Kvetná nedeľa (C) – komentáre k čítaniam

Neplačte nadomnou

Pred prvým čítaním (Iz 50, 4-7):

Čo je to potupa? Je to strata cti. Je to pocit hanby, hrozného poníženia. Bez povzbudzujúcej ruky na ramene život sa zdá byť v ruinách. Potupa je zvláštna vec v mnohých ohľadoch: prichádza zvonka, no páli – takmer neznesiteľne – zvnútra.
S Pánovým služobníkom, ktorého popisuje prorok v dnešnom čítaní, zachádzajú potupne, no on sa necíti byť potupený. Je bitý, opľúvaný, udieraný do tváre, no on aj napriek tomu hľadí na svojich protivníkov s pocitom vnútornej dôstojnosti. Trpí pod ich urážkami, no neprijíma ich vnútorne. Odmieta názor davu v prospech Božieho názoru. Môžu mu zobrať život, no nemôžu zničiť to, čím je.
Kľúčom k sile Pánovho služobníka nie je vytrvalosť, ale pozornosť. Každé ráno načúva Božiemu slovu a hneď na to ho i ohlasuje. Slovo sa stáva telom. Je to známy príbeh – príbeh našej viery. Ak svoju pozornosť odvrátime od názoru sveta a budeme sa starať jedine o to, čo si o nás myslí Boh, aj nám nebude môcť nič z tohto, čo zažívame, ublížiť.

Pred druhým čítaním (Flp 2, 6-11):

Pavlove slová sú veľmi jednoduché: Buďte ako Kristus. Čo to presne znamená? Kristus sa neuchádza o žiadnu veľkosť, spokojný je s „ľudským údelom“, vyprázdnený zo seba samého a naplnený pokorou, poslušný Bohu, nech sa deje čokoľvek. Toto nie je ľahké. No presne toto je učeníctvo v skratke.
Opakom postoja Kristovho je postoj Adamov. Starý Adam, ako by to povedal Pavol, sa snažil uchopiť rovnosť s Bohom; nebol spokojný so svojím človečenstvom. Adamov postoj je naplnený sebadôležitosťou, je tam povýšenectvo a nie pokora. Boha, Stvoriteľa, neposlúchne, lebo dá prednosť púhemu stvoreniu. A pre toto všetko sa človek stal smrteľným, čo je slovo, ktoré má svoj koreň v slove smrť.
No všimni si údel toho nového Adama! Pretože Ježiš prijal človečenstvo s ochotou, bol povýšený na to najvyššie miesto. Ježiš týmto všetkým stelesňuje svoje vlastné, najviac opakované učenie: že totiž poslední budú prvými. No my, stále, aj napriek tomu zotrvávame na postoji toho starého Adama: za každú cenu chceme byť stále v popredí.

Pred evanjeliom (pred veršom pred evanjeliom) (Lk 22,14-23,56):

Pamätáš si ešte na modlitby niektorých dávnych krížových ciest? Veľká pozornosť sa v nich venovala každej kvapke krvi, každému zranenému svalu na Ježišovom tele. Krížová cesta ako forma rozjímania je krásnou modlitbou a veľa sa z nej môžeme naučiť. No jej cieľom by nemalo byť to, aby sme plakali nad Ježišom.
Keď sa Ježiš stretne so ženami, poviem im to na rovinu. Utrpenie Ježišovo nie je len smutným príbehom; je to v prvom rade veľký príbeh! Je to príbeh stretu Božej lásky a ľudskej odvahy v ľudských dejinách. Je to o tom, až ako ďaleko je Boh ochotný ísť, aby nás vrátil naspäť, keď sa my od neho odvrátime. Umučenie Ježišovo je vzrušujúcim príbehom vytrvalosti, odpustenia a zmierenia. Je to však aj vážny príbeh o príčine a následku hriechu; a preto by mal naše srdce na chvíľu zastaviť.
Ježiš ženám na krížovej ceste povie, že skutočnou tragédiou je ľudský hriech a rozklad, ktorý hriech spôsobuje. V tomto zmysle, každý z nás môže putovať krížovou cestou naprieč svojou dedinou či mestskou štvrťou a s otvorenými očami meditovať nad hriechom, ktorý je všade tam naokolo až príliš viditeľný a nad všetkým tým tíško plakať.

• Zažil si už vo svojom živote niekedy potupu? Aké to bolo? Čo si vtedy cítil? Vedel by si zniesť potupu za svoju vieru alebo niektoré silné mravné princípy, ktoré zastávaš?
  • V ktorých oblastiach svojho života cítiš, že máš tendenciu „mať všetko pod kontrolou“, čo je v skutočnosti túžba po rovnosti s Bohom? Ako by si si mohol viac osvojiť postoj Kristov?
  • Ak by si si mal vykonať krížovú cestu cez svoju dedinu alebo mestskú štvrť, aké by mala zastavenia? Kde presne by si sa zastavil a cítil potrebu meditovať?

Urob si počas tohto Veľkého týždňa krížovú ceste cez ulice dediny alebo mesta, kde bývaš. Zastav sa tam, kde myslíš, že sa nachádza problematické miesto, modli sa za ľudí, ich osudy, utrpenie, silu, odvahu…