5. nedeľa veľkonočná (C) – komentáre k čítaniam

Starý svet sa pomíňa

Pred prvým čítaním (Sk 14,21-27):

Poznáme všetci oznamy, ktoré sa začínajú najprv dobrou správou a končia správou zlou, ktorá tú dobrú celkom otrávi, takže výsledok je potom nie príliš radostný. Kresťanskí kazatelia v dávnych časoch išli na to opačne. Pavol a Barnabáš rovno svojich komunitám oznámia, že učeníctvo nás bude viesť – skôr než dosiahneme Božie kráľovstvo – cez množstvo skúšok; čo je veru zlá správa. No Božie kráľovstvo je také fantastické, že v porovnaní s ním všetky skúšky budú ničím. A preto apoštoli svojich poslucháčov povzbudzujú k vytrvalosti.
Starší v komunitách boli ľuďmi, ktorí boli poverení pri kázaní evanjelia udržiavať rovnováhu medzi dobrými a zlými správami. Bolo by nočnou morou pre každú komunitu, keby mala iba kazateľov, ktorí by ohlasovali len zlé správy. No rovnako neferové by bolo pre spoločenstvo i to, keby malo iba kazateľov, ktorí by mu ohlasovali len samé dobré správy. A preto sa učeníci v dnešnom čítaní postia a modlia, aby boli schopní vybrať komunitám predstaviteľov, ktorí by boli ochotní úplne sa nechať viesť Duchom Božím a byť teda ľuďmi rovnováhy.
Otázka vyváženého vodcovstva v našich komunitách je aj dnes problémom. Možno by sme sa aj my mali viac postiť a modliť za našich kazateľov a predstaviteľov.

Pred druhým čítaním (Zjv 21,1-5):

Ako bude asi vyzerať to sväté mesto, o ktorom píše Ján? Keď hovoríme o mestách, často máme na mysli miesta, kde kraľuje diabol. Je tu chamtivosť a nemravnosť. Mafiánstvo a chudoba a strata nádejí. Je tu deliaca čiara medzi tými, čo majú, a tými, ktorí nemajú. Je tu množstvo príležitostí, no nie pre každého. A nie všetky príležitosti sú dobré. Naše mestá sú ďaleko od toho, aby boli sväté.
Sväté mesto je miesto, kde uprostred prebýva Boh. Bolesť a hriech našich miest tam nemajú miesto. Niet tam rozdelenia, nič, nad čím by bolo treba žialiť a ani smrť tam už nie je. Chceli by sme žiť v takomto meste? Kde niet žiadnej súťaživosti, žiadnej snahy navzájom sa predbiehať, žiadneho predsudku? Buďme úprimní, mnohí z nás nie sme pripravení žiť v takomto novom Jeruzaleme. Stratili by sme v ňom toho príliš veľa.
Teraz je ten čas, ako nám to navrhuje Ján, kedy máme všetko stratiť. Strať všetko, čo ti bráni vstúpiť do svätého mesta teraz. Je viac než isté, že väčšinu z toho, o čo sa usiluješ, si so sebou nezoberieš tak či tak. Buduj teda len to, čo do svätého mesta zobrať môžeš: seba samého.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Jn 13,31-33;34-35):

Kráľovstvo Božie je pre nás ako vtip. V ňom nič nie je také, ako by sme to očakávali. Poníženie sa v ňom stane vznešenosťou. S kráľom sa bude zachádzať ako so zločincom, ktorého odsúdia na smrť hodnú otroka. Smrť bude premenená na vzkriesenie. Všetko bude prevrátené naopak, keď sa na kríži zmieri nebo so zemou.
Tvárou tvár tomuto všetkému, čo má prísť, Ježiš ustanovuje nové prikázanie: „Milujte sa navzájom!“ Väčšina prikázaní nám hovorí veľmi presne, čo máme a čo nemáme robiť. Prikázanie lásky však nie je také konkrétne. Nestanovuje žiadne presné smernice, ani nám nevytyčuje hranice. Jednoducho nás volá do nového typu vzťahu. Robí nás navzájom za seba zodpovednými.
V tomto zmysle je potom láska prikázaním, ktoré nás volá do spoločenstva. Je nám prikázané robiť iba jednu vec: starať sa jeden o druhého tak, ako sa o nás staral Ježiš. A ak budeme toto jedno robiť, bude to v skutočnosti jediná vec, ktorú naozaj i potrebujeme. Potrebujeme byť v komunite. Nič viac naozaj k životu nepotrebujeme.

• Má vaša komunita predstaviteľov, ktorí dokážu vyvažovať dobré a zlé správy viery? Ako to robia, alebo ako to nerobia?
  • Čo ťa diskvalifikuje od schopnosti vstúpiť do svätého Božieho mesta práve teraz? Ako by si sa mohol pre toto miesto lepšie pripravovať? Čo potrebuješ zmeniť? Čoho sa vzdať? Čo naopak do svojho života uviesť?
  • Napíš si zoznam desiatich vecí, ktoré by si mal urobiť, ak by si chcel byť poslušný príkazu lásky. Potom sa na ne zadívaj a povedz si, ktoré presne by si mohol vykonať ešte dnes, do západu slnka.

Priprav sa na nový Jeruzalem! Ži ako občan tohto nového mesta už dnes, aj keď by ťa to mohlo viesť k pocitom, že si vo svojej rodine alebo medzi svojimi priateľmi ako Marťan. Zriekni sa predsudkov., Daj do poriadku rozdelenie. Tvárou-tvár chudobe buď veľkorysý. Postav sa proti svojmu nutkaniu po chamtivosti. Buď súcitom a potechou pre ľudí okolo teba.