď sa tento človek narodil slepý?“ Na druhej, sa Ježišovi nepriatelia obrazne pýtajú: „Koho vina je to, že tento človek vidí?“ Úryvok sa skladá z množstva otázok, no odpovede na ne nikto nie je ochotný prijať. Príbeh je ako mravenisko: ľudia behajú a lietajú hore dolu; každý je z toho desivého zázraku v panike. Ak by to nebolo Písmo, bola by to asi groteska.
No pointou je, že my všetci sa rodíme slepí a každému z nás, tak ako slepcovi z evanjelia, Kristus ponúka zrak. No všetci slepci v príbehu – učeníci, susedia, farizeji, židovské autority, rodičia – odmietajú schopnosť jasne vidieť, ktorú im Ježiš ponúka. Jediný, ktorý je schopný tento dar pochopiť je iba človek, ktorý bol predtým fyzicky slepý; čo je ďalší zvláštny úkaz v tejto irónii. Ako hovorí Ježiš: „Tento človek sa narodil slepý, aby sa na ňom ukázalo Božie dielo.“ Závisí iba od nás, či sa aj o nás bude dať povedať to isté.

• Ak by mal Boh vybrať vodcu v tvojej komunite a jeho kritériá by boli založené na prekvapení, ako v prípade Dávida, kto by podľa teba mohli byť kandidáti na tento post? Ako by si sa cítil pod ich vodcovstvom?
  • Ktoré svetlo, ktoré máš k dispozícii využívaš málo alebo ho vôbec nevyužívaš?
  • S akou najväčšou slepotou sa stretáš ty vo svojom živote? Ako by Ježiš, svetlo sveta, mohol pomôcť v tejto slepote, alebo ju dokonca úplne odstrániť?

Zober si do svojej osobnej modlitby otázku farizejov z dnešného evanjelia, adresovanú slepcovi: „Čo hovoríš o ňom ty? Veď tebe otvoril oči!?“ Polož si ju sám sebe. A skús načúvať svojmu vnútru a zistiť aká je odpoveď.