9. nedeľa cez rok (A) – komentáre k čítaniam

Dom vo výstavbe

Pred prvým čítaním (Deut 11, 18, 26-28):

Ktoré slová si si zobral natrvalo do srdca i do duše? Niečo, čo vyslovila tvoja matka vo chvíli hrdosti, alebo čo povedal raz tvoj otec, keď bol naštvatý? Čo čupí v tvojom srdci: démoni sebapochybností, zasadení do teba dávno v minulosti alebo chvála typu „neboj sa, dokážeš to!“, ktorú ti povedal tvoj učiteľ? Naše srdcia nosia v sebe ozvenu slov iných (ľudí), ktoré po čase začali žiť svojím vlastným životom. Skôr či neskôr títo anjeli alebo démoni sú schopní meniť náš vnútorný svet a ovplyvňovať naše vzťahy.
Mojžiš hovorí svojmu ľudu o požehnaní a kliatbe. Ak ľudia budú nasledovať Pánovo slovo, prinesú na seba i na ostatných požehnanie. Ak Božiu vôľu odmietnu, bude to mať na človeka ako jedinca i na celé spoločenstvo katastrofálny účinok. Môžeš rozmýšľať o tom v termínoch odmeny alebo trestu, ak chceš, no pravdou je, že svet stvorený Dobrom pre dobro, pred rozhodnutím sa pre zlo, žiaľ, cúvne. Hoci bol svet pôvodne stvorený pre dobro, naša slobodná vôľa nám dá právo buď ho pretvoriť alebo ho znetvoriť, ak sa tak rozhodneme. Každý z nás je – tak ako aj svet okolo nás – domom vo výstavbe.

Pred druhým čítaním (Rim 3, 21-25, 28):

Pavol je veľký teológ, no asi by bol nudným kazateľom. Sotvakedy porozpráva príbeh; radšej píše abstraktne. Nie je ťažké, zvlášť keď počúvate jeho listy, stratiť niť.
To, čo dnes Pavol hovorí o ospravedlnení by sme si mohli porozprávať aj takto: Kde bolo tam bolo, bol raz jeden človek, ktorý žil v spoločnosti, v ktorej vládol zákon. Plný strachu však tento zákon porušil, a bolo mu jasné, že na seba priviedol trest smrti. No do mesta, práve keď sa konal nad ním súd, prišiel nový vládca. Ten vyhlásil, že muž je oslobodený. Nie však preto, že by bol čestným občanom. Bolo jasné, že porušil zákon. Omilostenie nehovorilo nič o mužovi. Hovorilo o vládcovi. Bol omilostený, lebo vládca bol milosrdný. Narušiteľ zákona, potom z vďačnosti vložil celú svoju dôveru do nového vládcu a vedel, že zákon už nemá nad ním žiadnu moc.
No čo, ak by náš muž nebol vložil všetku svoju vieru do vládcu? Čo ak by bol priľnul k svojmu starému známemu svetu, v ktorom panoval zákon a súd? Odpustenie mohol odmietnuť a rozhodnúť sa ísť na smrť. Alebo mohol prijať milosť a ísť porušiť ďalší zákon a tak – skôr či neskôr – si na seba priviesť smrť. Ľudia tak robia stále.* Ako sa k tejto myšlienke postavíš ty?

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (7, 21-27):

Na vybudovanie nového domu treba toho veľa: pozemok, plány, množstvo povolení, základy, múry, elektrické vedenie, vodovodné trúbky, kanalizácia, plyn, výber farby na vymaľovanie izieb. Ľudia do stavby domova vkladajú veľa peňazí i energie. Je to miesto, kde sa odohráva ich život.
Aká to musí byť potom tragédia, keď dom skolabuje! Zemetrasenie, oheň, povodeň alebo neschopnosť platiť účty: to sú aspoň niektoré príčiny kolapsu domova. Niekedy sa ľuďom zosype manželstvo, aj keď dom stojí pevne. Sú domy, v ktorých sa z rôznych dôvodov nedá žiť. Ježiš hovorí: Stavaj svoj dom starostlivo. Začni základmi. Ak základy nie sú na mne, potom zabudni na detaily v detskej izbe, zabudni na lustre a vodovodné kohútiky. Nech robíš čokoľvek, tento dom ti nebude slúžiť. No ak budeš stavať na mne, potom tvoj dom neskolabuje, ani keby prišlo to najsilnejšie zemetrasenie.

• Napíš si zoznam vecí, ktoré pokladáš pre svoj život za podstatné, ktoré vlastne tvoria pre tvoj život základ. Odkiaľ máš tieto pravidlá, odkiaľ si ich vzal? Ako, akým spôsobom ťa formujú?
  • Aké množstvo tvojej viery spočíva na „robení vecí správne“ a aké množstvo spočíva na Kristovi? Vieš, aký je medzi tým rozdiel?
  • Na čo tvoj život naozaj stojí? Ak by si mal vymenovať štyri základné piliere stavby tvojho života, čo by to bolo?

Nájdi si kameň a namaľuj (napíš) naň slovo. Môže to byť akékoľvek slovo, hlavné je, aby ti pomohlo nezabudnúť na to, čo by malo byť základným, uholným kameňom tvojho života. Umiestni ho do svojej záhradky, alebo si ho polož na okennú dosku alebo na svoj pracovný stôl. Vždy, keď ti padnú naň oči, pomodli sa za vernosť svojim ideálom.

* I tak še da.