4. nedeľa veľkonočná (C) – komentáre k čítaniam

Neschopnosť vytrhnúť z Božích rúk

Pred prvým čítaním (Sk 13,14,43-52):

Príbeh výlučnosti nie je ničím novým. Židovské spoločenstvo prvého storočia bolo potešené, keď načúvalo kázňam Pavla a Barnabáša a uvažovalo nad myšlienkami, ktoré mu ponúkal. Až do chvíle, kým sa nevybral s tým istým evanjeliom k pohanom. Vtedy sa niektorí zo synagógy rozhodli, že ho nechcú. Bolo pre nich, ako keby sa hodili perly pred svine!
Nábožní ľudia sa dosť často snažia strániť tých, ktorých považujú za hriešnikov. Dávajú si pozor, aby ich sviatosti neboli zneuctené a ich sväté miesta aby boli chránené pred nakazením. Ak by kňaz dal prednosť spoločenstvu s hriešnikmi pred svätým stolom v ich domoch, buď na pozore! Takí kňaz sa podobne, ako Pavol a Barnabáš, môže ocitnúť na listine viac nepozývaných.
A tak sa židia vyhýbajú pohanom, kresťania židom, katolíci protestantom a naopak, už celé stáročia. Zabúdame na vetičku z Písma, ktoré hovorí o „svetle národov“. Evanjelium nie je vlastníctvom žiadnej skupiny. Radostná zvesť nemá svojich obľúbencov.

Pred druhým čítaním (Zjv 7,9,14-17):

Kto asi je v tom nespočítateľnom zástupe z Jánovho zjavenia? Sú tam tí, ktorí si obrali svoje rúcha v krvi Baránka. Mučeníci sú tam, určite. Sú to tí, ktorí bezpochyby „prešli obdobím veľkej skúšky“. A sú tam i tí, ktorí nestratili nádej vo chvíľach beznádeje a neprestali navštevovať chorých a trpiacich, chudobných a opustených.
Mohli by sme tu vidieť zdravotné strety a lekárov, kaplánov, stojacich pri zomierajúcich vo vojne i sociálnych pracovníkov. Budú tu zaiste rodičia, ktorí sa starali o svoje deti v obdobiach ich krízy, manželia, ktorí si zostali vernými v ťažkých časoch. Deti, ktoré sa starali o zostarnutých rodičov napriek cene, ktorú ich to stálo. Priatelia, ktorí ostali verní svojich priateľom aj vo chvíľach ich verejnej potupy a pádov. Kňazi a rehoľníci, ktorí ostali vernými posolstvu evanjelia v časoch, kedy vernosť sa pokladá za slabosť.
Dôvod, prečo tento dav je nespočítateľný je ten, že je v ňom stále miesto pre každého z nás, ak zostaneme pevní počas časov skúšky. Taký čas prichádza do nášho života každý deň. Na druhej strane tejto skúšky stojí Boh, aby nám zotrel z očí každú slzu.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Jn 10,27-30):

Toto dnešné evanjelium je známe ako tzv. „blažené uistenie“. Ježiš popisuje toho, ktorého on pozná ako Otca ako „väčšieho od všetkých“. A hovorí, že on je jedno s Otcom. A tak, čo je pravdou pre neho, je pravdou i pre Otca. Keď Ježiš hovorí, že mu ovce z rúk nikto nevytrhne, myslí tým, že v jeho rukách im je tak dobre, ako im je dobre v rukách Otca. A toto je uistenie, ktoré sa nám ponúka ako protiváha za naše učeníctvo.
Samozrejme, je tu i ťažkosť. Počuť hlas Ježišov v každej situácii nie je až také ťažké. No tento hlas nasledovať, je už ťažšie. A presne to je to, čo dosť často nerobíme. Po čase prestaneme načúvať hlasu Ježišovmu úplne, pretože skutočnosť, že síce počujeme, ale podľa toho nerobíme, nám začne byť príliš bolestnou. A akonáhle prestaneme Ježišovmu hlasu načúvať, dostaneme sa do nebezpečenstva, že sa môžeme úplne stratiť. A volať „Pane, Pane!“, ako povedal Ježiš, nie je to isté, ako byť jeho nasledovníkom. Pravé ovce poznajú zvuk pastierovho hlasu a prichádzajú hneď, ako na ne zavolá. Hneď a bez meškania. Ak to tak je, potom mu nebude nikto môcť vytrhnúť z rúk ovce, ktoré sú tak blízko jeho srdca.

• Ktorej skupine ľudí sa vyhýbate vo vašej komunite? Ako by ste im mohli priniesť svedectvo o evanjeliu?
  • Ako zostávaš (alebo by si mohol zostať) verný svojich záväzkom vo chvíľach skúšok? Čo konkrétne ti pomáha. V akých skúškach si sa doteraz nachádzal?
  • Kde presne počuješ hlas Ježišov vo svojom živote? Kam ťa volá? Napríklad teraz? Ako mu odpovieš?

Stráv pár minút v tichej kontemplácii. Utiahni sa na miesto, ktoré ťa priam pozýva, aby si sa modlil,  napríklad pred bohostánkom, na nejakom tichom mieste, alebo niekde v prírode. Popros Pastiera, aby sa prihovoril tvojmu srdcu. Budeš schopný nasledovať, čo počuješ?