4. nedeľa pôstna (B) – komentáre k čítaniam

Svet, tak veľmi milovaný…

Pred prvým čítaním (2 Krn 36,14-17,19-23):

V kronike posledného dňa izraelského kráľovstva povraz konečne povolí. Národ prestal rešpektovať svoje záväzky voči Bohu a všetci, od kniežat až po kňazov, páchali neprávosti. Chaldejci napadnú Jeruzalem a ľudí odvlečú do zajatia do Babylonu.
Boh „posielal k nim prorokov a vo dne v noci ich napomínal“, no nikto nepočúval. A tu sa stretávame s jedným s najkurióznejších detailov v židovskom Písme: Keď sa konečne rozhodnú posla počúvať, tým poslom je nepriateľ. A rukami ich nepriateľov im príde oslobodenie: Kýros, kráľ Peržanov, pošle zvyšky Izraela domov.
Je možné, aby k nám Boh hovoril aj cez nepriateľa? Je to nepríjemná myšlienka, no mnohí svätci pokladali nepriateľov za svojich najlepších učiteľov. Ak hľadáš skutočnú pôstnu provokáciu, skús načúvať tomu, čo ti hovorí Boh napríklad v slovách tvojho nepriateľa, alebo človeka, ktorý nepatrí do tvojho fanklubu.

Pred druhým čítaním (Ef 2,4-10):

Prestav si, že stojíš pred tabuľou a snažíš sa načrtnúť plán spásy. Plán A hovorí: „Zaplav celú zem a hriešnikov vytop. Postav loď (nie veľmi veľkú), v ktorej sa zachráni pár spravodlivých.“ Červeným nakresli kruh, do ktorého sa títo potrebujú dostať. Plán B: „Daj im presný zákon a nechaj, nech sa podľa neho spasia sami, ak majú chuť.“ Podľa tohto plánu by v červenom kruhu skončili hlavne poctiví farizeji. Plán C: „Posielaj im prorokov vo dne v noci. A ak sa budú kajať, sú vo vnútri. Ak nie, budú dobrým palivom v pekle.“ Toto by bola dobrá možnosť pre pár prorokov, jedného alebo dvoch kráľov a zopár vdov. Tabuľa je počmáraná plánmi. Konečne plán Z: „Spasím ich ja sám.“ Podľa Pavla, presne toto bol plán, ktorý Boh nakoniec prijal. Nezasluhujeme si to. Nie je to o nás, je to o Bohu. Boh nás chce zachrániť bez ohľadu na to, ako zúfalo sa snažíme byť stratenými.

Pred evanjeliom (pred veršom pred evanjeliom) (Jn 3,14-21):

Ježiš nám hovorí, že máme radi tmu. A je to pravda. Vo svojom živote mám miestnosti, kde dokonca nevedú ani len elektrické káble. Nemám napríklad problém pozrieť sa na svoju náboženskú angažovanosť. Ani moje financie mi nerobia problémy. Moje štúdium? Ani za to sa nehanbím, môže sa naň posvietiť. Moje vzťahy s rodinou, s priateľmi a inými? No, to je už ťažšie. Niektoré znesú reflektor, niektoré iba baterku a niektoré, žiaľ, iba sviečku, to priznám. A potom, samozrejme, mám aj miesto, kde skladujem iba svoje zdochliny, ale kto ho nemá!? Viete čo, je tam prílišná tma, – poďme radšej ďalej…
Ježiš prišiel na svet, aby bol svetlom sveta. Svetlo hovorí pravdu: o našom veku, o tom, čo robíme, s kým sme, kto tu chýba, a prečo chýba. Svetlo poukazuje na všetky švy nášho života, na to, kde som úspech dosiahol pokútne, kde som výsledok dosiahol za pomoci bolesti. Možno netúžime vidieť veci jasne. No prítomnosť Ježiša v našom strede si žiada, aby sme mali všetko jasné. Keď o pár týždňov zdvihneme uprostred nášho spoločenstva veľkonočnú sviecu, v jej svetle uvidíme, kde sa presne nachádzame, kto je tu, a kto tu chýba. Ježišovmu príbehu budeme načúvať znovu, a dovolíme mu vyburcovať nás, aby sme jeho svetlo zdvihli vysoko a osvecovali ním svoje životy a všetky ich zákutia.


Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú
ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

  • Kto sú tvoji nepriatelia? Čo ti Boh cez nich hovorí?
  • Bol si už niekedy zachránený od nejakého nebezpečenstva? Ako si sa vtedy cítil? Čím je v porovnaní s touto udalosťou pre teba dar spásy (záchrany), ktorý ti ponúka Boh?
  • Kto v tvojej farnosti (spoločenstve) chýba: starí, mladí, rodiny, slobodní, hendikepovaní, chudobní? Je dôvod pre ich neprítomnosť jasný, alebo je to číra náhoda. Je to niekoho vina? koho?

Činná odozva

Pozvi niekoho, kto podľa tvojho názoru medzi vami vo vašej farnosti chýba a pozvi ho (ju) na omšu: niekedy medzi dneškom a Veľkou nocou.

Pripravil: MB@svd