11. nedeľa cez rok (C) – komentáre k čítaniam

Láska zakrýva množstvo hriechov

Pred prvým čítaním (2 Sam 12,7-10,13):

Bol to vrah i cudzoložník. Boh sám ho takto obžaloval. Prečo mu ale bolo všetko tak ľahko prepáčené? V Starom zákone sa nachádzajú ľudia, ktorí sú tvrdo potrestaní za omnoho menšie previnenia, napríklad za to, že sa dotkli svätých vecí. No Dávid je ušetrený za ďaleko vážnejšie previnenia.
To, čo Dávida zachráni je jeho úprimnosť spárená z jeho veľkou láskou. Dávid bol prvý, ktorý si priznal svoju vinu, hoci Nátana nehľadal na prvom mieste preto, aby sa mu vyznal. Nátan sám musí vymyslieť na neho trik tým, že mu porozpráva príbeh o ovečke a ničomníkovi, aby tak priviedol Dávida k spravodlivému hnevu. No akonáhle Dávid spozná v príbehu seba, skloní hlavu a naplno uzná, čo vykonal. Voči Bohu, ktorý mu dal všetko, čo si len človek mohlo zaželať sa ťažko previnil. No Dávid to uzná, a kajá sa.
Tomu, kto veľmi miluje, sa veľa odpúšťa. A Dávid bol vo svojej láske naozaj silný. Poučenie, ktoré by sme si z toho príbehu mohli zobrať by mohlo znieť nasledovne: milujme, ako len vládzeme, milujme láskou svätých bláznov, lebo nevieme, kedy naša láska bude naším jediným obhajcom pre Bohom i ľuďmi za to, čo sme vykonali.

Pred druhým čítaním (Gal 2,16,19-21):

Pavol v dnešnom čítaní hovorí presný opak toho, čo sa nachádza v dnešnom prvom čítaní i v evanjeliu. Totiž nie naša, ale Božia láska nám zakrýva množstvo hriechov. Božia láska, prejavená nielen na Ježišovom živote, ale hlavne na jeho kríži znova nastoľuje spravodlivosť a pokoj, ktoré sme zničili tým, že sme si zvolili hriech. To, čo bolo rozbité, je znova scelené a to nie preto, lebo my veľmi milujeme, ale naopak: preto, lebo tým, kto veľmi miluje je Boh.
Toto je dôvod, prečo sa Pavol vždy tak veľmi rozhorlí, keď počuje ľudí hovoriť, že to, čo nás spasí, sú naše skutky, to, že sa správame ako dobrí občania a že zachovávame Mojžišov zákon. No ani naša poslušnosť, ani všetka naša láska nestačí k tomu, aby nás spasila. Nech sa modlíme akokoľvek dlho a nech konáme koľkokoľvek dobrých skutkov, jediné, čo nás spasí je Boh. Rozhodnutie byť spasení nie je naše. Nikdy nie je naše. Spása je dar od Boha. A dar je niečo, čo si sami berieme, dar je niečo, čo sa slobodne dáva.

Pred evanjeliom (pred alelujovým veršom) (Lk 7,36-8,3):

Ježiš ani trocha nepochybuje o tom, že žena, ktorá mu umýva nohy je hriešnica. No úplne slobodne pred všetkými vyhlási, že jej hriechy sú odpustené, a to bez toho, že by sa dal do ich podrobného vymenovávania. Šimon, však, pozná každý jeden jej hriech veľmi presne a jasne dáva najavo, že on do kategórie, do ktorej patrí táto chudera, nepatrí.
V príbehu, ktorý Ježiš na to Šimonovi porozpráva sa zameria na túto jeho nadradenosť a na jej nelogiku. Dvaja ľudia dlhujú istému úžerníkovi rozdielne sumy. Oba dlhy sú však odpísané rovnako, ako keby úžerník nedbal na rozdiel vo výške požičanej sumy. Pre úžerníka, títo dvaja dlžníci sú však rovnakí: ani jeden nie je schopný dlh splatiť. A to je dôvod, prečo s nimi zachádza rovnako, a prečo obe sumy sú im odpísané rovnako.
Ak by bol Šimon dobre počúval, bol by si všimol, že jeho, farizeja, Ježiš považuje v Božích očiach za rovnakého hriešnika, ako boli notorickí hriešnici. Jeho malé, skryté hriechy sú podľa Ježiša rovnaké, ako boli hriechy roztopašnej, mravne zvrhlej ženy. Ona sa mohla obliekať do ružového odevu a on do cudného tmavého rúcha, no pred Bohom sú obaja na jednej úrovni: obaja sú totiž dlžníci (aj keď nie rovnakej sumy) a preto odpustenie potrebujú obaja. A presne to je to, čo nám je Boh neustále pripravený ponúkať.

Otázky na uvažovanie pre tých, ktorí tieto komentáre používajú ako uvažovanie nad nedeľnými čítaniami

• Na koho alebo na čo zameriavaš svoju lásku?
  • Z čoho teba konkrétne Božia láska vyslobodzuje (t.j. ti udeľuje spásu)?
  • Ako sa cítiš, keď Ježiš porovnáva malého hriešnika s riadnou rybou: je ti to príjemné, alebo to považuješ za nespravodlivé (samozrejme toto bude závisieť od toho, kde budeš patriť ty)?

Porovnaj svoju lásku k peniazom. Predstav si, že máš lásku, hodnú milión Eur. Chod a porozdávaj ju ešte dnes!