5. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Skúsme si nájsť chvíľu pre sebapoznanie

Pred prvým čítaním (Iz 6,1-2,3-8):

Čo je svätosť? Myslíme si, že je to mravná dokonalosť. Občas si ju aj znázorňujeme vo forme mierne snobskej postavy, ktorá má okolo hlavy svätožiaru. Izaiáš bol prorokom oddaným snahe o svätosť, no takémuto obrazu sa nepodobá ani trocha. Svätý je Boh. Pre Izaiáša sa Boh od nás líši v miere svätosti. No ako tak rastieme v podobnosti Bohu, miera Božej svätosti sa v našom živote začne udomácňovať.
Príbeh volania Izaiáša k prorockému úradu sa začína videním Svätého Boha v jeho plnej Božskej moci. Mohli by sme tento príbeh nazvať aj „umývaním perí“. Tak ako to bolo v príbehu Poslednej večere, aj tu umývanie jednej časti znamená očistenie celku. Izaiáš na rozdiel od Petra však toto pochopil. Mať čisté pery znamená byť čistý celý. A keď je už čistý, príjme ponuku byť prorokom a vyhlási: „Hľa, tu som, mňa pošli!“
Mnohí z nás upadáme do toho istého stavu, do akého upadli Mojžiš, Jeremiáš i Zachariáš, keď od nás Boh žiada odpoveď na jeho volanie. Máme mnoho dôvodov, prečo by si mal Boh hľadať radšej niekoho iného. My nechceme byť svätí. Nechceme ten uhlík, ktorý by očistil naše pery. Ak sa to však stane, život po tom nikdy už nebude ten istý.

Pred druhým čítaním (1Kor 15,1-11):

Pavla niekedy obviňujú, že mal nekontrolovateľné ego. Urobí sa terčom posmechu a tak dostane svoje, ak čítame pozorne jeho slová na svoju obranu. No Pavol má aj chvíle pokory. Pavol je prvý, ktorý si priznáva svoje zlyhania.
Je pravda, bol medzi najzarytejšími prenasledovateľmi prvotnej cirkvi. V jednej chvíli sa zaprisahal, že pozabíja všetkých kresťanov a tak naveky oslobodí tento svet od vírusu ich evanjelia. No sám sa nakazil. A nikto ho – ani pred ním ani po ňom – nešíril ďalej intenzívnejšie, ako práve on. Pavol zažil Boha tak intenzívne, že v tej chvíli spoznáva svoju hriešnosť a odvtedy nikdy neprestáva hľadať svätosť.
A tak sa Pavol zaradí do prestížneho zoznamu tých, ktorí videli Pána. Koľkí z nás by sa ešte našli na tomto zozname?

Pred Evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 5,1-11):

Bolo na Petrovi, aby „sa našiel“ v tej veľkej schéme vecí. Bol rybárom od nepamäti. On i jeho spoločníci Jakub a Ján vyrastali pri jazere, boli priateľmi a žili v relatívnom ústraní. A potom, náhle, do ich lode nastúpi Ježiš a zvyšok, to sú už dejiny: dejiny spásy!
Keď Ježiš nastúpil na našu loďku, ústranie už nie je pre nás viac jednou z možností. Veď premýšľaj: Peter, Jakub a Ján sa stali Petrom, Jakubom a Jánom! Traja rybári sa stali tromi obľúbenými priateľmi Ježišovými. Hŕstka frustrovaných rybárov sa stala najúspešnejšou družinou na jazere. A to nie len kvôli tomu jednému úlovku.
Petrovou odpoveďou bolo to jeho, dnes už známe, priznanie si svojej hriešnosti. No Ježiš ho vyzýva, aby sa nebál. Svätosť prichádza iba k hriešnikom a iba v nich sa Duch rozhodne urobiť si príbytok. Keďže títo muži majú uši, ktoré počujú, zanechávajú svoju minulosť za sebou a okamžite odchádzajú s Ježišom.

• Aký je hlavný dôvod tvojej neochoty vybrať sa na cestu svätosti?
  • Kedy vo svojom živote si najmocnejšie „videl Pána“? Čomu si sa o sebe samom naučil pri tomto stretnutí?
  • Predstav si, že Ježiš dnes nastupuje do tvojej loďky. Čo z tvojho terajšieho životného štýlu by s tebe vyvolalo tvárou-tvár Ježišovi strach alebo hanbu? Čo by si musel vo svojom živote zmeniť?

Začni so snahou o svätosť už dnes. Prestav si najkrajšiu vec, aká podľa teba jestvuje a chváľ za ňu Boha. Postav sa do postoja úžasu voči veciam, ktoré ťa obklopujú a dovoľ, aby si v tebe urobila domov bázeň.